شنبه 23 ژوئن 12 | 12:48

«حاج عبدالله والی» از نگاه مردم بشاگرد

حاج عبدالله والی مجاهدی عاشق خدمت بود، مردی که در روزهایی که بسیاری علاقه ای به حضور در مناطق محروم نداشتند، نور امید و زندگی را در دل مردمان منطقه بشاگرد زنده کرد.


شش سال از پرواز حاج عبدالله والی، والی دلهای بشاگرد می‌گذرد. حاج والی مسئول کمیته امداد امام (ره) بشاگرد بود، فردی که به عنوان نماینده مدیریت جهادی شناخته می‌شود.

حاج عبدالله والی فرزند مرشد نصر الله والی سال ۱۳۷۲ در دولاب تهران به دنیا آمد، پس از اتمام تحصیل در بانک صادرات مشغول به کار شد و سه فرزند ماحصل ازدواج حاج والی بود.

وی که فعالیت گسترده‌ای در مبارزات مردمی علیه رژیم ستم شاهی داشت، سال ۶۱ پس از پیروزی انقلاب راهی بشاگرد شد تا از سوی کمیته امداد به آبادانی این ناحیه بپردازد، حدود ۲۲ سال با اجرای طرحهای گسترده عمرانی، مردم محروم بشاگرد را از فقرهای مختلف رهانید و چهره قبلی این منطقه را به کلی دگرگون کرد.

نزدیکان حاج عبدالله والی از این مجاهد نستوه وعاشق خدمت سخن می‌گویند

علی داستانی ، از حاج عبدالله به عنوان یاور و مددکار نام می‌برد و می‌گوید: از‌‌ همان روز اولی که حاج عبدالله وارد روستای ربیدون (خمینی شهر) شد بنده گفتم آقا عبدالله ما در خدمت شما هستیم هرکاری داشته باشید انجام می‌دهیم.

وی بیان داشت: در ادامه گفتم تا حالا هیچکس به اینجا نیامده و انشاالله با آمدن شما وضع ما اهالی خوب بشود به امید خدا، (عبدالله) دستی به سرشانه‌ام زد و گفت که «انشاالله با کمک خود شما اهالی».

داستانی اظهارداشت: این خود یک خاطره بود که هیچگاه از خاطرم پاک نمی‌شود، تمام لحظاتی که با عبداله بودم خاطره است و خاطرات زیادی از او در ذهنم است.وی گفت: روزی با چند تن از پرسنل امداد و حاج عبدالله برای سرکشی به روستاهای دور افتاده و محروم حوزه «جگی» سرحدی رفتیم و مقداری مواد غذایی برای تناول خودمان همراه داشتیم، وقتی که به یکی از این روستا‌ها رفتیم و حاج عبدالله وضعیت آنان را دید هر چه مواد غذایی و میوه همراه داشتیم بین آنان تقسیم کرد.

داستانی می‌گوید: اوایلی که عبدالله والی آمده بود با بیل و گلنگ و دست با کمک اهالی جاده می‌ساختیم ولی عبدالله پابه پای اهالی بیل و گلنگ به دست می‌گرفت و در ساخت جاده مردم را کمک می‌کرد که این باعث دلگرمی ما می‌شد.

وی افزود: حتی زمانی که حاج عبداله به بیماری مالاریا در آن زمان مبتلا شد، ازوی می‌خواستیم که دست از کار بکشد و استراحت کند ولی او خستگی ناپذیر بود.وی سادگی، احترام به مردم، برخورد مناسبت با مردم، صبر و حوصله فراوان و نماز اول وقت را از مهم‌ترین خصوصیات اخلاقی حاج عبدالله عنوان کرد و گفت: عبداله از درس خواندن دانش آموزان بشاگردی خیلی لذت می‌برد و به برکت حضور همین حاج عبدالله است که حوزه علمیه خمینی شهر بشاگرد به لحاظ علمی در سطح بالایی قرار دارد.

همچنین در ادامه به سراغ حجت الاسلام سید محسن مومنی از دیگر دوستان و نزدیکان حاج عبداله رفتیم.

