یکشنبه 17 ژوئن 12 | 11:14

«تندر» سپاه چگونه به قلب دشمن می‌زند + عکس

تندر در قسمت سینه یا جلوی خود از یک توپ دو لوله 30 میلیمتری AK-230 با نواخت تیر بالا و با هدفگیری راداری بهره مند است که در بسیاری از شناورهای شرقی مورد استفاده قرار گرفته. این توپ که هر گلوله 270 گرمی آن حاوی 30 گرم مواد منفجره است.


یکی از یگان‌های عملیاتی شناوری نیروی دریای سپاه پاسدران انقلاب اسلامی ناوچه‌های موشک انداز سریع تندر هستند که با استقرار در مناطق مختلف با برخورداری از یکی از دوربرد‌ترین انواع موشک‌های کروز ضد کشتی ساخت داخل، نقش مهمی در حفاظت از آبهای کشورمان در خلیج همیشه فارس و تنگه هرمز دارند.

شناورهای تندر به تعداد ۱۰ فروند در اردیبهشت ۱۳۷۶ تحویل نیروی دریایی سپاه شده است. تندر، در رده بندی بین المللی یک قایق موشک انداز (Missle Boat) است که در ایران ناوچه نامیده می‌شود.

ناوچه قدر از رده تندر

این شناور با جابجایی ۲۰۵ تن، طول ۳۸. ۶، عرض ۶. ۸ و آبخور ۲. ۷ متر دارای بیشینه سرعتی در حدود ۶۵ کیلومتر بر ساعت بوده و در صورت حرکت با سرعت ۵۵. ۵ کیلومتر بر ساعت به برد ۱۴۸۰ کیلومتر می‌رسد. بنابراین در صورت لزوم تندر می‌تواند چندین روز در آب به گشت زنی بپردازد.

رادار سطحی برای کشف و ردگیری اهداف سطحی و شناورهای دشمن با قابلیت شناسایی ده‌ها هدف، رادار ناوبری برای کمک به مسیریابی و رادار کنترل آتش برای هدایت تسلیحات به همراه سامانه‌های هشدار راداری، جنگ الکترونیک و سامانه‌های مخابراتی از جمله تجهیزات این شناور رزمی است.

تندر در قسمت سینه یا جلوی خود از یک توپ دو لوله ۳۰ میلیمتری AK-۲۳۰ با نواخت تیر بالا و با هدفگیری راداری بهره‌مند است که در بسیاری از شناورهای شرقی مورد استفاده قرار گرفته. این توپ که هر گلوله ۲۷۰ گرمی آن حاوی ۳۰ گرم مواد منفجره است، دارای نرخ شلیک ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ گلوله بر دقیقه بوده و برد آن برای درگیری با اهداف هوایی بین ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ متر و با شلیک منحنی ۶ تا ۷ کیلومتر است. بنابراین این توپ ضمن کاربرد در برابر اهداف دریایی به صورت مؤثری قابل استفاده در برابر تهدیدات هوایی نظیر هواگردهای سرنشین دار و پهپاد‌ها است.

جرم خود توپ ۱۵۶ کیلوگرم و جرم کل مجموعه آن روی شناور تا ۱۹۰۵ کیلوگرم عنوان شده است. میزان چرخش آن به سمت بالا تا ۸۷ درجه با نرخ ۵۰ درجه بر ثانیه است. در واقع از حالت افقی تنها ۱. ۷۴ ثانیه طول می‌کشد تا توپ رو به آسمان جهت گیری کند. سرعت خروج گلوله از لوله توپ نیز ۱۰۵۰ متر بر ثانیه است.

توپ 30 میلمتری در جلوی شناور مشخص است

یک توپ دو لول ۲۳ میلیمتری نیز در میانه ناو و پشت دکل قرار گرفته است. این توپ معروف و شناخته شده هم جایی را در این شناور چابک و خطرناک برای دشمنان، به خود اختصاص داده تا در محدود برد ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ متری خود سلاح بسیار خوبی برای انهدام پهپاد‌ها و بالگرد‌ها بوده و فضای ناامنی برای موشک و هواپیماهای دشمن به وجود بیاورد. نواخت تیر عملی این توپ ۸۰۰ گلوله بر دقیقه است و روی شناورهای تندر قابلیت چرخش کامل به طرفین تا بیش از ۱۱۰ درجه در هر سمت را داشته و در چرخش به سمت بالا نیز محدودیتی ندارد. سرعت خروج گلوله‌های ۱۸۶ گرمی این توپ ۹۷۰ متر بر ثانیه است.

با توجه به نمایش نمونه‌های کنترل از راه دور توپ ۲۳ میلیمتری در کشور که مجهز به سامانه‌های اپتیکی برای هدفگیری هستند، استفاده اینگونه از توپ‌ها ضمن افزایش احتمال اصابت به هدف، بازدهی عملیاتی این سلاح را نیز افزایش خواهد داد و عدم وابستگی به نفرات مستقر پشت توپ آمادگی رزمی، سرعت واکنش و دقت هدفگیری آن را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد که امیدواریم روی تندر نیز این توپ‌ها را مشاهده کنیم.

