جمعه 15 ژوئن 12 | 23:55

شهیدچمران؛ عشقبازی که تانک ها هم از او فرار می کردند

شهید چمران نمونه‌ای از انسان سازی است که تحرکی در دنیا ایجاد کردند و این تحرک ماندگار و جاودان است….


مهدی چمران، برادر شهید مصطفی چمران پنج شنبه شب ، در ششمین همایش «چ مثل چمران» که به همت مجمع جوانان شهید چمران در حسینیه قرآن وعترت برگزار شد، کادرسازی، انسان سازی و ساختن تشکیلات را از مهم‌ترین ویژگی‌های شهید چمران دانست و تصریح کرد: خود شهید چمران نمونه‌ای از انسان سازی است که تحرکی در دنیا ایجاد کردند و این تحرک ماندگار و جاودان است.

چمران در میان کمونیست‌ها نماز می‌خواند تا دیگران هم جرات کنند نماز بخوانند

وی با اشاره به زمان دانشجویی شهید مصطفی چمران در سال‌های ۳۲ تا ۳۶ که در دانشکده فنی تهران بود، در بیان نمونه‌ای از انسان سازی شهید بیان داشت: در آن زمان بعد از ملی شدن صعنت نفت و حکومت دکتر مصدق فضای دانشگاه از لحاظ فکری در دست چپ‌ها بود.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: در آن سال‌ها هرکس می‌خواست بگوید روشنفکرم، ادعای کمونیستی و مارکسیستی بودن می‌کرد، کمونیست‌ها هم بعد از کودتای ۲۸ مرداد تشکیلات زیر زمینی خود را داشتند و در دانشگاه‌ها فعال بودند.

چمران با بیان اینکه مثل امروز که رزمندگان مهجورند، شهید چمران هم در آن زمان مهجور بود، تصریح کرد: در آن شرایط بعضی از دانشگاه‌ها نمازخانه‌ای دایر کردند و دانشکده فنی هم جز اولین دانشگاه‌ها بود که نمازخانه تشکیل داد اما تعداد اندکی برای نماز آنجا می‌رفتند.

وی ادامه داد: شهید چمران، به طور مداوم آنجا نماز می‌خواند چون می‌خواست تا نمازخوان‌های دیگر هم جرات کنند و به مسجد بیایند.

رئیس بنیاد شهید چمران افزود: خود شهید هم در دست نوشته‌هایش به این نمازخواندن اشاره می‌کند و می‌گوید «از اینکه راز ونیازخود را با خدای خویش فاش کنم احساس گناه می‌کنم. چون رنگی از غرور و خودخواهی بر من زده و صدق و اخلاصم کاسته شده است. این راتحمل می‌کنم شاید دل دردمند دیگری با این راز ونیاز هماهنگ شود و در این دنیا غریب نمانم».

چمران تصریح کرد: این نشان دهندهٔ نیروسازی و کادرسازی شهید چمران است وگرنه نمی‌خواست خودنمایی کند.

شهید چمران انجمن دانشجویان ایران در آمریکا را از کنترل سفارت درآورد و آن را اسلامی کرد

وی شخصیت شهید چمران را جامع الاطراف دانست و ادامه داد: مصطفی شاگرد ممتاز، در مبارزات پیشتاز، در علوم وهنر صاحب نظر، در مذهب خالص و در مدیریت منحصر به فرد بود.

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به سفر شهید چمران به آمریکا خاطر نشان کرد: وقتی به آمریکا رفت، یک انجمن دانشجویان ایران بود که توسط سفارت ایران و ساواک هدایت می‌شد اما با حضور و انتخاب شدنش به عنوان رئیس این انجمن آن را از دست سفارت ایران و اردشیرزاهدی درآورد.

چمران ادامه داد: شهید مصطفی چمران این انجمن دانشجویی را تبدیل به انجمن اسلامی دانشجویان کرد و بعد‌ها انجمن دانشجویان مسلمانان جهان هم را تشکیل داد.

وی افزود: شهید چمران در آن سال‌ها هفته‌ای یک سخنرانی مذهبی و دعوت به اسلام را در قلب آمریکا انجام می‌داد.

رئیس بنیاد شهید چمران با بیان اینکه شهید چمران از ۱۴ سالگی در درس تفسیر قرآن مرحوم طالقانی بود وقبل‌تر از آن در جلسات مرحوم مجتهدی نیز شرکت می‌کرد، در خصوص زندگی شهید چمران بعد از حضور در آمریکا تصریح کرد: وی بعد از آن به مصر رفت و تشکیلاتی به نام سماع را که اطلاعات را کسب می‌کردند را ایجاد کرد.

شهید چمران آنقدر مخفیانه عمل می‌کرد که ساواک دوسال او را گم کرده بود

چمران ادامه داد: دوسالی که در مصر بود سازمان سیا، FBI، ساواک و سفارت ایران، هیچکدام نفهمیدند و نتوانستند او را پیدا کنند.

وی افزود: در کتابی هم که وزارت اطلاعات از اسناد آن زمان منتشر کرد، این دوسال خالی است.

رئیس شورای شهر تهران در خصوص فعالیت‌های شهید مصطفی چمران در مصر تصریح کرد: در مصر آموزش‌های جنگ چریکی می‌دید و بعد از آنکه سادات بر سر قدرت آمد با افکار او نتوانست کنار بیاید و مدتی به ایران آمد.

چمران ادامه داد: بعدا با دعوت امام موسی صدر به لبنان رفت و در آنجا می‌خواست تشکیلاتی علیه شاه سازماندهی کند اما وقتی وضعیت شیعیان لبنان را دید نظرش عوض شد و تشکیلاتی برای آن‌ها درست کرد.

وی در خصوص شرایط آن روزهای لبنان تصریح کرد: وقتی سال ۵۲ به طور مخفیانه به دیدن او در لبنان رفتم، در سفری که از محل اقامتش به بیروت داشتیم، نهار نمی‌توانستیم بخوریم چون یک رستوران که مشروب در آن نباشد پیدا نمی‌شود.

رئیس بنیاد شهید چمران ادامه داد: لبنان در شرایطی بود که عروس خاورمیانه بود و دنیای کاواره‌ها در آنجا قرار داشت.

چمران با اشاره به دست نوشته عربی شهید مصطفی چمران در هنگام اولین حضورش در لبنان، گفت: دکترای الکترونیک و اولین دانشمند هسته‌ای ایران در اولین حضورش در لبنان از حسین (ع) سخن می‌گوید و شیعیان لبنان را بشارت می‌دهد که پیروزی نزدیک است؛ هرکسی به راه حسین (ع) معتقد است می‌تواند وی را دنبال کند تا حتی با مشت در مقابل تانک‌های اسرائیلی بایستند.

وی این جملات را قبل از انقلاب اسلامی دانست و افزود: شهید چمران می‌خواست به اسرائیل بفهماند که برای همیشه در تاریخ روسیاه خواهد بود.

رئیس بنیاد شهید چمران تاکید کرد: امروز چه کسانی راه حسین (ع) را پیش گرفته‌اند؟‌‌ همان شیعیانی که آن روز تو سری خور بودند، امروز قدرت منطقه وجهان اعراب هستند؛ شهید چمران آن روز این پایه را نهاد.

چمران گفت: وقتی اسرائیل به لبنان حمله کرد این شهید چمران بود که در محروم‌ترین مناطق که یتیمان شیعه بودند، حلقه‌های مقاومت تشکیل داد؛ درآن زمان ارتش لبنان با اسرائیل مشکلی نداشت، یاسرعرفات هم هیچ‌گاه جنگ درستی با اسرائیل نکرد و در ‌‌نهایت در آغوش دشمن هم قرار گرفت.

وی افزود: اما شهید چمران با حدود ۴۵ نفر و کمبود مهمات که جز کلاشینکف و آرپی چی نداشتند طی یک طراحی دقیق تانک‌های اسرائیلی را نابود کردند.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: این تانک‌های سوخته تا همین اواخر بودند و بسیاری از افراد با آن عکس‌های یادگاری گرفتند.

چمران نتیجه ساختن انسان‌ها مبتنی بر شهادت وراه امام حسین (ع) را همین پیروزی‌ها دانست و تصریح کرد: بعد از جنگ‌های داخلی لبنان که توسط اسرائیل شروع شد، باز هم آنچه توانست لبنان را آزاد کند همین فریاد الله اکبر و شهادت طلبی بچه مسلمانان شیعه بود.

خاطره سید حسن نصرالله در ۱۸ سالگی؛ چمران به من گفت از جوانان شجاع خوشم می‌آید

وی با بیان اینکه سید حسن نصرالله در روستای بازوریه، پایین‌تر از روستای سور و در نزدیکی مرز اسرائیل ولبنان به دنیا آمده است، تصریح کرد: در زمان حمله اسرائیل دکتر چمران برای هر روستا یک فرمانده نظامی تعیین و جوانان آنجا را مسلح می‌کرد تا در مقابل اسرائیل مقاومت کنند.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: اسرائیلی‌ها این چیز‌ها را مطرح نکردند چون از ضعفشان می‌ترسیدند و فلسطینی‌ها نیز که ادعای مبارزه داشتند این کاررا نکردند اما شهید چمران به سید حسن نصرالله ۱۸ ساله حکم فرماندهی روستای بازوریه را می‌دهد.

