چهارشنبه 13 ژوئن 12 | 17:40
آزادی بیان:یک روز،دو کشور،دو رویکرد

دو سال زندان برای جرمی که ثابت نشد

همزمان با برگزاری نشستی در تهران در حمایت از خبرنگار دربند شبکه جهانی سحر در باکو، دادگاهی در پایتخت جمهوری آذربایجان، «آنار بایراملی» خبرنگار محلی سحر در این کشور را به دو سال حبس محکوم کرد.


در پایان جلسه روز یازدهم ژوئن دادگاه «آنار بایراملی»، حکم بدوی دو سال زندانی برای این روزنامه نگار تبعه آذربایجان در حالی صادر شد که شرکت کنندگان نشست «بررسی وضعیت آزادی بیان در جمهوری آذربایجان» خواستار آزادی هر چه سریع‌تر «آنار بایراملی» خبرنگار محلی شبکه جهانی سحر در باکو شده و دستگیری وی را واکنش علیه نقش روشنگرانه شبکه سحر در انعکاس رویدادهای جمهوری آذربایجان دانستند. در این نشست؛ در تجلیلی نمادین، فعالیت حرفه‌ای، آزاد اندیشانه و مبتنی بر تعهد این خبرنگار نیز از سوی مهدی مجتهد مدیر شبکه سحر و حسین ربانی رییس فرهنگسرای رسانه با اهدای تندیس مورد تکریم قرار گرفت.

نهاد قضایی صادر کننده حکم علیه بایراملی، که از سوی آگاهان؛ «بیدادگاه» ی در جمهوری آذربایجان خوانده شده، پس از پنج جلسه نمایشی، در حکمی سفارشی، غرض ورزانه و عنادآمیز، خبرنگار محلی شبکه سحر در باکو را در شرایطی به این حبس غیرقانونی محکوم کرد که اتهام بی‌اساس مواد مخدر به وی هیچگاه ثابت نشد.

اتهام زنی به خبرنگار شبکه سحر با استفاده از شیوه‌های متداول شوروی سابق

حسن بهشتی‌پور کار‌شناس برجسته امور رسانه و پژوهشگر مسایل آسیای میانه و جمهوری آذربایجان که به عنوان کار‌شناس در نشست «بررسی وضعیت آزادی بیان در جمهوری آذربایجان» که در فرهنگسرای رسانه برگزار شد، حضور داشت، در مورد بایراملی و اتهام ساختگی به وی اظهار کرد: وارد کردن اتهام مواد مخدر و در اختیار داشتن سلاح به مخالفان، از شیوه‌های حکومت کمونیستی شوروی بودکه متاسفانه دردوره کنونی نیز دولت جمهوری آذربایجان باز هم از این شیوه استفاده می‌کندکه علیه آنار بایراملی نیز به علت نارضایتی دولت جمهوری آذربایجان از فعالیت اطلاع رسانی شبکه سحر، از همین شیوه باقی مانده از زمان کمونیسم استفاده شده است.

بهشتی‌پور اضافه کرد: با اینکه در جمهوری آذربایجان ۹ شبکه سراسری تلویزیونی، ۱۱ رادیو و ۱۲ شبکه تلویزیونی استانی فعالیت دارند و بالغ بر ۳۵۵ نشریه و روزنامه فعال وجود دارند و تلاش می‌شود تا فضایی رقابتی از حضور رسانه‌ها نمایش داده شود اما اساس کار رسانه‌ها در دفتری مطبوعاتی در ریاست جمهوری این کشور متمرکز است که عملکرد آن نشان دهنده ارتباطات علنی و شبه علنی با عوامل خارجی و جریان سازی در برخی نقاط ثقل خبری از این طریق است.

