یکشنبه 17 ژوئن 12 | 16:49

مرگ نایف؛ نزاع قدرت در عربستان سعودی

مرگ نایف بن عبد العزیز ولی عهد عربستان خبری بود که شبکه العربیه در روز شنبه 27 خرداد به نقل از دربار سعودی روی خروجی خود قرار داد. مرگی که منجر به افزایش تنش‌ها در نسل دوم فرزندان ملک عبدالعزیز و حتی تشدید آن بین نوه‌های او در کسب قدرت می‌شود.


امت اسلامی– مرگ نایف بن عبد العزیز ولی عهد عربستان خبری بود که شبکه العربیه در روز شنبه ۲۷ خرداد به نقل از دربار سعودی روی خروجی خود قرار داد. مرگی که منجر به افزایش تنش‌ها در نسل دوم فرزندان ملک عبدالعزیز و حتی تشدید آن بین نوه‌های او در کسب قدرت می‌شود؛ این در حالی است که به دستور عبدالعزیز تا زمانی که فرزندان او از قبیله سدیری و شمری زنده اند قدرت به نوه‌های او نمی‌رسد.

نایف بعد از مرگ سلطان بن عبدالعزیز در آبان ماه سال گذشته با حمایت و دخالتهای آمریکا به ولی عهدی ملک عبدالله رسید. به دلیل ضعف‌های جسمی و مدیریتی ملک عبدالله، نایف را می‌توان پادشاه اصلی عربستان دانست چرا که بجای پادشاه تمامی عوامل اجرایی مملکت سعودی را در اختیار داشت. از میان فرزندان عبدالعزیز که به پادشاهی رسیدند تنها پادشاه کنونی از طایفه مشهور شمری است و نایف به دنبال سدیری کردن حکومت بود که با مرگ او این طایفه به شدت نفوذ خود را از دست خواهد داد و احتمال افزایش قدرت دیگران وجود دارد از جمله امیر طلال از ناراضیان حاکمیت که از فساد موجود در دستگاه سعودی انتقاد نموده است.

امیر سلمان بن عبدالعزیز ۷۳ ساله نیز یکی از گزینه های اصلی برای ولی‌عهدی است و بین محمد بن نایف و نیز عموی او احمد برای تصدی وزارت کشور نیز تنش‌هایی وجود دارد. ضعف مدیریت ملک عبدالله برای اداره امور می‌تواند منجر به افزایش این نزاع گردد.

یک نکته قابل توجه آنست که فرزندان عبدالعزیز همگی پیر بوده که حتی با جانشینی یکی از آنها، احتمال مرگ زود هنگام او زیاد و این‌گونه استقرار پایه‌های حکومتی سعودی متزلزل خواهد بود. امری که بر انقلاب‌های اسلامی در بحرین و داخل کشور سعودی تاثیر بسیار داشته و منجر به افزایش حرکت‌های مردمی خواهد بود چرا که نایف به عنوان صادر کننده دستور اشغال نظامی بحرین و نیز کشتار خونین حجاج ایرانی در سال ۶۶ و نیز اعدام ۱۸ ایرانی بدون رعایت قوانین بین الملل در فرودین امسال به شمار میرود.

تضعیف تندروهای عربستان به دنبال مرگ نایف موجب خواهد شد تا حرکت‌های سلفی در سوریه و دیگر نقاط منطقه نیز به طور جدی با مشکل مواجه شود. به همین دلیل باید منتظر افزایش حرکتهای مردمی در بحرین و عربستان بود و نیز به دلیل از هم گسیختگی شبکه حمایتی عربستان با افزایش حرکت‌های شورشیان مسلح در منطقه به خصوص سوریه در کوتاه مدت و کاهش آن در طولانی مدت مواجه خواهیم شد؛ لذا افزایش حرکتهای آمریکایی و غربی در خاندان سعودی برای به قدرت رسیدن مهره نزدیکتر به آنها حتمی است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.