پنج‌شنبه 28 ژوئن 12 | 19:00

سربازی؛ «خودسازی» یا «خودسوزی»

رضا محمدزاده

به هر حال موضوعی که کاملا مسلم و بدون دردسر است مخصوصا برای نیروهای مسلح کشور ما که اتفاقا نیروی مسلح بسته‌ای نیز نیست! انتشار یک آمار از رضایت سربازان از دوران خدمت، میزان خودکشی سربازان، میزان جرائم سربازان، تعداد سربازان غایب، تعداد سربازان فراری می‌باشد که می‌تواند توسط کار‌شناسان و متخصصان مورد تحلیل قرار گرفته و بررسی شود که آیا سربازی دوران خودسازی است یا خودسوزی.


رضا محمدزاده– «سردار کارگر: برخی کشورهای دیکتاتوری سربازی نداشته؛ مزدور می‌گیرند وسیستم نیروهای مسلح بسته‌ای دارند، این درحالی است که در کشور ما سیستم نیروهای مسلح به دلیل وجود سربازان و بسیجیان بسیارگسترده است.»
«سردار جزایری در حاشیه بازدید از پایگاه فرهنگی سرباز عنوان کرد: در صورت حمایت همه جانبه رسانه‌ها انشاءا… طی ۵ تا ۷ سال آینده دگرگونی بزرگی در اذهان عمومی دراین مورد رخ خواهد داد «خوشایند سازی سربازی»

طی چند ماه اخیر مسئولین محترم نظامی در بازدید از پایگاه فرهنگی سرباز مطالبی را عنوان کرده‌اند که مرا وادار به نوشتن این مطلب کرد و جمله اول که توسط معاونت محترم اجتماعی ناجا در مورد سربازی گفته شده است نیز جای بررسی دارد.

کشورهایی که سربازی ندارند کشورهای دیکتاتوری هستند و هر کسی که با حقوق در سیستم نیروهای مسلح کشوری فعالیت کند و یا استخدام شود مزدور است؟!

بحث سربازی هر از چند گاهی با اظهار نظرهای بعضا عجیب و غریب سرداران محترم مطرح شده و مجددا باعث واکنش نشان دادن رسانه‌ها و جوانان به مباحث مطرح شده می‌شود اما تا بحال موارد بسیار معدود و کمی به طور واضح اعتراف به غیر مفید بودن و بد بودن دوران سربازی داشته‌اند هر چند که بحث ۵ ساله خوشایند سازی خدمت سربازی مسلما به خاطر نا‌خوشایند و بی‌ثمر بودن آن مطرح شده بود والا چه نیازی به طرح موضوع خوشایند سازی سربازی و اصلاح قوانین بود.

بماند که این قانون نیز هر محصولی را رقم زد جز خوشایند سازی و بعضا به افزایش محرویت‌ها و مجازاتهای سربازان غایب پرداخت که این امر خود نشان دهنده میزان افزایش فرار و غیبت از خدمت سربازی است.
اینکه بخواهیم با یک وب سایت و یا چند خبر و متن سربازی را فرهنگی و درست جلوه کنیم کار به جایی نمی‌برد. سرداران و مسئولین محترم نیروهای مسلح کشور باید بپذیرند که سربازی به شکل کنونی نه متناسب با پیشرفت و جلورفت کشور است و نه به نفع جمعیت زیادی از جوانان که در شرایط بعضا سخت اقتصادی و اشتغال باید مشغول پا کوبیدن و یا جریمه کردن ماشین‌ها باشند.

بهتر بود مسئولین محترم به جای کوبیدن بر طبل خوب بودن سربازی و انسان سازی و ادای دین واقعیتهای موجود در قانون سربازی را می‌دیند و اینکه چرا تعداد مشمولین غایب و فراری انقدر زیاد شده است که قانون برای کم کردن آن به این شکل تغییر کرد و آیا واقعا با ستخگیری می‌توان مشمولان غایب و فراری را کم کرد؟

ای کاش مسئولین محترم درک می‌کردند که در وضعیت کنونی اقتصادی و اجتماعی کشور ما دو سال کار رایگان و بعضا کاملا غیر مرتبط و ناخوشایند باعث افزایش غیبت و فرار از سربازی شده است نه دلخوشی جوانان.
اما مسئولین محترم مدام با بیان جملات و کلمات زیبا سعی در توجیه این دوران دارند و بعضا رسانه‌ها را نیز مقصر ناخوشایندی و نارضایتی جوانان از دوران سربازی می‌دانند.

اما آیا واقعا رسانه می‌تواند واقعیاتی که با وضوح تمام قابل درک است را وارونه جلوه دهد؟ آیا اگر از فردا تمام رسانه‌های کشور اعم از سایت‌ها و روزنامه‌ها تی‌تر بزنند سربازی بهترین دوران زندگی است،، جوانان با خوشحالی و امیدواری به سربازی می‌روند؟

در قرن کنونی رسانه نقش تغییر افکار را از دست داده و بعضا ابزاری برای اطلاع رسانی است و نتیجه باید توسط مخاطب گرفته شود حال اینکه مسئولین محترم ناجا رسانه را وسیله تغییر افکار و رویکرد بدانند مربوط به سالهای بسیار گذشته است. رسانه امروز تنها وظیفه انعکاس واقعیت‌ها را به عهده دارد و از طرفی با وجود اینترنت و هزاران درگاه اطلاع رسانی معکوس جلوه دادن یک واقعیت کاری بس بیهوده خواهد بود.

به هر حال موضوعی که کاملا مسلم و بدون دردسر است مخصوصا برای نیروهای مسلح کشور ما که اتفاقا نیروی مسلح بسته‌ای نیز نیست! انتشار یک آمار از رضایت سربازان از دوران خدمت، میزان خودکشی سربازان، میزان جرائم سربازان، تعداد سربازان غایب، تعداد سربازان فراری می‌باشد که می‌تواند توسط کار‌شناسان و متخصصان مورد تحلیل قرار گرفته و بررسی شود که آیا سربازی دوران خودسازی است یا خودسوزی.

  1. حسین
    29 ژوئن 2012

    به نظر من که خود سوزیه
    به نظر من فقط آموزشی برای هر مسلمان واجبه ولی بعد آموزشی آدم یاد کمونیست ها و بیگاری رضا خانی میافته
    حداقل حقوق را بیشتر کنن که یک جوان بهترین لحضات عمرشو رایگان از دست نده

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.