این تحلیلگر سیاسی مسایل جمهوری آذربایجان تصریح کرد: در چنین فضایی وقتی رسانه‌ای (شبکه جهانی سحر) مسایلی را انعکاس می‌دهد که با این خط خبری همخوان نیست، برای از مدار خارج کردن خبرنگارش به همین شیوه‌هایی که دقیقا از دوره شوروی سابق باقی مانده است یعنی جا سازی مواد مخدر، اسلحه و کتاب‌های ضاله در خانه و لباس فرد متوسل می‌شوند و مثلا در مرحله اول به آنار بایراملی اتهام زده شد که ۱۰ گرم مواد مخدر با خود داشته، در حالی که این مقدار، میزانی نیست که بتوان در طرح اتهام از آن بهره برداری کرد و مانور داد و وقتی هم که از خبرنگار محلی سحر آزمایش اعتیاد به مواد مخدر گرفتند، معلوم شد که وی اعتیاد هم ندارد، مضحک بودن آن بیشتر آشکار شد.

دروغین بودن اتهام ایرادی به خبرنگار سحر آشکار است

همچنین برهان حشمتی مدیرسیمای آذری شبکه جهانی سحر و تحلیلگر حوزه جمهوری آذربایجان نیز که دیگر کار‌شناس شرکت کننده در نشست بود با تاکید بر ساختگی بودن اتهام دراختیار داشتن مواد مخدر توسط آنار بایراملی که ازطرف پلیس باکو به وی ایراد شده و دادگاه نیز بر همین اساس تشکیل شده است، گفت: آنار بایراملی درخانه‌اش بود که ماموران پلیس به منزل وی مراجعه کرده و وی رابه اداره پلیس احضارکردند. در مورد کسی که ازخانه‌اش به مقر پلیس احضارمی شود و با پای خود به این مکان می‌رود، منطقی نیست که تصور شود چنین شخصی درجیب خود مواد مخدر هم گذاشته و به اداره پلیس ببرد. به همین علت دروغین بودن این اتهام آشکار است.

بایراملی: دادگاه؛ نمایشی است

در آن سوی ارس و در دادگاهی در باکو نیز، آنار بایراملی که ازسوی مجامع بین المللی ازجمله سازمان عفو بین الملل زندانی سیاسی  محبوس وجدان و مدافع آزادی بیان خوانده شده است دادگاه را نمایشی خوانده و افزود این دادگاه، دادگاهی مستقل نبوده و تنها مجری اوامر نهادهای اجرایی آذربایجان است.خبرنگار محلی شبکه سحرهمچنین با نمایشی خواندن دادگاه؛ استفاده از شاهدان دروغین پلیس را بی‌آبرویی دیگری برای دستگاه قضایی جمهوری آذربایجان خواند.

شاهد تراشی‌های مضحک

از دیگر سو در تهران و در نشست مشترک فرهنگسرای رسانه و شبکه جهانی سحر مدیر بخش آذری شبکه سحر با بیان اینکه پلیس باکو در ابتدا ادعا کرد ۱۰ گرم هروئین از بایراملی کشف کرده است که پس از آن و با توجه به مضحک بودن این ادعا، ‌ آن را به ۳۵۰ گرم افزایش دادند، تاکید کرد: دستگیری بایراملی در ادامه موج دستگیری دینداران در آذربایجان رخ داد که در اعتراض به ممنوعیت حجاب در مدارس متوسطه شکل گرفته بود و تداوم حرکتی را طی دو سال اخیر به بازداشت حدود ۱۴۰ نفر از فعالان در این خصوص انجامیده است، نشان می‌دهد.

حشمتی با تاکید بر اظهار نظرهای متعدد صورت گرفته در جمهوری آذربایجان از بین اصحاب رسانه، فعالان اسلامگرا و غیر اسلامگرا و حتی افرادی از طیف‌های ضد ایران و بخش‌های کاملا دولتی در رسانه‌های این کشور در مورد بازداشت بایراملی گفت: بر اساس این اظهار نظر‌ها، طیف گسترده‌ای از اصحاب رسانه و فعالان مدنی و… از اسلامگرا گرفته تا غربگرا از بایراملی حمایت کرده و اتهام وی را بی‌اساس و واهی دانستند.

