یکشنبه 24 ژوئن 12 | 11:50
نامه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل به سه وزیر دولت

آقایان! کدام نقض شخصیّت انسانى از این بالا‌تر است؟!

واضح و مبرهن است آنچه امروز مردم را در تنگنا قرار داده است نه این تحریم‌های به اصطلاح کمرشکن است و نه تا اندازه‌ای طرح تحول اقتصادی و به طور مشخص هدفمندی یارانه‌ها! البته ما دانشجویان منکر برخی تاثیرات تحریم‌های اقتصادی خصمانه علیه ملت ایران نیستیم….


اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در نامه‌ای خطاب به سه وزیر اقتصادی دولت، نسبت به مشکلات معیشتی مردم اعتراض کردند.متن کامل نامه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل به شرح ذیل است: ‌

جناب آقایان
مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت
سید شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد و دارایی
صادق خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی

با سلام
بی‌مقدمه عرض می‌کنیم؛ حتما مستحضرید که مدتی است وضعیت معیشت مردم در تنگنا افتاده که بسیاری از مردم با سیلی صورت خود سرخ نگه می‌دارند و شما از آن جهت مخاطب این نامه هستید که هم در پیشگاه خدا و هم در پیشگاه ملت ایران وظیفه دارید.

قصد ما نه مطول کردن این وجیزه است و نه نیش و کنایه‌های بی‌مورد که مورد سوءاستفاده دیگران و بدخواهان قرار گیرد اما آیا به یاد دارید که رهبر انقلاب فرمودند: «کدام نقض کرامت انسانى بالا‌تر از اینکه انسانى، رئیس عائله‌اى، پدر خانواده‌اى، در جامعه‌اى که در آن همه‌چیز هم هست، نتواند اوّلیات زندگى فرزندان خودش را تأمین کند؟! کدام تحقیر از این بالا‌تر است؟! کدام نقض شخصیّت و شرف و کرامت انسانى از این بالا‌تر است؟! صبح تا شب کار کند، آخرش به من یا به شما یا به آن مسؤول دیگر نامه بنویسد که من دو ماه است به خانه‌ام گوشت نبرده‌ام!»

بله یک وقت در جامعه گوشت و میوه نیست، یک وقت در جامعه امکانات رفاهى نیست، یک وقت شرایط اضطراری مثل جنگ است، آن وقت همه مردم همانطور که رهبری عزیز نیز فرمودند «همه در کنار هم ایستادگی می‌کنند؛ در این حالت کسى احساس سرشکستگى نمى‌کند اما وقتى همه چیز هست، وقتى کسانى در جامعه با استفاده از فرصت‌هاى نامشروع توانسته‌اند براى خودشان آلاف و الوف و زندگی‌هاى تجمّلى فراهم کنند، وقتى طبقاتى در جامعه هستند که برایشان پول خرج کردن هیچ اهمیتى ندارد، ولی عده‌ای نتوانند نان و پنیر بچه‌هایشان را فراهم کنند، کدام شکستن شخصیّت و شرف انسانى از این بالا‌تر است؟! شما مى‌خواهید جواب چه کسى را بدهید؟ شما مى‌خواهید دل چه کسى را خوش کنید؟ شما مى‌خواهید چه کسى از شما راضى باشد؟»

واضح و مبرهن است آنچه امروز مردم را در تنگنا قرار داده است نه این تحریم‌های به اصطلاح کمرشکن است و نه تا اندازه‌ای طرح تحول اقتصادی و به طور مشخص هدفمندی یارانه‌ها! البته ما دانشجویان منکر برخی تاثیرات تحریم‌های اقتصادی خصمانه علیه ملت ایران نیستیم اما آنچه این روز‌ها وضعیت مردم را سخت کرده است عدم نظارت و رسیدگی به امور اقتصادی است که گویی مسئولین امور را‌‌ رها کرده‌اند.

وزرای محترم

ملت ایران شرایط سخت تری را هم پشت سرگذاشته است اما مگر نه اینکه در همین ابتدای طرح هدفمندی یارانه‌ها نظارت و رسیدگی شبانه روزی مسئولین بر امور اقتصادی شرایط را سهل و آسان کرد اما اکنون به نظر می‌رسد که چنین چیزی دغدغه مسئولان نباشد.

دولت در ماه‌های ابتدایی طرح تحول اقتصادی تمام آثار و انتظارات منفی ناشی از جراحی بزرگ اقتصادی را به حداقل رسانده بود اما پس از گذشت چند ماه و به وجود آمدن بحران‌های ارز و سکه به یک باره امور را‌‌ رها کرده است.

در ماه‌های ابتدایی اجرای قانون، رصدهای لحظه‌ای برای کنترل قیمت‌ها انجام می‌شد که متأسفانه اکنون رصد‌ها و کنترل لحظه‌ای تعطیل شده است! و از نظر ما دانشجویان از پرکاری و خستگی ناپذیری دولت احمدی‌نژاد فقط اسمش مانده است.

برادران عزیز

یکی دیگر از عواملی که بر گرانی‌های اخیر تاثیر داشته است نقش گستردهٔ تولیدکنندگان در بازار است؛ برخی با افزایش قیمت حامل‌های انرژی فرصت را مناسب دیدند که قیمت محصولات خود را یا افزایش دهد و یا کم‌فروشی کند. کافی است سری به مغازه‌های فروش مایحتاج مردم بزنید تا اوضاع را از نزدیک درک کنید که اکنون سه مسئله احتکار، کم فروشی و افزایش بی‌جهت قیمت‌ها به وفور مشاهده و این اوضاع آنجایی بغرنج می‌گردد که شایعه پراکنان علت‌های دیگر را سبب گرانی‌ها می‌دانند.عامل دیگر گرانی، نوسانات ارز بود. متأسفانه برخی تولیدکنندگان خود را در موقعیتی دید که می‌تواند قیمت محصولات خود را به این بهانه افزایش دهد چراکه برخی از تولیدکنندگان وقتی دیدند که نرخ ارز با افزایش چشم‌گیر مواجه شد فرصت را مغتنم شمردند و قیمت کالاهای خود را به بهانهٔ اینکه ارز دولتی به آن‌ها نمی‌رسد، افزایش دادند. در حالی که نرخ دلار دولتی ربطی به برخی تولیدات ندارد.

آقایان وزیر

اکنون بر شماست که اولا شفاف و روشن پاسخ گوی عملکردتان باشید و ما دانشجویان آمادگی داریم تا زمینه را برای توضیحات شما فراهم کنیم تا اگر توضیحی دارید مردم را آگاه سازید و اگر از عهده سامان دادن این اوضاع خارج هستید لااقل استعفا دهید.

والسلام

  1. عون
    25 ژوئن 2012

    علت اصلي گرانيها سو مديريت و عدم نظارت درست درمان است…

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.