وی توسل به اهل بیت (ع)، ذکر و قرآن خواندن بر مشکلات را از خصوصیات حاج عبدالله بیان کرد و در ادامه می‌گوید: نماز شب حاج عبداله والی هیچ وقت ترک نمی‌شد، حتی بعضی از اوقات که وی مسافت طولانی میناب به بشاگرد را طی می‌کرد با وجود اینکه بسیار خسته بود نماز شب را به جا می‌آورد.

حجت الاسلام مومنی اهمیت دادن به بیت المال را از دیگر خصوصیات اخلاقی حاج عبدالله عنوان کرد و گفت: حوزه علمیه صاحب الزمان بشاگرد هر ساله در ایام تابستان، طلاب را به اردوی اصفهان، قم و مشهد اعزام می‌کند که در اردوی سال ۷۹-۸۰ در حال برگشت از اردو بودیم که یک هدیه برای حاجی خریدم، یک عبا چون حاجی همیشه نماز را با عبا می‌خواند در این سفر نیز سه عبا برای طلاب ممتاز خریدیم و فاکتور سه عدد عبای طلاب را گرفتیم.

وی عنوان کرد: فاکتور‌ها را برای حسابرسی به حاجی دادیم که امضا کند اما وقتی حاجی فاکتور سه عبا را دید و احساس کرد که عبای هدیه داده شده به وی از پول امداد است بسیار ناراحت شد و من را صدا زد که با پول امداد برای من عبا خریدی، پس این فاکتور چیست، به حاجی گفتم این فاکتور سه عدد عبا مربوط به طلاب ممتاز است و آن عبا رابا پول خودم برای شما هدیه خریدم تا حاجی از قضیه باخبر شد آرام گرفت.

احداث ساختمان اداری کمیته امداد در بشاگرد، احداث چند سوله و انبار بزرگ، احداث خوابگاه کارگران دائم و موقت، احداث مهمانسرا برای می‌ه‌مان شهرستانی، احداث کارگاه مکانیکی مجهز، ایستگاه هوا‌شناسی، درمانگاه مجهز به لوازم پزشکی و دندانپزشکی، داروخانه، آشپزخانه مرکزی جهت طبخ برای کلیه کارگران، کارکنان و میهمانان، ایجاد باغ امام مهدی (عج) در سطح سه هکتار از جمله کارهای ماندگار حاج عبدالله در شهرستان بشاگرد است.

گوشه ای از خدمات حاج والی

همچنین احداث دو باغچه تحقیقاتی برای شناسائی گیاهان که در شرایط آب و هوای می‌توانند رشد کنند، احیاء چشمه آب و ساخت منبع آن، اجرای لوله کشی تا محل خمینی شهر، احداث حمام خورشیدی، ایجاد باغ امام علی (ع) در ۳۰هکتار از دشت‌های نزدیک خمینی شهر به نام دشت بلیت، تاسیس دبستان ابتدایی در خمینی شهر، تاسیس مدرسه راهنمایی، دبیرستان دخترانه و پسرانه، خواگاه شبانه روزی دختران و پسران در مقاطع مختلف تحصیلی، تاسیس حوزه علیمه برادران و خواهران، مدرسه علمیه شبانه روزی برای آن‌ها ازجمله دیگر خدمات وی محسوب می‌شود.

ساخت ده‌ها مسجد و حسینیه در روستاهای مختلف، احداث صد‌ها کیلومتر راه از خمینی شهر به روستاهای اطراف، ایجاد کارگاههای صنایع دستی، فرش، گلیمغ، حصیربافی، ساخت بیش از ۱۰۰ مرسه ابتدایی در روستاهای بشاگرد، احداث ده‌ها خانه بهداشت در منطقه، احداث ده‌ها پل بر روی رودخانه‌های منطقه برای تسهیل در رفت آمد گوشه‌ای دیگر از خدمات حاج عبداله والی و اخوان وی حاج محمود و حاج امیر در بشاگرد است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.