جمعه 29 ژوئن 12 | 17:52
تسلط كامل سپاه بر منطقه خليج فارس، تنگه هرمز، درياى عمان؛

سردار فدوی: زمین و شرایط بازی را ما تعیین می‌کنیم نه آمریکایی ها

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: ما در بغل امریکایى‌ها نیستیم، امریکایى‌ها آمده‌اند در بغل ما و در یک جغرافیاى به نام خلیج‏ فارس قرار داریم. اینجا ما تعیین کننده هستیم که قواعد بازى چیست.


سردار دریادار علی‌فدوی در گفت‌وگویی درباره بخشی از توانمندی‌های نیروی دریایی سپاه و میزان آمادگى این نیرو از نظر نیروى انسانى و امکانات و تجهیزات اظهار کرد: راجع به موضوع آمادگی‌ها و موضوع تهدید یک مطلب کلى باید بگویم؛ از ابتداى پیدایش زمین و سکونت انسان بر روى آن تا تقریباً یک قرن پیش، تهدید کل جغرافیایى ما تهدید از ناحیه زمینى بود. در ابتداى قرن بیستم براى اولین بار تهدید از ناحیه دریا متوجه ایران شد. پس از انقلاب نیز جدی‌ترین تهدیدى که جمهورى اسلامى را از اساس و مبنا مورد تهدید قرار داد از ناحیه دریا صورت گرفت، آن هم نه از طرف کشورهاى همطراز و همسایه بلکه از ناحیه امریکا که اصولاً یک کشور دریاپایه است. این تهدید کننده (امریکایی‌ها) یک توانمندى نظامى دارند و طبیعتاً در هر کجا که بخواهند اقدام کنند بر مبناى این توانمندى دریاپایه اقدام می‌کنند؛ زیرا سرزمین اصلى آمریکا در نقاط دوردست از تمامى سرزمین‏‌ها می‌باشد و براى رسیدن به سرزمین‏‌هاى دیگر یک راه بیشتر وجود ندارد و آن هم دریاست براى همین درتوانمندى نیروى دریاى امریکا هم توانمندى دریایى و هم توانمندى هوایى و هم نیروى زمینى جمع است.

وی افزود: توانمندى زمینى تحت عنوان تفنگداران دریایى و سپاه تفنگداران دریایى است و توانمندى هوایى به وسیله ناوهاى هواپیمابر است و توانمندى دریایى هم که ناوهاى جنگى و غیرجنگى است. در واقع امریکایی‌ها یک ارتش کامل را در نیروى دریایى خودشان جمع کرده‏‌اند. تجلى کامل دشمنى امریکایی‌ها با ما و تهدیدکنندگى علیه ما و بروز عینى آن در سال ۶۵ و ابتداى سال ۶۶ همراه با حضور علنى و جانبدارانه امریکا از عراق در خلیج‏ فارس بود و سپاه پاسداران انقلاب اسلامى که وظیفه پاسدارى از انقلاب را به عهده داشت نیروى دریایى خود که حدود یکسال و اندى از تشکیل آن به فرمان حضرت امام گذشته بود و در محدوده جنگ با عراق فعال بود را در کل منطقه فعال کرد و کلاً معادلات موجود در خلیج‏فارس، دریاى عمان وتنگه هرمز در زمنیه موضوع انرژى و مسائل مختلفى که وجود داشت را به هم زد.