وی با اشاره به شاهدان ساختگی دادگاه بایراملی یادآور شد: برخی مواقع این دادگاه به مراحل مضحکی می‌رسد که حضور پلیس‌ها برای شهادت‌های دروغ یکی از این موارد است.

اعتراض شدید حاضران بر علیه رای دادگاه: عوامل دادگاه جیره خوار و وابسته‌اند

باکو نیز در این زمان شاهد اظهارات آنار قاسملو وکیل خبرنگار محلی شبکه سحر در این زمینه بود که با ناعادلانه خواندن حکم دو سال زندانی برای آنار بایراملی که بنا به ابراز نظر چند روز پیش یک فعال برجسته دفاع از حقوق بشر در جمهوری آذربایجان» زندانی وجدان «نام گرفته، حکم دادگاه را غیر حقوقی، ناعادلانه و موجب سرافکندگی توصیف کرد.وی با تاکید بر اینکه دراعتراض به این حکم، به دادگاه تجدید نظر شکایت خواهد کرد افزود: در صورت عدم آزادی موکل‌اش، به دادگاه حقوق بشر اروپا مراجعه خواهد کرد.

قاسملو همچنین گفته است: من قبل از اعلام حکم دادگاه هم، زمانی که دادستان دو و نیم سال حبس برای موکلم درخواست کرد، پیش بینی کردم که میدان عملی که به دادگاه داده شده فقط در حد ۶ ماه است و نه بیشتر و صورت این کار هم کاملا از قبل تعیین شده است و همینطور هم شد و رای دادگاه بر ۲ سال حبس قرار گرفت.

وکیل مدافع خبرنگار محلی شبکه سحر بر این نکته نیز تاکید کرده که در جمهوری آذربایجان آنچه در محاکم دیده می‌شود، دیگر بحث قضاء و قدرت قضایی نیست و فقط اجراییات و سیطره قدرت اجرایی مشاهده می‌شود.

نکته جالب در مورد دادگاه صدور حکم برای بایراملی آن است که بر اساس گزارش منابع محلی، قرائت حکم سفارشی، موجب اعتراض شدید حضار حاضر در دادگاه شده و افراد حاضر در جلسه، عوامل دادگاه را عمال جیره خوار وابسته خواندند.

بهشتی‌پور: بازداشت خبرنگاران به زیان جمهوری آذربایجان تمام می‌شود

مشابه اعتراض شرکت کنندگان در دادگاه پنجم رسیدگی به اتهام جعلی در اختیار داشتن مواد مخدر به آنار بایراملی ، در نشست کار‌شناسان و اصحاب رسانه ایرانی به منظور بررسی علل و انگیزه‌های دستگیری خبرنگار محلی شبکه سحر در جمهوری آذربایجان در سخنان بهشتی‌پور مدیر اسبق شبکه العالم و نویسنده شناخته مسایل سیاسی آذربایجان، نمود تحلیلی ویژه‌ای داشت. بهشتی‌پور با بیان اینکه مقامات آذربایجان از تحولات منطقه احساس خطر کرده و بر همین اساس از ترس بیداری اسلامی در آذربایجان مسلمانان فعال این کشور را بازداشت کردند که دستگیری خبرنگار سحر نیز در همین راستا است، گفت: بازداشت خبرنگاران در ‌‌نهایت به زیان مقامات این کشور خواهد بود و تصور می‌کنم آمریکا و رژیم صهیونیستی در پس این ماجرا هستند. وی با اشاره به حساسیت مقامات جمهوری آذربایجان نسبت به شبکه سحر که اخبار سیاسی، اجتماعی و اقتصادی این جمهوری را منعکس می‌کند، گفت: آن‌ها در اجلاس امنیتی اروپا مدت زیادی را صرف صحبت در مورد شبکه سحر کردند که این موضوع نشان از نارضایتی مقامات آذری از انعکاس اخبار توسط این شبکه و تاثیرگذاری بالا و اهمیت این شبکه دارد.

