سه‌شنبه 19 ژوئن 12 | 17:15

بروجردی: طرف‌های مذاکره‌کننده هسته‌ای در ‌‌نهایت به توافق می‌رسند

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ایران در مقطعی به دلیل کم‌کاری و تخلف غربی‌ها در تامین سوخت ۲۰ درصد راکتور تهران، غنی‌سازی ۲۰ درصد را انجام داد، گفت: مطمئنا تیم مذاکره‌کننده می‌تواند در این رابطه و در جهت احقاق حقوق ملت ایران و برداشتن تحریم‌ها در خصوص غنی‌سازی ۲۰ درصد، مذاکرات را انجام دهد.


علاءالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به دور سوم مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ در مسکو، گفت: ایران به دلیل عدم ایفای مسئولیت غربی‌ها در تامین سوخت ۲۰ درصد راکتور تهران برای تولید دارو مجبور شد که برای حفظ جان صد‌ها هزار انسان، ‌غنی‌سازی ۲۰ درصد را انجام دهد و نیاز مقطعی خود را تامین نماید.

وی افزود: سلامتی صد‌ها هزار انسان با محصولات راکتور تهران گره خورده است که اگر ایران در آن مقطع سوخت ۲۰ درصد را تولید نمی‌کرد مطمئنا جان انسان‌های بسیاری به خطر می‌افتاد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: بر این اساس تیم مذاکره‌کننده می‌تواند در راستای احقاق ملت ایران و برداشتن تحریم‌ها در مورد غنی‌سازی ۲۰ درصد مذاکرات لازم را انجام دهد، البته با توجه به اینکه جمهوری اسلامی به لحاظ توانمندی هسته‌یی در موقعیت بسیار خوبی قرار دارد مطمئنا دیر یا زود چنین واقعیتی را خواهند پذیرفت.

بروجردی با بیان اینکه کشورهای اروپایی و حتی آمریکایی‌ها اعتقادی به توقف کامل غنی‌سازی ایران ندارند،گفت: آمریکایی‌ها حتی اعلام کردند که اصل غنی‌سازی ایران را قبول دارند و تنها با غنی‌سازی ۲۰ درصد مشکل دارند که البته ایران به دلیل ضرورت مقطعی، اورانیوم ۲۰ درصد را تولید کرد.وی در عین حال تاکید کرد که غربی‌ها برای رفع نگرانیشان از دستیابی ایران به اورانیوم ۲۰ درصد باید بهایی بپردازند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین پیش‌بینی کرد که طرف‌های مذاکره‌کننده در ‌‌نهایت به توافق می‌رسند ولی نمی‌توان زمان آن را دقیقا مشخص کرد که در این دوره از مذاکرات خواهد بود و یا بعد از آن رخ می‌دهد.

بروجردی در ادامه با تاکید بر اینکه مجلس، دولت و کلیت نظام جمهوری اسلامی، اصل غنی‌سازی را به عنوان یک حق ملی و تغییرناپذیر قبول دارند،گفت: البته ایران با عضویت در عهدنامه ان‌. ‌پی‌. تی به لحاظ بین‌المللی برای عدم دستیابی به تسلیحات هسته‌یی متعهد شده است و چنین محدودیتی را پذیرفته است.

وی افزود: طبق ماده ۴ عهدنامه ان‌. پی‌. تی، کشورهایی که چنین محدودیتی را می‌پذیرند در مقابل از حق در اختیار داشتن دانش صلح‌آمیز هسته‌یی برخوردار هستند و به دنبال آن، کشورهای عضو برخوردار از این دانش نیز موظفند که چنین دانشی را در اختیار دیگر کشور‌ها قرار دهند بنابراین ایران در چنین عرصه‌ای طلبکار و غربی‌ها بدهکار و متخلف هستند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی همچنین تاکید کرد که گروه ۱+۵ به دلیل صدور قطعنامه‌های غیرقانونی علیه جمهوری اسلامی و اعمال تحریم‌های فراقطعنامه‌ای، باید در دور سوم مذاکرات این تحریم‌ها و قطعنامه‌ها را بردارد چرا که آن‌ها غیرقانونی و بر خلاف موازین بین‌المللی است.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد: کشورهای اروپایی و آمریکایی‌ها با استفاده از قدرتی که شورای امنیت به این کشور‌ها داده، قطعنامه‌های غیرقانونی و تحریم‌های فراقطعنامه‌ای را علیه ایران اعمال کرده‌اند که حتی برخی از کشورهای عضو دائم شورای امنیت همچون روسیه و چین با این اقدامات مخالفند و معتقدند که باید تغییری در این رویه حاصل شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.