پنج‌شنبه 21 ژوئن 12 | 18:41
در سخنرانی در اجلاس ریو+۲۰ در برزیل عنوان شد

احمدی‌نژاد: آزادی و انتخاب آزاد حق همه ملت‌هاست

كرامت، آزادی و انتخاب آزاد حق همه ملت‌ها و انسان‌هاست و هیچ فرد یا نهادی تحت هیچ عنوان سیاسی و غیرسیاسی حق سلب آن را ندارد… برای اصلاح وضع جهان باید همه ملت‌ها و دولت‌های برآمده از رأی ملت‌ها در مدیریت جهانی مشاركت سازنده، مهرورز و متعهدانه داشته باشند.


دكتر محمود احمدی نژاد روز چهارشنبه به وقت محلی در اجلاس سازمان ملل متحد در زمینه توسعه پایدار موسوم به «ریو + 20» در شهر ریودوژانیرو برزیل افزود: نظام بین‌الملل و برنامه‌ریزی توسعه باید در خدمت انسان و تعالی مادی و معنوی او طراحی و اجرا شود.

وی به حضور سران كشورها در این اجلاس جهت همفكری و استفاده از تجربیات یكدیگر برای آینده بهتر و زیباتر ملت‌های خود و مدیریت بهتر جهان اشاره كرد و گفت: در گذشته بارها شاهد چنین تلاش‌هایی بوده‌ایم اما امروز پس از حدود 60 سال می بینیم كه نظام بین‌الملل و برنامه‌ریزی توسعه در تحقق اهداف خود شكست خورده و جهان امروز نیازمند نظم و راه و برنامه جدیدی است.

رییس‌جمهور خاطر نشان كرد: افزایش شكاف شمال – جنوب و بحران‌ها و نگرانی‌های گوناگون از جمله بحران هویت و خانواده، جنگ‌ها، اشغالگری‌ها و كینه‌ورزی‌ها، مسابقه تسلیحاتی بی‌پایان و بحران اقتصادی، اخلاقی و معنویت و در حقیقت عدم تحقق آرمان‌های انسانی همگی از نتایج مدیریت و نظم فعلی حاكم و برنامه‌ریزی توسعه بر جهان است.

دكتر احمدی‌نژاد افزود: امروز باید با اصلاح وضع موجود جهان مرهمی برزخم‌های كهنه جامعه بشری باشیم و افق روشن‌تری را برای آینده ترسیم كنیم.

رییس‌جمهوری با بیان اینكه ریشه‌یابی مبانی نظری نظم موجود در جهان به یافتن راه‌حل بهتر كمك خواهد كرد، گفت: بدون شك انسان محور آفرینش و هرگونه برنامه‌ریزی توسعه‌ای است و همه تلاش‌ها در حقیقت برای تحقق رفاه و سعادت بشر است؛ بنابراین نوع نگاه به انسان و روابط اجتماعی او مبنای اصلی نظام اجتماعی و برنامه‌ریزی توسعه است.

وی با بیان اینكه اصالت دادن به ابعاد مادی انسان و غفلت از سایر ابعاد او و نیز معرفی موجودی فردگرا، سودجو و مصرفی باعث می‌شود تا لذت سود در جهان اصالت یافته و نیازهای معنوی و اخلاقی او فراموش شود، تصریح كرد: اگر انسان‌ها دشمن و رقیب یكدیگر در بهره‌برداری از محیط و امكانات تعریف شوند و هر كس به هر ترتیب بر دیگران غلبه كند و به عنوان نوع اصلح معرفی شده و دارای شان اجتماعی بالاتری باشد و اگر نظریه تنازع برای بقا در روابط اجتماعی حاكم شود، اوضاع جهان همان گونه خواهد بود كه در چند قرن اخیر حاكم بوده است.

رییس‌قوه مجریه اظهار داشت: این به معنای آن است كه عده‌ای راحتی و امنیت خود را در ناامنی، برخورداری خود را در فقر و عزت خود را در ذلت دیگران جستجو كرده و برای رسیدن به آن هر وسیله‌ای را توجیه كنند؛ از نظر آنان فریبكاری و خیانت، تخریب محیط زیست، و هر اقدام غیراخلاقی مباح و بلكه لازم است و عامل به آنان زرنگ‌تر و موفق‌تر ارزیابی می‌شود.

