پنج‌شنبه 28 ژوئن 12 | 13:10

مظلوميت مضاعف نظام در بخش‌های خبری سیما

پيدا كردن نقاط فساد و كسالت نظام با دست گذاشتن بر موارد خاص و ملموس كردن ايرادات رويكردي منطقي و ارزشمند است. ولي آن چه در پهنه اجرا نمايانده شده است حضور خبرنگاراني است كه از حداقل هاي كارشناسي موضوع بي خبرند، سوابق و تاريخچه مسائل را نمي دانند و صرفا به دنبال مچ گيري و تناقض يابي گفته هاي مسئولين مي روند.


یاسر انصاری

معاونت سیاسی صدا و سيماي جمهوري اسلامي در ساختار اين سازمان جايگاه ويژه اي دارد. مديريت آن بر عهده اشخاص قابل اعتماد و صاحب تجربه گذاشته مي شود. اين بخش به دليل هم سويي هرچه بيشتر مديران بالادستي و مياني اش بار زيادي از وظايف تبييني و بصيرت زايي انقلاب اسلامي را بر عهده دارد. علاوه بر تهيه و پخش اخبار و تحليل هاي سياسي روزانه راديو و تلويزيون، تبليغ و تأكيد بر مناسبت ها، وقايع مهم، تظاهرات ها، انتخابات ها بر عهده اين بخش است.

بوجود آمدن رسانه هاي جديد فراگير و پررنگ تر شدن تلاش رسانه هاي فارسي زبان آلترناتيو ضرورت بازبيني و توانمندسازي خبررساني و روشنگري را براي اين مجموعه دو چندان كرده است. تغيير دكور و سبك ارائه بخش هاي خبري سيما از جمله نتايج درك اين مهم است. خروج از كليشه هاي و قالب هاي قبلي، بالاتر رفتن جذابيت، نزديكي به زبان و گفتار مردم، تلاش در جهت پيگيري اشكالات و معضلات درون نظام توسط بخش هاي خبري 20:30 در سيما و پيك بامدادي راديو سراسري دو نمونه كامل و جامع اين رويه صاحبان هستند.

ساخت مستندهاي مانند امام روح الله و هشت سال دفاع مقدس و داشتن آرشيو انحصاري و امكانات منحصر به فرد صدا و سيما باعث شده سطح انتظارها از اين مجموعه بالاتر برود. لغزش سياست هاي خبري و رسانه اي در رسانه ملي به سمت اشخاص و يا جريان هاي سياسي امري محتمل و ممكن است. البته اجتناب از اين مسئله ضرورتي است كه هميشه بايد بدان توجه و التزام داشت.

ولي زماني كه مسئله روستاي گاودانه در نداشتن يك پل براي عبور روستاييان مظلوم منطقه به پاي كم كاري سي ساله جمهوري اسلامي نوشته مي شود. نقد سفرهاي استاني نيست، نقد يك دولت نيست. اگر يك معلول با گاري به مركز بهداشت منتقل مي شود و چندين بخش خبري متولي رسيدگي به حال اين بيمار مي شوند، مسئله نقد سازمان بهزيستي نيست. پيدا كردن نقاط فساد و كسالت نظام با دست گذاشتن بر موارد خاص و ملموس كردن ايرادات رويكردي منطقي و ارزشمند است. ولي آن چه در پهنه اجرا نمايانده شده است حضور خبرنگاراني است كه از حداقل هاي كارشناسي موضوع بي خبرند، سوابق و تاريخچه مسائل را نمي دانند و صرفا به دنبال مچ گيري و تناقض يابي گفته هاي مسئولين مي روند.

تعيين عيار است كه نقد را دلسوزانه مي كند و مرز مشخص و شفاف سياه نمايي است. جمهوري اسلامي ايران در مسير پيشرفت علمي، سياسي، فرهنگي و اقتصادي به پيشرفت هاي خوبي دست يافته است. همان طور كه مقام معظم رهبري فرمودند متأسفانه اين مسائل به نحو مقتضي به اطلاع مردم نرسيده است.

گزارش هاي تفصيلي و پرحاشيه سوژه هاي غيرجامع و خارج اولويت در بخش هاي پربيننده خبري در مركز توجه قرار مي‌گيرند. اما خبر افتتاح پروژه ها، تشريح موفقيت هاي عظيم داخلي و خارجي در بخش هاي مختلف خبري صدا و سيما با يك روايت ثابت و غيرهنرمندانه مكررا سمع و نظر مردم مي رسد.

نق زني هاي غيركارشناسي خبرنگاران غيرحرفه اي براي تأمين نظر مسئولين معاونت سیاسی در بالابردن مقبوليت و مرجعيت صدا و سيما از سويي و برخورد سرسري و كليشه اي با وقايع عظيم بيداري اسلامي، وال استريت، پيشرفت علم و تكنولوژي در ايران و امثالهم، مظلوميت مضاعف جمهوري اسلامي در بخش‌های خبری صدا و سیما است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.