حساسیت جمهوری آذربایجان علیه سحر ریشه در تاثیرگذاری بالای این شبکه دارد

بهشتی‌پور در بخش دیگری تاکید کرد: در اینکه شبکه جهانی سحر در این مدت توانسته موثر واقع شود، هیچ شکی نیست ولی مشکل جمهوری آذربایجان در حال حاضر این است که می‌خواهد برنامه‌های شبکه سحر مطابق میل خودش باشد و مثل برنامه‌های خودشان باشد. محقق برجسته مسایل سیاسی آسیای میانه توضیح داد: متاسفانه یکی از مسائل مهمی که مرتب دولت آذربایجان علیه ایران مطرح می‌کند، عملکرد شبکه سحر است که همواره از عملکرد آن انتقاد می‌کند و از برنامه‌های این شبکه ناخرسند است. دولت آذربایجان به شدت نسبت به مسائلی که از شبکه سحر پخش می‌شود، واکنش نشان داده، چراکه اصلا آن‌ها را نمی‌پسندد.

دلیل دستگیری این خبرنگار هم به خاطر این است که دولت آذربایجان با شبکه سحر مشکل دارد، اما این خبرنگار را دستگیر کرده و جالب اینجا است که وی خبرنگار محلی و تبعه خود آذربایجان است. بهشتی‌پور گفت: تحلیل شخصی من از این ماجرا این است که دولت آذربایجان با شبکه سحر مشکل دارد ولی خبرنگار محلی آن را دستگیر کرده و کاملا مشخص است که این اتفاق سیاسی است.

در ادامه بهشتی‌پور با اشاره به علل و انگیزه‌های موج دستگیری‌ها در جمهوری آذربایجان گفت: از لحاظ ژئوپلتیک بین جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران یک نیاز متقابل وجود دارد و در واقع به نفع هر دو کشور است که روابط خوبی با یکدیگر داشته باشند. در حال حاضر جمهوری آذربایجان به دنبال این است که یک چهره مثبت از خودش به دنیا معرفی کند اما زمانی که شاهدیم این کشور یک خبرنگار را به زندان می‌اندازد، باید بپرسیم پس این چه تمدنی است؟! این اتفاق در واقع علیه خود جمهوری آذربایجان است.

کار‌شناس رسانه و تحلیلگر سیاسی مسایل جمهوری آذربایجان سوال کرد: گرفتن و انداختن یک خبرنگار به زندان، آن هم به اتهام ثابت نشده، چه نفعی برای کشور آذربایجان دارد؟! من فکر می‌کنم پشت این ماجرا، باید دست آمریکا و اسرائیل را جست که باعث این اتفاق شده اما به نظر من هنوز هم دیر نشده و دولت آذربایجان می‌تواند با آزادی خبرنگار محلی شبکه سحر این فضای منفی را از بین ببرد و این وظیفه ما است که از حقوق همکار خبرنگارمان که بدون هیچ گناهی به زندان افتاده است، دفاع کنیم و امیدوارم این فضای منفی که میان ایران و آذربایجان به وجود آمده، هرچه زود‌تر برطرف شود، چراکه این اتفاق به نفع هیچیک از ما نیست. بهشتی‌پور با تاکید بر اینکه مشخص است که آنهایی که روابط ایران و آذربایجان به نفعشان نیست، در پشت پرده این‌گونه جریانات قرار دارند. مثلا تحریف آشکار تاریخی درباره اینکه ایران و شوروی دو امپراطوری بودند و آذربایجان را میان خود تقسیم کردند، روز و شب با حمایت این افراد در رسانه‌ها منتشر می‌شود، عنوان کرد: سعی این پشت پرده نشینان یعنی آمریکا و اسرائیل بر این است که دو کشور شیعه و برادر با یکدیگر اتحاد نداشته باشند. دلیلش هم این است که تاثیر بیداری اسلامی را در منطقه شاهد بوده‌اند و ترسیده‌اند که روی مردم قفقاز هم تاثیر بگذارد. در حالی که در این کشور اصولا شرایط برای چنین موضوعی وجود ندارد و مردم جمهوری آذربایجان خواهان آن هستند که بتوانند دینداریشان را آزادانه حفظ کنند و مثلا دخترانشان مجبور به بی‌حجابی نشوند و شاید یکی از جرم‌های خبرنگار شبکه سحر که دستگیر شده هم، مسلمان بودن و اعتقاد داشتنش باشد.