دكتر احمدی‌نژاد تصریح كرد: در یك دوره طولانی در جهان برده‌داری، استعمار و غارت بی‌سابقه فرهنگ، هویت و موجودی ده‌ها و صدها میلیون انسان بی‌پناه و له كردن شخصیت، آزادی و حقوق آنان رواج پیدا كرده بود و دوره طولانی دیگر جنگ‌های جهانی از جمله جنگ كره، ویتنام، جنگ صهیونیست‌ها علیه فلسطین و ملت‌های منطقه لبنان و غزه و نیز جنگ صدام علیه ایران و ناتو علیه افغانستان و عراق و جنگ‌های آفریقا و بالكان و سایر نقاط جهان را شاهد بوده ایم.

رییس جمهوری در ادامه نیز با بیان اینكه در یك دوره طولانی نوع خاصی از اقتصاد،‌ زندگی و چپاول سیستماتیك از خزانه ملت‌ها و تحمیل فقر به حدود سه میلیارد نفر و نابودی گسترده محیط زیست و گسترش بیماری‌های پیچیده و صعب‌العلاج و آلودگی‌های متعدد محیطی را شاهد بودیم، گفت: همگی این مشكلات با شعارهای زیبا و به ظاهر انسانی مانند آبادانی و توسعه برجامعه بشری تحمیل شده است.

وی با اشاره به اینكه در كشورهای در حال توسعه ده‌ها سال است كه مردم و مدیران تلاش می‌كنند ولی فاصله‌ها و مشكلات همچنان پابرجا است، گفت: در نظام حاكم عده‌ای اقلیت كماكان توسعه‌یافته و معیار توسعه بشمار می‌روند و اكثریت كشورها باید مانند آنها رفتار كنند.

دكتر احمدی‌نژاد با بیان اینكه همه این دوران‌ها و وقایع در حقیقت یك روند متصل تاریخی و ناشی از حاكمیت تفكر خودبرتربینی و مادی‌گرای، برده‌دار و استعمارگر دیروز و نظام سرمایه‌سالار و سلطه‌گر امروز است،‌ خاطر نشان كرد: تمامی ساز و كارهای حاكم بر جهان امروز اعم از سیاسی، امنیتی، اقتصادی، پولی و مالی و حتی حقوق بشر در همین راستا عمل می‌كنند و عده‌ای معدود كه خود را برتر از دیگران می‌دانند برای حفظ سلطه خود در جهان و بهره‌مندی نامحدود از ذخایر ملت‌ها دائماً چهره و شعار خود را تغییر داده و طرح‌های نو ارائه می‌كنند.

وی با طرح این سوال كه چه كسانی از نظام حاكم و برنامه‌ریزی توسعه سود می برند و چه ملت‌هایی صدها مشكل لاینحل اجتماعی برایشان باقی مانده است، تصریح كرد: البته عده معدودی از نظریه‌پردازان توسعه نیز وجود دارند كه داعیه سلطه ندارند، اما به دلیل مبانی فكری نادرست دچار اشتباه می‌شوند.

دكتر احمدی‌نژاد با تأكید بر اینكه امروز طراحی‌ و اجرای هر برنامه‌ای كه بر مبانی نظری گذشته استوار باشد، قدم گذاشتن در راه اشتباه و بن‌بست است، گفت: مگر سازمان تجارت جهانی، شورای حقوق بشر، شورای امنیت، بانك جهانی و صندوق بین‌المللی پول تاكنون عملكردی موفق داشته‌اند كه بخواهیم با همان مبانی و در جهت تكمیل استمرار و پوشاندن اشكالات اساسی آنها سازمان جدیدی ایجاد شود.

وی تفاهم روی تعریف و شناخت دقیق‌تری از انسان و روابط اجتماعی او و سازماندهی برنامه‌ریزی توسعه و نظم جهانی براساس آن را به عنوان راه حل مناسب برای مشكلات جهان امروز عنوان كرد و گفت: ما معتقدیم انسان موجودی چند بعدی است كه می‌تواند با اعتلای اخلاقی و معنوی جانشین خداوند در زمین باشد و به همین دلیل ذاتاً یگانه‌پرست، حق‌طلب و عدالت‌گرا و طالب علم، معرفت و دوستار عشق و زیبایی است.

دكتر احمدی‌نژاد افزود: انسان موجودی نامتناهی بوده و برای جاودانگی خلق شده است كه همواره خواهان كرامت و مخالف با تحقیر خود است.

رییس‌جمهوری با اشاره به اینكه حیات انسان در جهان فرصت پرواز او تا اوج ملكوت خوبی‌ها است، اظهار داشت: انسان‌ها برای رسیدن به سعادت نه تنها رقیب یكدیگر نبوده بلكه یاور و مكمل هم هستند، به گونه‌ای كه سعادت یك فرد مانع سعادت دیگران نخواهد بود.

