دوشنبه 25 ژوئن 12 | 11:13

فعال سیاسی بحرین: ولیعهد عربستان اشتباهات نایف را دریابد

هادی الموسوی از فعالان سیاسی بحرین با اشاره به تاثیر اختلاف نظر در خاندان عرسبتان بر پروژه‌های منطقه‌ای این کشور گفت که امید داریم ولیعهد جدید اشتباهات و شکست‌های فرد قبلی را درک کند.


«هادی الموسوی» از فعالان سیاسی و انقلاب مردمی بحرین در منامه، درباره تاثیر مرگ امیر نایف بر سیاست داخلی عربستان افزود: معتقدم نبود سران و مسئولان یک نظام گاهاً بر ترسیم سیاست داخلی آن کشور‌ها تاثیر می‌گذارد.

وی افزود: امیر نایف وزیر کشور و ولیعهد عربستان بود و کسی هم جانشین او نخواهد بود چرا که در هر نظامی یک نفر جانشین وجود دارد و در هر سمتی یک لیست بلندبالا از جانشینان وجود دارد.

الموسوی در پاسخ به این سوال که امیر نایف مسئول دو پروژه ایران و بحرین در عربستان بود، سرنوشت این پروژه‌ها بعد از مرگ وی چه می‌شود و آیا می‌توان پروژه پیوستن بحرین به عربستان را بعد از مرگ نایف، پروژه‌ای مرده بنامیم، گفت: پیش‌بینی در این باره بسیار دشوار است چرا که معتقدم عربستان توجه ویژه‌ای به مساله بحرین دارد اما انتظار دارم که اختلاف نظر میان شخصیت‌ها بر اختلاف نظر بر سر مواضع تاثیر بگذارد.

این فعال سیاسی بحرینی تأکید کرد: کسانی هستند که به مسائل خاص توجه داشته و دیدگاه‌هایی متفاوت از دیدگاه‌های دیگران و کسانی دارند که بعد از آن‌ها عهده‌دار انجام کاری می‌شوند.

الموسوی ادامه داد: امیدواریم مواضع عربستان در قبال بحرین تغییر کرده و همگام با خواسته‌های عادلانه بحرینی‌ها باشد وگرنه سیاستی که با انتقاد شدید بین‌المللی و هم‌چنین ملت بحرین مواجه بود، ادامه می‌یابد.

وی درباره سرنوشت پروژه وهابیت بعد از مرگ ولیعهد عربستان که امیر نایف پرچمدار آن در نظام آل سعود بود، بیان کرد: در این باره باید صریح بود. نمی‌دانم که در رابطه با آنچه که وهابیت نامیده می‌شود، کار‌ها به چه شکلی اداره خواهد شد. معتقدم وهابیت مساله‌ای ریشه‌ای در نظام آل سعود به شمار می‌رود. هم‌چنین این مساله تنها به توجه یک نفر از خاندان حاکم مربوط نمی‌شود بلکه روابط ریشه‌ای میان نظام وهابیت و تاسیس دولت عربستان وجود دارد. از این رو رفتن نایف یا حضور او تاثیری بر پروژه وهابیت ندارد.

این فعال بحرینی ادامه داد: باوجود آنکه حضور نایف تنها بر شیوه رفتار (با وهابیت) تاثیر می‌گذاشت اما اساساً نظام عربستان بر اساس اندیشه وهابیت است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ولیعهد جدید عربستان می‌تواند اشتباهات و شکست‌های فرد قبلی را دریابد و همواره سعی ‌کند تا خود را برجسته‌تر از دیگران نشان دهد. اما این از خوش ‌شانسی ملت بحرین خواهد بود که جانشین بتواند موانع را پشت سر گذاشته و اشتباهات را دریابد و رضایت جامعه جهانی را کسب کند چرا که جامعه جهانی تاثیر زیادی بر بحرین و دخالت عربستان در آن و اوضاع سیاسی، حقوقی، انسانی و اقتصادی بحرین دارد به گونه‌ای که در نتیجه دخالت‌های عربستان اوضاع اقتصادی بحرین به وضعیت نابسامانی رسیده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.