رحمت الله شریفی: آذربایجان در قبال ایران خلافشان خود عمل نکند

رحمت‌الله شریفی کار‌شناس آسیای میانه و دیگر کار‌شناس حاضر در بخش گفت‌و‌گوی تحلیلی فرهنگسرای رسانه نیز در ادامه جلسه رسانه‌ای  بررسی وضعیت آزادی بیان در جمهوری آذربایجان ، با اظهار تاسف از بازداشت آنار بایراملی خبرنگار محلی شبکه سحر در باکو و طرح اتهامات ساختگی علیه وی گفت: این اقدام برای محدود کردن خبرنگاری همچون آنار بایراملی در وضعیتی صورت می‌گیرد که در جمهوری آذربایجان برخی خبرنگاران رسانه‌های غربی به خصوص رسانه‌های وابسته به آمریکا مانند رادیو آزادی، آزادی کاملی دارند و به ریز‌ترین مسائل پرداخته و در برخی موارد توهین‌هایی نیز دارند اما به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

وی همچنین به روند رو به افزایش ایجاد ایران هراسی در این کشور یادآور شد: توقع ما این است که در جمهوری آذربایجان نسبت به ایران کارهایی انجام نگیرد که درشان آن‌ها نیست. پژوهشگر ارشد مسایل جمهوری آذربایجان و آسیای میانه در این نشست اتهامات وارده به خبرنگار شبکه جهانی سحر را غیرواقعی عنوان کرد و این نوع حرکت از سوی کشور آذربایجان را اقدام کاملا مغایر با آزادی بیان خواند.

«رحمت الله شریفی» افزود: از ابزارهای بسیار مهم آزادی، مردم سالاری، آزادی بیان و آزادی رسانه است که با دستگیری خبرنگار شبکه سحر به جرم نامشخص آزادی بیان را در این کشور با مشکل روبرو کرده است.

شبکه سحر فقط واقعیت‌ها را منعکس می‌کند

در بخش دیگری از نشست؛ حسن بهشتی‌پور پژوهشگر مسایل کشور آذربایجان نیز خاطرنشان کرد: شبکه تلویزیونی سحر برخلاف دیگر شبکه‌های تلویزیونی آذربایجان سعی می‌کرد مسایل واقعی این کشور را به نمایش بگذارد که با حرکاتی ناشایست دولتمردان آذربایجان با دستگیری خبرنگار محلی شبکه سحر سعی کردند به این شبکه ضربه بزنند.
وی گفت: دستگیری خبرنگار شبکه جهانی سحر در کشور آذربایجان کاملا سیاسی است و رسانه‌ها و دولتمردان آذربایجان با چنین حرکاتی می‌خواهند روابط بین ایران و آذربایجان را مخدوش کنند.

خبرنگار شبکه سحر در باکو را آزاد کنید

در ادامه نشست بررسی وضعیت آزادی بیان در جمهوری آذربایجان مدیر سیمای آذری شبکه جهانی سحر ضمن محکوم کردن حرکت ناشایست دولتمردان جمهوری آذربایجان در دستگیری خبرنگار این شبکه در کشور جمهوری آذربایجان گفت: اقدام دولتمردان کشور جمهوری آذربایجان کاملا نمایشی و سیاسی بوده است.