دكتر احمدی‌نژاد با بیان اینكه فداكاری و از خود گذشتگی برای دیگران نشانه‌ای از شكوفایی انسانیت انسان و عزت و ماندگاری او است، تصریح كرد: عشق و محبت به دیگران و تلاش بیشتر و به نسبت بهره‌مندی كمتر برای رفاه دیگران از جلوه‌های انسانی و معیار كمال و بزرگی انسان است.

وی صیانت از محیط زیست و كمك به پیشرفت مادی و معنوی جامعه را نشانه‌ای از حیات برتر انسانی، عقلانیت و حكمت انسان بر شمرد و تصریح كرد: هیچ كس حق ندارد كه محیط زیست را كه متعلق به همگان است تخریب كند كه در این صورت حیات همه انسان‌ها را مورد ظلم قرار داده است.

دكتر احمدی‌نژاد با تاكید بر اینكه جان و مال انسان ها مصون بوده و هیچ كس نباید اندیشه تجاوز به آن را در سر بپروراند، گفت: كرامت، آزادی و انتخاب آزاد حق همه ملت‌ها و انسان‌هاست و هیچ فرد یا نهادی تحت هیچ عنوان سیاسی و غیرسیاسی حق سلب آن را ندارد؛ علم و معرفت راه سعادت و در خدمت دوستی، عدالت و اخلاق است.

رییس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود پیشنهاداتی را برای اصلاح وضع جهان ارائه كرد و گفت: برای اصلاح وضع جهان باید در تعریف از انسان بازنگری و در تعیین مفهوم جامع و صحیح آن مشاركت و تفاهم وجود داشته باشد و نیز نظام بین‌الملل و برنامه‌ریزی توسعه را در خدمت انسان و تعالی مادی و معنوی او طراحی و اجرا كنیم.

وی همچنین با بیان اینكه برای اصلاح وضع جهان باید در نظم آینده ، عدالت و مهرورزی را نهادینه و خودخواهی و خودبرتر بینی را ریشه‌كن كنیم، گفت: تأكید بر اصالت خانواده و حرمت و جایگاه ویژه زنان و نقش زیبا و آسمانی مادری از دیگر مواردی است كه باید در اصلاح وضع جهان باید به آن توجه كرد.

رییس‌جمهوری با بیان اینكه باید خداوند یگانه و قادر حكیم شنوا و بینای كامل را در تمام اندیشه و عمل خود ناظر و او را در حسابرسی از خود ، عالم و عادل بدانیم، تصریح كرد: زمامداری صالح و عاشق انسان‌ها و مروج اخلاق و معنویت را باید گسترش داده و جایگزین زمامداری تشنه قدرت ‌كنیم كه امروز بر گلوی جوامع بشری چنگ انداخته و راه نفس كشیدن را بر آنها بسته است.

دكتر احمدی‌نژاد اظهار داشت:‌ برای اصلاح وضع جهان باید همه ملت‌ها و دولت‌های برآمده از رأی ملت‌ها در مدیریت جهانی مشاركت سازنده، مهرورز و متعهدانه داشته باشند.

وی با بیان اینكه امروز كه نظم غیرمتصل به آسمان پس از سقوط اندیشه ماركسیستی به پایان راه رسیده، تكرار اشتباهات نابخشودنی است، گفت: نظم انسانی و صالح باید توسط زمامداران صالح برقرار شود و به فضل الهی آن روز نزدیك است.

دكتر احمدی‌نژاد تصریح كرد : همه انبیاء الهی وعده داده‌اند كه با تلاش ملت‌ها، یك مصلح كل و انسان كامل كه عشق و صلح همیشگی را به بشریت هدیه می‌كند، به همراه حضرت عیسی(ع) خواهد آمد و جامعه بشری را در سایه توحید، عدالت و عشق به بالاترین درجه و زیباترین شكل از زندگی خواهد رساند.

رییس جمهوری تاكید كرد: شایسته است كه در مقام مدیریت و برنامه‌ریزی برای توسعه و پیشرفت جوامع خود با درك ضرورت داشتن جامعه جهانی دلسوز، مسئول و متحد و با نگاهی بلند به ظرفیت‌های بالنده انسانی و تلاش هم‌افزا برای شكوفایی استعدادهای بشری و بهره‌های زیستی و طبیعی راه را تا رسیدن به منزل مقصود كوتاه‌تر كنیم، این مسئولیت مهمی است كه انسان امروز و فردا ، ما را به انجام دقیق و جدی آن فرا می‌خواند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.