پنج‌شنبه 05 جولای 12 | 17:15

رئیس دفتر فرح: ساواک حامی شریعتی بود +فیلم

سیدحسین نصر رئيس دانشگاه صنعتی آریامهر که تا روزهای پایانی عمر رژیم پهلوی رئیس دفتر فرح بود در این فیلم ادعا می‌کند ساواک برای کم‌رونق شدن گروه‌های مسلح مارکسیستی از حسینه ارشاد و اشاعه افکار شریعتی حمایت می‌کرده است.


به گزارش تریبون مستضعفین سیدحسین نصر در گفت‌وگویی در مجموعه «تاریخ شفاهی ایران» از آشنایی خود در بستر حسینیه ارشاد با دکتر علی شریعتی گفته است.

وی که در آن زمان رئیس دانشگاه آریامهر (صنعتی شریف فعلی) و بعداً رئیس دفتر فرح پهلوی بوده است از داستان قطع رابطه‌ خودش و مرحوم مطهری با حسینیه ارشاد در اعتراض به سخنان چپ‌گرای شریعتی می‌گوید و به استناد نقل‌قول‌هایش از مقامات امنیتی آن زمان، ادعا می‌کند سیاست ساواک در برهه‌ای، حمایت از حسینه ارشاد و انتشار افکار شریعتی برای جذب جوانان و کم‌رونق شدن گروه‌های کمونیستی بوده است.

گفتنی است دست‌اندرکاران مجموعه تاریخ شفاهی ایران فعالیت خود را این‌گونه معرفی کرده‌اند: تاریخ شفاهی ایران مجموعه‌ای از ده‌ها گفت‌وگوی پژوهشی با تصمیم‌سازان و بازیگران اصلی عصر پهلوی دوم بوده که پس از حدود ده سال تلاش در خلال صدها ساعت مصاحبه‌ی صوتی و تصویری و هزاران برگ سند تاریخی، اینک گنجینه‌ای دست اول، کم‌نظیر و ارزشمند از تجارب، کامیابی‌ها و ناکامی‌های حکومت اداری در این دوره شمرده می‌شود.

[jwplayer file=”http://teribon.ir/media/Hossein nasr.flv” image=”https://www.teribon.ir/img/2012/06/HosseinNasr.jpg”]

دانلود فیلم اظهارات سیدحسین نصر درباره علی شریعتی

 1. یانون
  6 جولای 2012

  قصد دفاع یا تایید دکتر نصر رو ندارم اما فکر می کنم متناسب با شخصیت علمی این فرد، کمی تیتر خبر رو ژورنالی انتخاب کردین.
  به هر تقدیر این بنده خدا دو وجهه در زندگی ش داشته .
  بعدی علمی و پژوهشی و بعدی هم مسئولیتی و سیاسی
  خودش در کتاب مجموعه مقالاتش اذعان می کنه بعد سیاسی و مسئولیتش یک انتخاب بوده تا بتونه بعد پژوهشی رو پیش ببره…. یعنی به نوعی پلتیک بوده.
  در کنار این تعریف هایی که شخصیتی چون علامه طباطبایی از ایشون داشته حداقل نشون می ده بعد علمی این بنده خدا اون قدر قابل احترام هست که نشه نادیده گرفته ش….
  به نظرم در تیتر این خبر این نادیده گرفته شده و کاش چنین نباشه…

 2. بچه بسيجي
  6 جولای 2012

  واقعا اينطوري تيتر زدن واسه خراب كردن بزرگمردي چون شريعتي شرم آوره
  4 تا بي سواد سايت بزنن همين ميشه
  خدا بهتون اول شعور و سپس شور عطا فرمايد

  • فرهیخته‌ی جهادگر افسر جنگ نرم
   7 جولای 2012

   آقا فکر کنم تیتر خراب کردن سید حسین نصر باشه :)

 3. محمدحسین بادامچی
  7 جولای 2012

  برادر هم شریعتی رو زدید له کردید هم نصر رو. این چه وضعیه؟ آخه با آدمای متفکر چندبعدی و ذووجوهی مثل این دو که نباید اینطوری بر اساس کد حرف زد. شکی نیست که شریعتی به گردن این نهضت خیلی حق داره. میتونید رجوع کنید به سخنرانیهای مرتیط جناب رحیم پور ازغدی. نصر هم از نزدیکان علامه طباطبائی بوده و بزرگترین شارح فلسفه اسلامی و مهمترین منتقد اسلامی مدرنیته در غرب. توی نقصهای هردوشون شکی نیست ولی فکر کنم اینطوری ضایع نکنیم این دو شخصیت رو بهتره

 4. محمدحسین بادامچی
  22 آگوست 2013

  همچنین بزرگ ترین کسی بود که گند زد به اعتقادات مردم!
  الان کدام عالم و دانشمند از دست اهانت های این بی مغز در امان موندن؟

 5. 222
  28 ژانویه 2014

  آقایان افراطی رادیکال دکتر بالا مقام علی شریعتی را به ناحق برای کسب شهرت بد نام کردند

  • 1020
   28 ژانویه 2014

   آفرین امان از دست افراط آقایان دروغگو

 6. خود خودم
  28 فوریه 2014

  سیس!!!!!!!!!!دعوا چرا ؟؟؟؟بشینید مطالعه کنید نظرات تمام انسان های صاحب فکر و حقیقت جو رو و بعدش از خدا بخوان بهتون توفیق درک حرفاشون رو بده تا این قدر همش با نفهمیدن هاتون این و اون رو متهم نکنید به نفهمیدن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: