شنبه 23 ژوئن 12 | 11:59
آیت‌الله عباس کعبی:

شهيد بهشتی؛ نخبه پروری که به فكر بسط اسلام بود

به گفته عضو مجلس خبرگان رهبری، آيت‌الله شهيد بهشتی پيش از پيروزی انقلاب اسلامی علاوه بر مبارزه با استبداد، به فكر بسط اسلام برای دنيای معاصر بود و برای رسيدن به اين هدف مدل طراحی می‌كرد.


آیت‌الله عباس کعبی، عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به شخصیت و جایگاه والای شهید بهشتی در نظام جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: آیت‌الله بهشتی مجتهد مسلم، بصیر، جهان‌دیده، محکم، باتدبیر، خلاق، دشمن‌شناس و هوشمند در برابر جریان‌های انحرافی، التقاطی و منافقین بود.

وی به بیانات امام خمینی (ره) در مورد شخصیت شهید بهشتی اشاره کرد و افزود: شهید بهشتی از شخصیت‌های تراز بالای نظام اسلامی بود که بنیانگذار کبیر انقلاب به اعتقاد فوق‌العاده‌ای داشتند؛ همان‌طور که فرمودند «بهشتی مظلوم زیست و مظلوم مرد و خار چشم دشمنان اسلام شد» و یا اینکه «بهشتی یک امت بود»؛ امام خمینی (ره) در مورد کمتر کسی چنین بیاناتی را داشته‌اند.

عضو مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: از ویژگی‌های منحصر به‌فرد شهید بهشتی سازمانی و تشکیلاتی بودن ایشان بود؛ شهید بهشتی در ابتدای انقلاب اسلامی وسیع‌ترین و مهم‌ترین تشکیلات را در نظام جمهوری اسلامی با نام حزب «جمهوری اسلامی» راه‌اندازی کردند که کادرسازی‌های زیادی در آن صورت گرفت.

وی تصریح کرد: البته ایشان پیش از پیروزی انقلاب اسلامی نیز علاوه بر مبارزه با استبداد، به فکر بسط اسلام برای دنیای معاصر بود و برای رسیدن به این هدف مدل طراحی می‌کرد.

کعبی با بیان اینکه یکی از خصلت‌های آیت‌الله یهشتی آینده‌نگری بود، گفت: این شهید بزرگوار به فکر آینده بود و نسبت به فقاهت و اندیشه اسلامی در برابر جریان‌های منحرف ایستادگی و مقاومت می‌کرد و روزنه‌های نفوذ را بر این جریان‌ها می‌بست.

وی همچنین خاطرنشان کرد: نخبه‌پروری و به کار بردن نخبه‌های صالح در عرصه‌های مختلف از دیگر ویژگی آیت‌الله بهشتی بود؛ ایشان هرجا نیروی کارآمد و نخبه‌ای شناسایی می‌کرد، در جای خود به کار می‌گرفت؛ به ویژه با نقشی که در قوه قضاییه داشت، نیروهای جوان حزب‌اللهی را به کار گرفت و وارد سیستم قضایی کرد که تا امروز منشأ خیرات و برکات زیادی در این قوه شده است.

کعبی به نقش شهید بهشتی در تدوین قانون اساسی پرداخت و گفت: آیت‌الله بهشتی در تدوین قانون اساسی نقشی محوری و کلیدی داشت و علی‌رغم اینکه در مجلس خبرگان قانون اساسی نائب‌رئیس بود، اما ایشان جلسات را مدیریت و قوانین را طراحی می‌کرد و در این مسیر خلاق و توانمند بود.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه طراحی‌ دشمنان انقلاب اسلامی برای ترور ایشان به دلیل تاثیرگذاری در نظام جمهوری اسلامی بود، گفت: گروه‌های مخالف و منحرف بعد از اینکه برای به حاشیه کشاندن شهید بهشتی و یاران ایشان، مأیوس شدند و تمام گزینه‌ها را در برابر خود بسته دیدند، اقدام به ترور ایشان زدند که نشان از استیصال منافقان و پیروزی شهید بهشتی بود.

وی تصریح کرد: بعد از شهادت آیت‌الله بهشتی به همراه یارانش در هفتم تیرماه، تفکرات ایشان تأثیرگذاری بیشتری در جامعه یافت و موجب شد که مردم بیشتر با تکفرات ایشان و خط انقلاب اسلامی آشنا شوند.

کعبی با بیان اینکه انقلاب اسلامی با شهادت آیت‌الله بهشتی تضمین شد، گفت: شهادت ایشان در سلامت خط انقلاب اسلامی و سرکارآمدن نیروهای حزب‌اللهی و حذف منافقین و لیبرال‌ها و منحرافان تأثیر بالایی داشت.

وی با تأکید بر اینکه امروز نیز به حضور حوزویان تحصیل‌کرده و خوش‌فکر و زمان‌شناس در زمینه‌های مختلف نیاز داریم، اظهار کرد: حضور شخصیت‌های سطح بالای حوزوی در عرصه‌های مختلف در بُعد کادرسازی، تربیت نیرو و صلابت و استحکام در برابر منافقان و جریان‌های التقاطی و انحرافی می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به بیانی از شهید بهشتی خطاب به آمریکا به عنوان بزرگ‌ترین دشمن انقلاب اسلامی گفت: این شهید بزرگوار در سخنی خطاب به آمریکا عنوان کرد «از دست ما عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر»؛ این جمله دشمن‌شناسی شهید بهشتی را نشان می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: کسانی‌که می‌خواهند ر‌هرو راه شهید بهشتی باشند باید در برابر استکبار به ویژه آمریکا و اذناب داخلی آن‌ها محکم بایستند و در برابر جریان‌های انحرافی تیزهوش و هوشمند باشند و اجازه نفوذ به آن‌ها را ندهند.

عضو مجلس خبرگان رهبری در پایان تأکید کرد: شهید بهشتی علی‌رغم اینکه قدرت جذب بالایی داشتند، اما با اندیشه‌های التقاطی و انحرافی تساهل و تسامح نمی‌کردند و در مورد تولی و تبری قاطع و محکم بودند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.