چهارشنبه 20 ژوئن 12 | 11:14

شعار «زنده باد ایران» در بولیوی طنین‌انداز شد

مردم بولیوی با در دست داشتن تصاویری از دکتر احمدی‌نژاد و مورالس و با سر دادن شعارهای زنده باد ایران و زنده باد بولیوی از رییس‌جمهوری اسلامی ایران استقبال کردند و دکتر احمدی‌نژاد نیز دقایقی به ابراز احساسات پرشور آنان پاسخ گفت.


رییس جمهوری در نخستین مرحله از سفر به سه کشور آمریکای لاتین به همراه هیاتی عالی‌رتبه بعدازظهر سه شنبه به وقت محلی وارد لاپاز پایتخت بولیوی شد و در فرودگاه بین‌المللی این شهر از سوی «اوو مورالس» همتای بولیویایی خود مورد استقبال رسمی قرار گرفت.

مراسم استقبال رسمی از رییس جمهوری ایران که به طور زنده از تلویزیون بولیوی نیز پخش می‌شد، پس از نواخته شدن سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و بولیوی، رییسان جمهوری مقامات عالیرتبه دو کشور را به یکدیگر معرفی کردند.

استقبال گرم و پرشور مردم بولیوی نیز در میدان دولت این شهر و در مقابل کاخ ریاست جمهوری این کشور بسیار چشمگیر بود.مردم بولیوی با در دست داشتن تصاویری از دکتر احمدی‌نژاد و مورالس و با سر دادن شعارهای زنده باد ایران و زنده باد بولیوی از رییس‌جمهوری اسلامی ایران استقبال کردند و دکتر احمدی‌نژاد نیز دقایقی به ابراز احساسات پرشور آنان پاسخ گفت.

رییس جمهوری کشورمان پس از دیدار خصوصی با همتای بولیویایی خود و برگزاری مذاکرات مشترک هیات‌های عالیرتبه دو کشور، در ضیافت نهار رسمی مورالس که به افتخار حضور وی در این کشور برگزار شده بود، شرکت کرد.

در مذاکرات مشترک هیات‌های عالیرتبه ایران و بولیوی نیز رییسان جمهوری دو کشور بر لزوم همگرایی بیش از پیش کشورهای مستقل و عدالت طلب در مسیر پیشرفت و سازندگی تاکید کردند.

رییسان جمهوری ایران و بولیوی یادآور شدند: دولت‌ها و ملت‌های عدالت‌طلب، آزادی‌خواه و ضد امپریالیستی باید دربرابر فشار‌ها و زیاده‌خواهی قدرت‌های استکباری در کنار یکدیگر بوده و همه توان و ظرفیت‌های خود را در مسیر پیشرفت و توسعه یکدیگر به کار گیرند.احمدی‌نژاد و مورالس همچنین بر لزوم توسعه و گسترش روابط و مناسبات همه جانبه میان تهران – لاپاز تأکید کردند.

همچنین روز گذشته با حضور رییسان جمهوری دو کشور، یک یادداشت تفاهم همکاری در زمینه مبارزه با قاچاق مخدر، داروهای روانگردان و پیش‌ساز‌ها با هدف تقویت و توسعه همکاری میان دو کشور در زمینه مبارزه با تولید، توزیع، قاچاق و سوء مصرف مواد روانگردان و پیش‌ساز‌ها به امضای وزیران امور خارجه دو کشور رسید.پس از امضای این یادداشت تفاهم همکاری احمدی‌نژاد و مورالس در کنفرانس مطبوعاتی مشترک شرکت کردند.

احمدی‌نژاد تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران و بولیوی، دو کشور مستقل و با سابقه تمدنی بسیار طولانی هستند که تصمیم گرفته‌اند، روی پای خود بایستند. رییس جمهوری اسلامی ایران افزود: دو کشور و دولت‌های ایران و بولیوی مصمم هستند در راستای پیشرفت و توسعه همه جانبه و تأمین عدالت، آزادی و حقوق ملت‌های خود با استفاده از منابع طبیعی و نیروی انسانی به پیشرفت و آبادانی برسند، اما امروز کسانی که فرصت استعمار را از دست داده‌اند با پیشرفت ملت‌های آزاده همچون ایران و بولیوی مخالف هستند.

وی با بیان اینکه استقلال، عدالت و آزادی همواره دشمنان زیادی داشته و دارد، گفت: دولت‌ها و گروه‌هایی که به حق خود قانع نبوده و با زیاده‌خواهی دست در جیب سایر ملت‌ها دارند، با پیشرفت، آزادی و استقلال ملت‌ها مخالف هستند.

