چهارشنبه 27 ژوئن 12 | 09:14

سرنوشت مبهم سند مالکیت ایران بر باغ قلهک

رئیس اسبق کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی و یکی از متخصصان حوزه نسخه‌پژوهشی از سرنوشت مبهم سند مالکیت ایران بر باغ قلهک (مربوط به سفارت انگلیس در تهران) خبر داد.


عبدالحسین حائری این سخنان را عصر دیروز سه‌شنبه ششم تیرماه در مراسمی که برای بزرگداشتش در خانه کتاب برپا شده بود، ایراد کرد.

وی که بیش از ۵۰ سال در کتابخانه مجلس شورای اسلامی کار تصحیح نسخ و متون خطی را برعهده داشته در سخنانی گفت: انگلستان باغ قلهک را از دولت ایران اجاره کرده است ولی اعلام کردند که این ملک متعلق به آنهاست در صورتی که این ادعا صحت ندارد.

وی اضافه کرد: من سال‌ها پیگیر سند مالکیت باغ قهلک که در آن ثابت می‌کرد این ملک متعلق به دولت ایران است، بودم اما متاسفانه من هرچه می‌گشتم به پاکتی که می‌دانستم سند داخل آن است، دست نیافتم.

رئیس اسبق کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در کتابخانه مجلس صندوق‌هایی وجود دارد که نسخ خیلی مهمی در آن‌ها نگهداری می‌شود و یکی از چیزهایی که در این صندوق نگهداری می‌شد سند ملکیت باغ سفارت انگلیس بوسیله ایران بود.

وی ادامه داد: در این نکته شکی وجود ندارد که انگلستان در باغ قلهک مستاجر است اما در عین حال باید بگویم که این پاکت پیدا نشده ولی می‌دانم وجود دارد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.