شنبه 23 ژوئن 12 | 16:12

اینترنت پرسرعت و رتبه ایران

جدیدترین آمار وضعیت اینترنت پرسرعت در 13 کشور دنیا اعلام شد که براساس آن از هر 100نفر در ایران یک نفر به اینترنت پرسرعت دسترسی دارد و کره جنوبی و نروژ در بالاترین رده های ضریب نفوذ اینترنت پرسرعت قرار دارند.


کمبود اینترنت باند پهن – پرسرعت – در کشورهای در حال توسعه، این کشور‌ها را از بسیاری از مزایای استفاده از فناوریهای روز اطلاعاتی دنیا محروم کرده است و این درحالی است که درحال حاضر کم کردن فاصله دیجیتالی میان کشورهای درحال توسعه و توسعه یافته می‌تواند به رفع بسیاری محدودیت‌ها در این کشور‌ها کمک کند و زمینه را برای توسعه فراهم آورد.

آمارهای منتشر شده از وضعیت فعلی دسترسی به اینترنت پهن باند نشان می‌دهد که ضریب نفوذ اینترنت باند پهن در ایران یک درصد است و این به این معنی است که به ازای هر ۱۰۰ نفر در ایران یک نفر به اینترنت پرسرعت دسترسی دارد که این آمار با وجود آنکه براساس اهداف چشم انداز ۲۰ ساله کشور و نیز برنامه پنجم توسعه، ایران باید رتبه اول منطقه را از نظر علمی فناوری به خود اختصاص دهد، آنچنان چشمگیر به نظر نمی‌رسد.

ضریب نفوذ اینترنت پر سرعت در ایران

براساس آمار منتشر شده از سوی مجمع فعالان فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی، ضریب نفوذ اینترنت پرسرعت در کشوری مانند کره جنوبی ۳۶ درصد است و این شاخص در نروژ ۳۵ درصد، آمریکا ۲۶ درصد و استرالیا ۲۵ درصد برآورد می‌شود. درهمین حال ضریب نفوذ کشورهای درحال توسعه‌ای چون آرژانتین و ترکیه ۱۰ درصد، برزیل و مالزی ۷ درصد و عربستان و تونس ۵ درصد بوده و آفریقای جنوبی با ضریب نفوذ ۲ درصد و هند با ضریب نفوذ یک درصد تقریبا همگام با ایران در عرصه توسعه اینترنت باندپهن در حرکت هستند.

جدای از شاخص ضریب نفوذ اینترنت در کشورهای در حال توسعه که تنها به کمیت دسترسی توجه دارد نگاهی به فاکتور کیفیت دسترسی به اینترنت باندپهن نیز نشان می‌دهد که کشورهای ترکیه، امارات، چین، عربستان، آذربایجان، مالزی و عراق بالا‌تر از ایران قرار دارند.

آمار کاربران GPRS در ایران

در همین حال و براساس آمارهای ارائه شده، ایران در عرصه کاربرانی که از طریق سرویس GPRS تلفن همراه به اینترنت متصل می‌شوند نیز با ضریب نفوذ ۴۱ درصد بعد از کشورهای عربستان با ۶۵ درصد، ترکیه با ۶۳ درصد و امارات ۵۰ درصد ضریب نفوذ قرار دارد و این به این معنی است که از هر ۱۰۰ نفر کاربر موبایل ۴۱ نفر از طریق موبایل خود به اینترنت متصل می‌شوند.

شمار مشترکان اینترنت در کشور

آخرین آمارهای منتشر شده از سوی سازمان فناوری اطلاعات ایران شمار مشترکان اینترنت در کشور را حدود ۳۵ میلیون نفر تخمین می‌زند که تقریبا اکثر این کاربران به اینترنت کم سرعت دایل آپ با سرعت حدود ۶۰ کیلوبیت بر ثانیه دسترسی دارند.

  1. یکی
    23 ژوئن 2012

    درست بگید فیلترنت
    سرعتم که نیاز به گفتن نیست…

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.