احمدی‌نژاد، رییس‌جمهوری بولیوی را فردی مردمی، انقلابی و آماده فداکاری برای پیشرفت ملت بولیوی توصیف کرد.وی با تأکید بر روابط صمیمانه میان دو کشور اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران و بولیوی آگاهانه و با برنامه‌ریزی گام به گام در جهت توسعه روزافزون مناسبات همه جانبه حرکت می‌کنند.

رییس جمهوری اسلامی ایران افزود: همکاری‌های میان دو کشور مطمئنا به نفع دو ملت و همه ملت‌های مستقل جهان خواهد بود.وی تصریح کرد: دو ملت ایران و بولیوی در جبهه ملت‌های مستقل و در برابر زیاده‌خواهان و امپریالیسم هستند و خوشحالیم که امروز ملت بولیوی با دولت و رییس‌جمهوری انقلابی، بسرعت در مسیر پیشرفت حرکت می‌کند و آرزومندیم که همه اهداف دولت و ملت بولیوی به خوبی و به صورت کامل محقق شود.

رییس‌جمهوری همچنین ضمن اظهار خرسندی از اینکه سفر وی به بولیوی در آستانه جشن ملی و باستانی این کشور که بیش ازپنج ۵ هزار سال سابقه تاریخی دارد، انجام شد، یادآور شد: جشن‌های باستانی در ایران از جمله نوروز سرشار از محبت، دوستی، عشق و در جهت همدلی و همبستگی بوده و به نوعی جشن انسانیت و زیبایی‌ها است.

 دولت و ملت بولیوی در کنار دولت و ملت ایران است

«اوو مورالس» رییس‌جمهوری بولیوی نیز در این مراسم ضمن اظهار خرسندی از سفر احمدی‌نژاد به این کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران کشوری است که ملت و دولت بولیوی در زمینه‌های گوناگون اعتماد بسیار زیادی به آن دارند و در مسیر مبارزه با امپریالیسم کارهای فراوانی می‌توانند با یکدیگر انجام دهند.رییس‌جمهوری بولیوی افزود: ملت‌هایی که در مسیر آزادی گام برمی‌دارند، همواره از سوی زیاده‌خواهان و مستکبران مورد هجمه و اتهام قرار می‌گیرند.

وی یادآور شد: امروز شاهد هستیم که هجمه بسیار گسترده‌ای نسبت به رییس‌جمهوری ایران در رسانه‌های مختلف جهان شکل گرفته است اما دکتر احمدی‌نژاد باید بداند که در این راه تنها نبوده و ملت بولیوی در کنار او و ملت ایران قرار دارد.

رییس‌جمهوری بولیوی همچنین با بیان اینکه در سال‌های اخیر پیشرفت‌های گسترده‌ای در روابط همه جانبه میان ایران و بولیوی صورت گرفته است، از جمهوری اسلامی ایران بخاطر عزم جدی بر گسترش روابط و انتقال تجربیات و فناوری از این کشور به بولیوی قدردانی کرد.

رییس جمهوری اسلامی ایران پس از مذاکرات و بررسی چگونگی توسعه روابط و مناسبات همه جانبه میان دو کشور، بامداد امروز /چهارشنبه/ با بدرقه رسمی همتای بولیویایی خود این کشور را به منظور شرکت در اجلاس توسعه و محیط‌ زیست، به مقصد ریودوژانیرو در کشور برزیل ترک کرد.

احمدی‌نژاد در دومین مرحله از سفر به آمریکای لاتین به منظور شرکت در اجلاس جهانی ریو+۲۰ با موضوع توسعه و محیط زیست، ساعاتی پیش وارد ریودوژانیرو برزیل شد و در بدو ورود مورد استقبال محمدجواد محمدی‌زاده معاون رییس‌جمهوری و رییس سازمان محیط زیست، سفیر جمهوری اسلامی ایران در برزیل و جمعی از مقامات برزیل قرار گرفت.اجلاس جهانی توسعه و محیط‌ زیست قرار است در سالن ریو سن‌تر امروز با حضور سران کشورهای مختلف جهان کار خود را آغاز کند.

احمدی‌نژاد را در جریان سفر پنج روزه به آمریکای لاتین، «علی اکبر صالحی» وزیر امورخارجه، «حمید بقایی» معاون اجرایی رییس جمهوری و «علی سعیدلو» معاون امور بین الملل رییس جمهوری همراهی می‌کنند.

رییس جمهوری اسلامی ایران قرار است پس از شرکت در اجلاس ریو+ ۲۰ در برزیل برای دیدار و گفت‌و‌گو با همتای ونزوئلایی خود به کاراکاس پایتخت ونزوئلا سفر کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.