شنبه 23 ژوئن 12 | 14:20

روسیه: طرح اولتیماتوم در مذاكرات هسته‌ای با ایران سازنده نیست

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه با انتقاد از تحریم‌های یکجانبه غرب علیه ایران، گفت: نباید با دادن اولتیماتوم به تهران، تاریخی خودخواسته برای نتیجه بخش بودن گفت‌و‌گو‌ها تعیین و مذاکرات را شکست خورده خواند، زیرا چنین رویکردی سازنده نیست.


لاوروف روز شنبه در گفت‌و‌گو با کانال تلویزیونی «روسیه ۲۴» با بیان اینکه در نشست ایران و گروه ۱+۵ در مسکو پیرامون حل و فصل پرونده هسته‌ای این کشور مذاکره شد، گفت: این مذاکرات مفید و سازنده بود و در آن مسایل مختلف از لحاظ فنی و حقوقی مورد بحث قرار گرفتند.

وزیر امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد: پس از مذاکرات مسکو، قرار شد ابتدا نشست کار‌شناسی ایران و ۱+۵ برگزار شود و سپس ملاقات معاونان دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و معاون اشتون انجام گیرد و پس از آن نیز دیدار جلیلی و اشتون عملی خواهد شد و در آن صورت، نشست تیم‌های مذاکره کننده دو طرف برگزار می‌شود.

لاوروف گفت: به این ترتیب روند مذاکرات جریان دارد و سخن گفتن از شکست مذاکرات نادرست است.

وی با انتقاد از تحریم یکجانبه جمهوری اسلامی ایران از سوی آمریکا و غرب آن را رویکرد غیرسازنده دانست و بر لزوم خودداری از اعمال چنین رویکردی در عرصه مناسبات بین المللی تاکید کرد.

وی اضافه کرد: در باره ایران و برنامه هسته‌ای این کشور گروه ۱+۵ وجود دارد که به حل و فصل این مساله می‌پردازد و نیز شورای امنیت سازمان ملل درباره این کشور تصمیم گیری می‌کند که پیش از این تحریم‌هایی را اعمال کرده است.

وزیر امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد: اگر ما بصورت گروهی تصمیم می‌گیریم باید آن را دسته جمعی اجرا کنیم و نباید چیزی را به آن اضافه کنیم.

وی افزود: وضعیت به صورتی است که آمریکا در باره تحریم‌هایی توافق می‌کند و آنچه را که توافق نشده به تنهایی اجرا می‌کنند.

وزیر امور خارجه روسیه با انتقاد از این رویکرد آمریکا گفت: آن‌ها از موقعیت دلار خود در سطح جهانی سوء استفاده کرده و به تحریم کشورهایی مانند ایران و سوریه می‌پردازند.

وی اضافه کرد: این رویکرد به اتحادیه اروپا نیز سرایت کرده و آن‌ها اخیرا به تحریم برخی کشور‌ها ازجمله سوریه روی آورده‌اند.

لاوروف گفت: آن‌ها می‌گویند اگر این تحریم‌ها را اعمال کردیم دیگران باید اجرا کنند در غیراینصورت مجازات خواهند شد و ما چنین رویکردی در عرصه مناسبات بین المللی را غیرسازنده و مضر می‌دانیم.

وی در پاسخ به این سوال که جکار باید کرد تا در عرصه بازار جهانی نفت آرامش و ثبات برقرار شود، گفت: باید از تهدید ایران و گفتن اینکه سناریوی نظامی باید علیه این کشور اجرا شود صرف نظر کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.