چمران افزود: خود سید حسن نصرالله تعریف کرد که من به دکتر چمران گفتم که جوان هستم، اما او دستش را بر پشت من زد و گفت من از جوانان شجاع خوشم می‌آید.

شهید چمران قذافی و صدام را از یک جنس و نوکر آمریکا می‌دانست

وی با اشاره به واکنش شهید چمران در خصوص ربوده شدن امام موسی صدر گفت: دکتر چمران در اولین سخنرانی‌اش علیه قذافی کثیف حرف زد و گفت صدام وقذافی از یک جنس‌اند و هردو نوکر آمریکا، اما هیچ کس حرفش را گوش نمی‌داد.

رئیس بنیاد چمران با اشاره به حضور شهید مصطفی چمران در ایران و انقلاب تصریح کرد: در رزوهای انقلاب ۴۰۰ نفر از مبارزان شیعه لبنانی وایرانی را با دو هواپیما سوریه که از حافظ اسد گرفته بود به ایران منتقل کرد و دوستانی در ایران هم جاده قم را هماهنگ کردند تا در ان فرود بیایند چون فرودگاه‌ها بسته بود.

چمران ادامه داد: آن‌ها آمدند اما به محضی که بر زمین نشستند رادیو پیروزی انقلاب اسلامی را اعلام کرد و آن‌ها اشک می‌ریختند که چرا زود‌تر به ایران نیامدند.

امام به شهید چمران گفت اگر انقلاب اسلامی استوار شود مشکل لبنان هم حل می‌شود

وی با بیان اینکه شهید چمران به ایران نیامده بود که بماند، تصریح کرد: شهید چمران با توجه به غیبت امام موسی صدر، نگران شیعیان لبنان بود برای همین در دیداری که با امام داشت از وی خواست که از ایران برود.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: امام به اوگفت اگر پیروزی نهایی را به دست بیاوریم وانقلاب اسلامی پا بگیرد، مسئله لبنان هم حل می‌شود و دیدیم که امروز واقعا مسئله لبنان حل شده است؛ برای همین دکتر چمران دیگر به لبنان نرفت و به دستور امام سپاه را تشکیل داد.

چمران در خصوص دارایی‌های شهید مصطفی چمران تصریح کرد: وی یک لباس چریکی خاک داشت که بعد از شهادتش همرزمانش برای تبرک تکه تکه کردند و دو جیبش را به من دادند که در آن آخرین دست نوشته‌هایش بود.

وی ادامه داد: یک کت وشلوار لبنانی هم داشت که همسرش آن‌ها را به یکی از کارمندان نخست وزیری داد و یک کلاشینکف خاکی وخونی از او بر جای ماند که امروز در موزه سعدآباد است و به زودی به موزه دفاع مقدس منتقل می‌کنیم.

شهید مصطفی چمران در زمان جنگ عشق باز متبحری بود

رئیس بنیاد شهید چمران با اشاره به دست نوشته‌های شهید در زمان محاصره سوسنگرد، در خصوص حماسه‌ای سوسنگرد که توسط شهید چمران رقم خورد تصریح کرد: دکتر چمران با عشایر عرب منطقه، ستاد جنگ‌های نامنظم، سپاه و یک تیپ از ارتش سوسنگرد را آزاد کرد و در آن نبرد به شدت زخمی شد اما با تمام خونریزی در مقابل عراقی‌ها و تانک‌هایشان ایستاد، طوری که تانک‌ها فرار می‌کردند.

چمران ادامه داد: درمحاصره سوسنگرد کاماندوهای عراقی هم حریف شهید چمران نشدند و وی با ماشین ایفا که از آن‌ها غنیمت گرفته بود به بیمارستان اهواز آمد.

وی تصریح کرد: در آن بحبوحه راز و نیازهای عاشقانه‌ای با امام حسین (ع) و خدا دارد چون به عشق حسین (ع) می‌جنگید و آرزویش شهادت بود.

رئیس شورای شهر تهران شهید چمران را عشق بازی متبحر دانست و افزود: این راز و نیاز‌ها را کسانی به خاطر بیاورند که می‌گویند جنگ خشونت است؛ آن‌ها که دفع مقدس را نمی‌فهمند این حرف را می‌زنند.

چمران با بیان اینکه امروز هم دشمن از همه جا برایران فشار می‌آورد، گفت: دشمن یک بار می‌گوید طرح حمله روی میز است و یک بار می‌گوید زیر میز! هرچند فشار‌ها زیاد است اما ملت ما قوی است و تا آخر مقاومت می‌کنیم.

وی امید وتوکل شهید چمران را تنها به خدا دانست و تصریح کرد: ما راه حسین (ع) را دنبال کردیم و پیروز شدیم، لبنان و غزه هم دنبال کردندو پیروز شدند اما کسانی که ادعا داشتند در ‌‌نهایت با دشمن رقصیدند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.