پنج‌شنبه 14 ژوئن 12 | 15:24
ناگفته هایی از آیت الله سیستانی از زبان دامادش

جوانی که در غرب زندگی می‌کند باید به کشور خود نیز بهره رساند

آیت الله سیستانی همیشه می‌گفتند از اینکه می‌بینم جوانان به جایی رسیده‌اند و می‌توانند تخصص‌های خود را در کشورشان پیاده کنند، بسیار خوشحال هستم…


حجت الاسلام والمسلمین کشمیری نمایندهٔ حضرت آیت الله العظمی سیستانی در اروپا که داماد ایشان نیز هست  به بیان ناگفته‌هایی از زندگی مرجع تقلید شیعیان پرداخته و به پرسش‌هایی درباره شخصیت والای این مرجع تقلید شیعیان در زندگی شخصی پاسخ داده است که با توجه به ویژگی‌های این بخش از مصاحبه، به شکل مجزا در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد. کشمیری در این بخش از گفت‌و‌گو خاطر نشان می‌سازد: بنده حدود ۳۵ سال است که داماد آیت الله سیستانی هستم اما در مقامی نیستم که بتوانم درباره مقام والای ایشان صحبت کنم و معتقدم که مقام و مرجعیتی که ایشان دارند در اعلا درجه و کم نظیر است.

او افزود: ایشان در زندگی روزمره بسیار منظم و دقیق هستند. همواره تاکید می‌کنند که ذره‌ای از وجوهات شرعی در زندگی وارد نشود، لذا مخارج زندگی خود را نیز از وجوهات تامین نمی‌کنند و اگر هدیه یا وجهی برسد، صرف ایتامی که در عراق هستند، می‌شود.

کشمیری به ساده زیستی حضرت آیت الله العظمی سیستانی اشاره و بیان می‌کند: اگر هر روحانی چند دست لباس روحانیت داشته باشد، آیت الله سیستانی سنوات بسیار است که فقط به یک یا در ‌‌نهایت دو دست لباس بسنده کرده است و این گونه مسائل فراوان است که نشان می‌دهد ایشان تا چه اندازه زندگی ساده‌ای دارند و به دنیا بی‌توجه‌اند و همتشان متوجه به مطالعه و مسایل معنوی است.

زمانی که برای معالجه چشم خود به لندن آمدند، اجازه ندادند ذره‌ای از بیت المال برای ایشان هزینه شود. جای کوچکی را در اطراف لندن تهیه کردیم که ملاقات‌های ایشان در این مکان صورت می‌گرفت؛ البته ایشان در این ملاقات‌ها بیشتر از جوانان می‌پرسیدند و همواره تاکید داشتند که جوانانی که در غرب زندگی می‌کنند باید خود را به علوم پیشرفته مجهز کنند تا بتوانند در کشورهای خود مفید باشند و بهره برسانند.

او با تاکید بر اینکه زندگی ساده آیت الله سیستانی از قبل مرجعیت به همین شکل بوده است، به نقل خاطرات دیگری از ساده زیستی این مرجع تقلید شیعیان می‌پردازد: روزی شخصی از بنده خواست که با مبلغی حدود ۴- ۵ دینار در آن زمان، منزلی برای آقا تهیه کنیم اما آقا به دلیل اینکه در منزل خود تلفن نداشتند از منزل ما با این فرد صحبت کردند و با تشکر از وی، پول را قبول نکردند. هم چنین وقتی فرد دیگری می‌خواستند برای ایشان خانه‌ای تهیه کنند، آقا به ایشان گفتند که اگر خواستید برای همه فقها در نجف خانه بخرید، می‌توانید آخر سر برای من هم بخرید لذا ایشان هیچ خانه‌ای در قم و نجف و مشهد و دیگر مکان‌ها ندارند و اگر چیزی هست، همگی وقف هستند.

کشمیری ادامه می‌دهد: آیت الله سیستانی همیشه می‌گفتند از اینکه می‌بینم جوانان به جایی رسیده‌اند و می‌توانند تخصص‌های خود را در کشورشان پیاده کنند، بسیار خوشحال هستم. ایشان همینطور از والدین می‌خواستند تا از فرزندان خود محافظت معنوی و اخلاقی کنند، زمینه‌های پیشرفتشان را فراهم کنند و در عین حال زبان اصلی خود را هم فراموش نکنند.

او می‌گوید: ایشان به قدری نسبت به شرایط کشور عراق حساس بودند که پیوسته مسائل را دنبال می‌کردند و وقتی مشکلی برای نجف پیش آمد، علی رغم اینکه هنوز دوران نقاهت را پشت سر می‌گذاشتند، اما زود‌تر به نجف بازگشتند و معتقد بودند مرجع نمی‌تواند در هیچ شرایطی اهم امور مسلمین و فنا شدن مقدسات را نادیده بگیرد.

کشمیری یادآوری می‌کند: آیت الله سیستانی همواره تاکید دارند که جوانان باید مراقب باشند تا درس و اسلام و عقیده و دنیایشان از دستشان نرود و تاکید دارند که جوانان باید با اهل علم مراوده داشته باشند و با حسن خلق با مردم برخورد کنند. ایشان خودشان هم با افراد در سنین مختلف با مهربانی رفتار می‌کنند و ساعتی از روز را برای ملاقات با مردم در نظر می‌گیرند و از اوضاع مردم و تحولات دنیا از طرق مختلف باخبرند و به امور مردم اهتمام دارند. هم چنین معتقدند که مقام و سلوک مرجعیت باید همانند زمان شیخ مرتضی انصاری، باشد و اگر غیر از این باشد، مرجعیت و روحانیت آسیب خواهد خورد.

او بیان می‌کند: حضرت آیت الله العظمی سیستانی بیشتر بر تبلیغ تفکر، معارف و اخلاق اهل بیت (ع) تاکید دارند و حتی اخیرا شرکت روحانیون حتی در امور اداری را منع کرده‌اند چراکه این کار را خلاف شأن روحانی می‌دانند و معتقدند که روحانی باید همتش متوجه تبلیغ باشد.

کشمیری با تمجید از شخصیت فرزندان حضرت آیت الله العظمی سیستانی و اشاره به موفقیت‌های فرزند ایشان در اداره دفتر تصریح کرد: آقا محمدرضا فرزند صالحی هستند که فعالیت علمی جدی و درس خارج و تالیفات ارزشمندی دارند و مورد تایید آقای خویی هم بودند و ایشان در آن زمان معتقد بودند که آقا محمدرضا بسیار موفق خواهد بود. ایشان در کلاس درس آیت الله خویی هم شرکت می‌کردند و با دیگر طلاب به مباحثه می‌پرداختند؛ البته ایشان در دفتر پدرشان، بدون مشورت آقا کاری نمی‌کنند اما تدابیر بسیار خوبی برای پیشرفت دفتر دارند و فعالیت‌های شایسته‌ای انجام می‌دهند.

او درباره ازدواج خود با دختر حضرت آیت الله سیستانی نیز می‌گوید: ایشان هیچ سختگیری درخصوص ازدواج نداشتند و تنها چیزی که بر آن تاکید می‌کردند، فقط شناخت و تقوی و التزام داشتن به دین اسلام بود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.