حشمتی افزود: دولتمردان جمهوری آذربایجان فکر می‌کنند که شبکه سحر قصد دارد مسئولان این کشور را تخریب کند و به این دلیل در اقدامی ناشایست خبرنگار محلی شبکه سحر را به جرم داشتن مواد مخدر دستگیر می‌کنند.

وی افزود: «آنار بایراملی» خبرنگار شبکه سحر به طرز مشکوکی دستگیر می‌شود و این خبرنگار را از منزل شخصی دستگیر می‌کنند و با توجه به نحوه دستگیری این خبرنگار معتقد هستم این اتهامات و این نوع اقدام از سوی جمهوری آذربایجان کاملا ساختگی است.

این تحلیلگر مسایل جمهوری آذربایجان تصریح کرد: شبکه جهانی سحر در کشور آذربایجان حضوری فعال دارد و مسایل مختلف این کشور را به طور کامل پوشش می‌دهد.
بهشتی‌پور نیز با تاکید بر سیاست شبکه سحر مبنی بر اینکه سیمای آذری آن نباید به تریبون ضد دولت آذربایجان تبدیل شود، افزود: بسیاری از خبرهایی که در سراسر جهان منتشر می‌شود، منفی است و دولت آذربایجان احساس کرده که شبکه سحر قصد تخریب دولتمردان آذربایجانی را دارد.

همچنین حشمتی در ادامه خاطر نشان کرد: بار دیگر حرکت ناشایست دولتمردان آذربایجان را محکوم می‌کنیم و امیدوار هستیم هر چه زود‌تر خبرنگار محبوس شبکه جهانی سحر از زندان آزاد شود.

همزمان با آغاز موجب سوم اختناق و سرکوب، و دستگیری فعالان اسلامی و مدافعان آزادی بیان در جمهوری آذربایجان، پنج پلیس و نیروی امنیتی این کشور، ۲۷ بهمن گذشته (۱۷ فوریه) آنار بایراملی را در منزلش در باکو بازداشت و با قرار دادن مواد مخدر در جیب وی مدعی شدند که خبرنگار محلی شبکه سحر در باکو را، در خیابان بازداشت کرده‌اند.

در پی این ماجرا، بیش از ده‌ها موسسه و نهادهای بین المللی از جمله سازمان خبرنگاران بدون مرز، کمیته دفاع از روزنامه نگاران مستقر درنیویورک، موسسه امنیت و آزادی خبرنگاران باکو، موسسه حقوق خبرنگاران درباکو، موسسه خبرنگاران مسلمان در ایران با تاکید بر اینکه آنار بایراملی به علت فعالیت حرفه‌ای خود و به ناحق، زندانی شده است، خواهان آزادی وی شده‌اند.

ده‌ها نفر از شخصیت‌ها، صاحبانظران و سران احزاب در جمهوری آذربایجان نیز با تاکید بر اینکه حبس ساختگی آنار بایراملی نشاندهنده نبود آزادی بیان در جمهوری آذربایجان است، دولت این کشور را به تحمل پذیری و پایان فشارو اختناق بر علیه خبرنگاران فراخوانده بودند.

علاوه بر واکنش وزیر ارشاد و معاون وزیر امورخارجه و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران، سفارت ایران در باکو نیز پیش از این با ارسال دو یادداشت اعتراض، اتهامات علیه آنار بایراملی را واهی خوانده و خواهان آزادی وی و مجازان عاملان این اقدام غیرمسئولانه شده و نسبت به تبعات آن هشدار داده بودند.

درعین حال یک مقام آگاه در کشورمان حکم دادگاه آذربایجان علیه خبرنگار محلی شبکه سحررا ناشی از ضعف این کشور خواند و افزود تداوم اشتباهات ضد ایرانی باکو که ازسردرگمی و بحرانهای درونی و خارجی حاکمیت این کشور نشات می‌گیرد، بی‌پاسخ نخواهد ماند

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.