یک قبضه تیربار ۱۲. ۷ میلیمتری دشکا در هر سمت تندر نصب شده و با توجه به برد ۱۶۰۰ متری آن در برابر اهداف هوایی برای درگیر شدن با بالگرد‌ها، پهپاد‌ها و قایق‌ها سلاح مؤثر و البته به صرفه‌ای است. گلوله‌های دشکا که حاوی مواد منفجره نیز هستد با سرعت ۸۰۰ متر بر ثانیه شلیک می‌شوند.

به احتمال قوی تعدادی پرتابگر موشک دوش پرتاب مانند میثاق-۱ یا ۲ نیز باید در این شناور موجود باشد تا در مواقع لزوم به اجرای آتش مؤثر علیه تهدیدات هوایی دشمن در ارتفاعات پائین تا متوسط بپردازد. این موشک‌ها می‌توانند اهدافی در بررد ۵۰۰۰ متر و ارتفاع پروازی ۳۰ تا ۴۰۰۰ متر را با سرعت قابل توجه ۶۰۰ متر بر ثانیه‌ای خود نابود کنند.

اما سلاح اصلی ناوچه‌های تندر چهار پرتابگر موشک‌های کروز ضدکشتی از نوع نور و اخیراً قادر است.

پرتابگرهای موشک نور در انتهای شناورهای تندر

موشک‌های ضد کشتی نور دارای برد ۱۲۰ کیلومتر بوده و دارای یک بوس‌تر راکتی برای سرعت دهی اولیه هستند که پس از جدا شدن آن از موشک، موتور توربوجت شروع به کار کرده و ۱۵۵ کیلوگرم سرجنگی نیمه زرهی را در ارتفاع بسیار پائین و نزدیک سطح آب به هدف می‌کوبد.موشک قادر اما با برد ۲۲۰ کیلومتر قدرت ناوچه‌های تندر را دو چندان کرده و فاصله خطرناک برای ناوهای دشمن را ۸۳. ۳ درصد افزایش داده است.

در حقیقت در صورت بروز یک درگیری، ناوهای دشمن تا فاصله بیش از ۲۰۰ کیلومتری از هر سمت تندر در خطر نابودی قرار دارند این در حالی است که خود تندر کمتر در معرض تهدید واقع می‌شود زیرا کمتر از ساحل خودی دور شده و کمتر به شناورهای دشمن نزدیک می‌شود از اینرو میزان بازدارندگی واحدهای دریایی سپاه با تجهیز تندر به قادر افزایش چشمگیری یافته است.

وسعت تحت پوشش موشک قادر در صورتی که تندر نزدیک جزیره ایرانی بوموسی باشد

همچنین به کمک این موشک دوربرد، دقیق و هوشمند با تعداد کمتری شناور وسعت خاصی تحت پوشش قرار می‌گیرد و یا با همین تعداد شناور موجود می‌توان به مناطق تحت پوشش وسعت بسیار بیشتری داد. برخی منابع خارجی احتمال می‌دهند همانند سیر موشک‌های کروز چینی سی-۸۰۲ که به نمونه‌ای مافوق صوت منجر شد، موشک قادر که بهسازی شده موشک نور (نمونه بومی سی-۸۰۲) است ممکن است دارای سرعت مافوق صوت باشد.

به گزارش مشرق هر چند که با توجه به تصاویر منتشر شده از قادر، پروفیل دماغه آن متناسب با رژیم سرعتی فراصوتی نیست و نیروی مقاوم زیادی ایجاد می‌کند ولی ممکن است طراحان برای فاز نهایی و نزدیک به هدف با پذیرفتن اثرات این نیروی مقاوم و برای افزایش احتمال اصابت به هدف و مورد اصابت قرار نگرفتن خود موشک رسیدن به سرعت‌های بالا‌تر از صوت را لحاظ کرده باشند.

این شناور‌ها اخیراً پس از به پایان رساندن تعمیرات، بازسازی و مهم‌تر از آن‌ها ارتقاء سامانه‌ها و تجهیزات مجدد وارد عملیات شده و بسیار مؤثر از قبل آماده به کار هستند. از جمله بهسازی‌های تندر می‌توان به استفاده از موشک دوربرد قادر، سامانه کنترل آتش جدید، تعویض رادار با یک رادار دوربرد‌تر و با توانایی ردگیری اهداف بیشتر و بازسازی سامانه‌های دفاعی اشاره کرد.

همچنین بهسازی بدنه، جعبه دنده (گیربکس)، سامانه‌های ایمنی و اطفاء حریق، سامانه‌های کنترلی شناور، موتور‌ها، ژنراتور‌ها، سامانه‌های برق و بازسازی پمپ‌ها از جمله اقداماتی بوده که ضمن رفع ایرادات اساسی این شناور‌ها، عمره دوباره‌ای به آن‌ها داده و با بهره برداری از تجهیزات و سلاح‌های جدید ارزش عملیاتی این شناور‌ها را دو چندان کرده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.