چهارشنبه 27 ژوئن 12 | 11:31

شما با چه سرعتی از پل صراط عبور می‌کنید؟

طبق آیه 71 سوره مریم همه از پل صراط ، پلی که از جهنم می‎گذرد رد خواهیم شد. منتها سرعت رد شدن از این پل تنها بر مبنای امتیاز تقوای افراد یعنی انجام بایدها و پرهیز از نبایدها است.


ما چه تصوری از جهنم داریم، جهنم چه نسبتی با بهشت دارد؟ صراط کجاست؟ آیا جهنم و بهشت تمثیل است یا واقعیت؟ صراط چه ربطی با جهنم و بهشت دارد؟ این پرسش‏‌ها از عناصر اصلی اعتقادات دینی ما است.

صراط از مو باریک‏‌تر و از شمشیر تیز‌تر است.‌‌ همان پلی است که از جهنم می‌‎گذرد و به بهشت منتهی می‌‎شود. صراط بین جهنم و بهشت است و مردم همه پس از وارد شدن به جهنم از پل صراط عبور می‌‎کنند و در ‌‌نهایت از آن خارج می‌‎شوند. بنابر فرموده پیامبر (ص) عده ‏ای با سرعت نور، عده‎ای با سرعت باد، گروهی با سرعت وسیله سواری تندرو، گروهی با سرعت وسیله سواری کندرو، گروهی با سرعت یک انسان دونده و گروهی با سرعت یک انسان پیاده از این پل عبور می‌‎کنند.

آنان که طبق فرمایش پیامبر گرامی با اعمالشان لیاقت دریافت وسیله‏ ای با سرعت نور را دارند این مسیر را در کمترین زمان و احساس نکردن هیچ حرارتی طی خواهند کرد. برای این دسته آتش از خاصیت می‌‏افتد و نمی‌‏سوزاند زیرا آن‌ها تبدیل به نور می‌‏شوند.

نوریان در کمترین زمان و کمترین درد از پل عبور می‌‏کنند. اما معصومین و اولیای الهی فقط تبدیل به نور می‌‏شوند و سایرین برحسب پرهیزگاریشان سرعت عبورشان معین خواهد شد و هرچه سرعتمان بالا‌تر باشد سوزش کمتری خواهیم داشت یعنی کمتر عذاب می‌‏شویم.

بنابراین نافرمانی نکن چون از روی پل به اعماق آتش پرتاب خواهی شد. هرچه نافرمانیت بیشتر باشد شدت پرتابت به عمق آتش بیشتر می‌‏شود. تقوای بیشتری داشتن باعث می‌‏شود که مسیر را سریع‏‌تر از دیگران طی کنیم.

هرقدر از دین را می‌‏دانی حتی اگر یک صدم باشد‌‌ همان را عمل کن، بخشی از ۹۹ درصد باقیمانده بسته به ظرفیت وجودت به تو آموخته خواهد شد. راه آموختنش سر راهت قرار می‌‎گیرد. حالِ آموختنش به تو تزریق می‌‎شود یا هر تصور دیگری.

اگر می‌‎خواهید تقوایتان را بسنجید ترجمه خطبه متقین نهج البلاغه را بخوانید و اگر قانعتان نکرد به یکی از شرح‏‌ها و تفسیرهای نهج البلاغه مراجعه کنید. قدم به قدم ۱۱۴ صفت بیان کننده تقوی را در خودتان پیاده کنید.

بر طبق آیه ۷۱ سوره مریم همه از پل صراط، پلی که از جهنم می‌‎گذرد رد خواهیم شد. منتها سرعت رد شدن از این پل تنها بر مبنای امتیاز تقوای افراد یعنی انجام باید‌ها و پرهیز از نباید‌ها است. دردرجات عالی تقوا با سرعت نور از آن رد می‌‏شویم و آتش جهنم هیچ آسیبی به فرد نمی‌‏رساند که این حالت فقط مختص معصومین و اولیای الهی است.

به اندازه تقوایت بالاخره از پل رد خواهی شد ولی اگر تقوای انسان از حداقل نیز برخوردار نباشد که طی چند هزار سال از پل صراط بگذرد به داخل آتش پرتاپ می‌‎شود. شدت پرتاپ و عمقی که به آن می‌‏افتد فقط بر مبنای امتیاز منفی سرکشی و نافرمانی است. نافرمانی هم یعنی عدم انجام باید‌ها و عدم پرهیز از نباید‌ها. تنها راه نجات انسان پایین بردن نمره نافرمانی و بالا بردن نمره قبولی اوست.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.