دوشنبه 25 ژوئن 12 | 11:30
مشاور سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها:

شهید بهشتی خلاصه انقلاب بود

مشاور سياسی نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به نقش شهيد بهشتی در طراحی و تدوين قانون اساسی اظهار كرد: آيت‌الله بهشتی علاوه بر اينكه راه نفوذ بيگانگان را به كشور بست، پرچم استقلال ايران را برای هميشه برافراشت.


حسین شفیعی، مشاور سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، با بیان اینکه فاجعه ۷ تیر برای انقلاب و ملت ایران بسیار تلخ و سنگین بود، اظهار کرد: پیامی که هفتم تیر برای آینده انقلاب اسلامی داشت، این بود که نباید در تحلیل سیاسی دچار اشتباه شویم.

این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: همواره استکبار جهانی برای انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی خطرناک است، اما خطر نفاق و ستون پنجم را باید جدی گرفت؛ برخی تحلیل می‌کنند که ممکن است آمریکا به ایران حمله کند و ذهن عموم مردم متوجه این است که قدرت‌های جهانی می‌توانند به انقلاب اسلامی آسیب برسانند، اما به نظر می‌رسد حمله نظامی و نیروهای خارجی نمی‌توانند انقلاب اسلامی را بشکنند، بلکه آنچه می‌تواند انقلاب ما را تهدید کند، خطر نفاق و ستون پنجم و کسانی هستند‌ که رنگ خودی دارند اما خودی نیستند.

وی به عنوان نمونه به فتنه سال ۸۸ اشاره کرد و افزود: اگر به صورت عمیق فتنه ۸۸ مورد بررسی قرار گیرد، عمدتاً جریان نفاق در این عرصه فعال شد؛ جریانی که دشمنی عمیق با نظام اسلامی دارد و توانست از درون، انقلاب اسلامی را تهدی کند.

مشاور سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه آیت‌الله بهشتی خلاصه انقلاب بود، گفت: همه امیدهای انقلاب متوجه شهید بهشتی بود، اما دشمن ایشان را همراه با ۷۲ تن از یاران انقلاب را به شهادت رساند؛ افرادی که ستون فقرات انقلاب بودند و با ترور آن‌ها منافقین توانستند ضربه بسیار شکننده‌ای به انقلاب بزنند؛ اما به دلیل عظمت انقلاب و امام خمینی (ره) باعث شد که این ضربه سنگین توازن انقلاب را به هم نزند.

وی با اشاره به تلاش دشمن برای ترور شخصیتی و فیزیکی افراد برجسته یک نظام اظهار کرد: این خط دشمن است؛ آن‌ها همیشه سعی می‌کنند کسانی که امیدهای انقلاب بودند و اساس انقلاب هستند را آسیب برسانند؛ شهید بهشتی فردی بود که به تعبیر امام راحل، یک امت بود.

این کار‌شناس مسائل سیاسی افزود: همه فضائل ملت در آیت‌الله بهشتی جمع شده بود و ایشان به تنهایی عصاره‌ای از یک ملت بزرگ بود؛ شهید بهشتی مجتهد و متفکری جامع بود و هم کسی بود که دنیا و عالم سیاست را می‌شناخت؛ ایشان یکی از شخصیت‌هایی بودند که می‌توانست از هر جهت در جامعه ما نقش ایفا کند و این انقلاب بزرگ را به نتیجه برساند و دشمن این مطلب را درک کرده بود.

وی با اشاره به نقش برجسته شهید بهشتی در طراحی و تدوین قانون اساسی گفت: مدیریت آیت‌الله بهشتی به قدری قوی بود که توانست قانون اساسی را در یک مدت‌زمان کوتاهی به نتیجه برساند؛ شهید بهشتی با تدورین قانون اساسی راه‌های نفوذ دشمن را بست و نفوذ استعماری غرب به ایران با قانون اساسی شکست خورد و به همین دلیل دشمن باید انتقام خود را از شهید بهشتی می‌گرفت.

شفیعی با تأکید بر اینکه شهید بهشتی استقلال ایران را تضمین کرد، گفت: عظمت شهید بهشتی از این جهت بود که او پرچم استقلال ایران را برای همیشه بالا برد و قانون اساسی او خار چشم آمریکا و ابرقدرت‌ها شد؛ امروز نیز‌‌ همان قانون اساسی که با حمایت فکری و معنوی آیت‌الله بهشتی به نتیجه رسید، راهی برای برون‌رفت از مشکلات است.

وی با اشاره به ویژگی‌های آیت‌الله بهشتی خاطرنشان کرد: شهید بهشتی در واقع یک ایدئولوگ و اسلام‌شناس بود؛ می‌توان دو خصوصیت را به صورت همزمان در شهید بهشتی مشاهده کرد؛ در عین حالی‌که یک مدیر قدرتمند اجرایی بود، یک ایدئولوگ، صاحب‌نظر و نظریه‌پرداز بود و این دو خصوصیات باعث شده بود که آیت‌الله بهشتی بتواند آینده انقلاب اسلامی را ببیند.

مشاور سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه در بین روحانیون، شخصیت‌های تشکیلاتی و سازمانی کمتر دیده می‌شود، اظهار کرد: اگر بین روحانیون شیعه نگاه کنیم شاید هیچ‌کس به اندازه شهید بهشتی عنصر تشکیلاتی نبود؛ تشکیلاتی بودن، یکی از خصوصیات شهید بهشتی بود؛ یعنی نگاه سازمانی و تشکیلاتی داشت.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم در این دنیای پیچیده مدیریت کنیم، باید نگاه سازمانی و تشکیلاتی داشته باشیم و بتوانیم مهره‌های خوب را شناسایی کرده و در جای خود قرار دهیم؛ حزب‌الله و حزب اسلامی که آن زمان به عنوان حزب جمهوری اسلامی تشکیل شده بود، با یک ساختار مشخص مدیریت نظم کشور را سامان‌دهی می‌کرد.

شفیعی همچنین اظهار کرد: آیت‌الله بهشتی در هر جلسه‌ای که حضور پیدا می‌کرد، همه ایشان را برای مسئولیت‌های مهم انتخاب می‌کردند چرا که لیاقت‌های بالایی داشت و می‌توانست به عنوان محور قرار گیرد و دشمن از همین موضوع سوءاستفاده می‌کرد و شخصیت ایشان را مورد هجمه قرار می‌داد.

وی با جاذبه و دافعه شهید بهشتی پرداخت و گفت: شهید بهشتی جاذبه بالا و فوق‌العاده‌ای داشتند و دافعه‌شان در حد پایین مطرح بود؛ شهید بهشتی به نیروهای لایق فرصت رشد می‌دادند و با شناسایی مهره‌های مناسب، آن‌ها را در جای مناسب خود استفاده می‌کردند که این از تیزهوشی شهید بهشتی بود.

این کار‌شناس مسائل سیاسی با تأکید بر اینکه دشمن شهید بهشتی را در تدوین قانون اساسی شناخت، گفت: آیت‌الله بهشتی علی‌رغم اینکه سلیقه‌های مختلفی وجود داشت، برای تدوین قانونی تلاش کرد که همه راه‌های نفوذ دشمن را بست؛ آیت‌الله بهشتی ترور شد، اما نتوانست خلأیی در انقلاب به وجود بیاورد، چرا که خون این شهید بزرگوار باعث شد که این انقلاب و نظام تضمین شود و لاله‌هایی از خون بهشتی بروید که هر کدام بهشتی دیگر برای انقلاب شوند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.