وی یادآور شد: شرایط خلیج‏ فارس و قوانین دریایى و مسائل فی‌مابین ما و آن‌ها در خلیج‏ فارس و تنگه هرمز و شرایط اقتصادى و سیاسى دنیا و موضوع انرژى، باعث شد که امریکایی‌ها در این منطقه خودشان را در یک موضع دفاعى ببینند نه در یک موضع تهاجمى و روندى را بر این مبنا اتخاذ کنند. بر این اساس سالیان طولانى است که آن‌ها نه تنها در آب‏‌هاى سرزمینى ما و آب‏‌هاى فلات قاره‏‌اى ما، بلکه در محدوده آب‏‌هاى بین‏‌المللى هم به صورتى حرکت می‌کنند که کوچک‌ترین تعارضى با آن چیزى که کنوانسیون ۱۹۸۲ حقوق دریا‌ها و همچنین حریمى که ما مشخص کرد‌ه‏‌ایم نداشته باشند. اگر مسائلى هم مثلاً در تنگه هرمز به وجود می‌آید، بعضاً به دلیل کم تجربگى فرماندهان ناوهاى آمریکا یا به واسطه حضور اولین بار بعضى ناوهاى آمریکا در منطقه و عدم آشنایى فرمانده آن با شرایط منطقه می‌باشد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: سال‏‌هاى طولانى زحمات زیادى کشیده شد تا به یک تعریفى از توان دریایى دست پیدا کردیم و آن مبنایى شد براى یک حرکت بیست و چندساله که همچنان ادامه دارد که توان دریایى درست بشود و هر روز استطاعت آن از روز قبل بیشتر بشود. در دنیا معمولاً پیش از این تعریف یکى دو کشور منشا تئوری ‏سازى و ایجاد تئورى براى توان دریایى بودند؛ قبلاً انگلیسی‌ها بودند و بعد از آن امریکایی‌ها جایگزین انگلیسی‌ها شدند و شوروى نیز در مقطعى این توان را داشته است ولى غالب آن روند بوده و ما آمده‏‌ایم و تعریف جدیدى کرده‏‌ایم. یعنى از زمان جنگ چارچوب‏‌هاى کلان این تعریف مشخص شد و بالا رفتن توان نیروى دریایى بر مبناى آن تعریف و عملیاتى شد.

وی در رابطه با میزان آمادگى کشور و آمادگى دفاعى نیروى دریایى به خصوص به لحاظ نیروى انسانى خاطرنشان کرد: توانمندى‏‌ها و آمادگی‌هاى نیروى دریایى بر مبناى شاخصه نیروى انسانى است که این، یک چرخه بسیار مفصل و طولانى دارد. از زمان انتخاب و پیدا کردن و گزینش نیرو شروع می‌شود و تا آموزش‏‌ها در مجموعه‏‌هاى کل سپاه و بعد دانشکده‏‌هاى تخصصى ما، دانشکده‏‌هاى موشکى، شناورى، هوا دریا، تفنگدارى و تکاورى، ادامه دارد. نیرو‌ها در این چهار مجموعه دانشگاهى، انواع مختلف تخصص‏‌ها و مهارت‏‌ها را پیدا می‌کنند و یک پاسدار مثلاً ناوبر، یک پاسدار مکانیک شناور، یک پاسدار برق و الکترونیک شناور، یک پاسدار موشکى انواع مختلف این مجموعه‏‌ها را آموزش می‌بیند. به علاوه این‌که آموزش موکول به‌‌ همان آموزش اولیه در دانشکده نیست و تعطیل نمی‌شود و تحت عنوان آموزش‏‌هاى عرضى و آموزش‏‌هاى طولى این روند ادامه پیدا می‌کند به صورتى که دائم در دو شرایط: ۱ـ به لحاظ اساس و مبناى پاسدارى در واقع شایستگی‌هاى پاسدارى ۲ـ به لحاظ مهارت‏‌ها و تخصص‏‌هاى لازمى که باید داشته باشند؛ به سر می‌برد و این شرایط باعث شده که این نیرو از لحاظ کمیّت و کیفیت غیرقابل قیاس با زمان جنگ باشد.

وی درباره توانایی‌ها و تجهیزات نیروى دریایى سپاه گفت: توانمندى‏‌هاى ما در ۴ پایه شکل گرفته و محاسبه شده است. طبیعتاً اصلِی‌ترین و اولویتدار‌ترین توانمندى ما، توانمندى شناورى است. چون نیروى دریایى هستیم و شاکله اساسى یک توان دریایى را شناور‌ها تشکیل می‌دهند. ما در انواع مختلف کلاس‏‌هاى شناورى و انواع مختلف توانمندى‏‌ها از موشک‏‌انداز تا شناورهاى اژدرانداز و جنگ مین و انواع مختلف شناورهاى ویژه که توانمندى‏‌هاى ما را به لحاظ رزمى تشکیل مى‏‌دهند، با توجه به نقشه راهى که از سال‏‌هاى قبل معلوم کرده‏‌ایم صددرصد آن چیزى که توانمندى ما را تشکیل مى‏‌دهد، یعنى از طراحى تا ساخت شناور و سیستم‏‌هاى سلاح گرفته تا موشک و بقیه باید مربوط به داخل باشد؛ و این افتخار اکنون وجود دارد که تولید شناور با توجه به چرخه مفصلى که دارد تقریباً به صورت کامل مربوط به داخل است.

وی خاطرنشان کرد: ما بر روى شناور‌هایمان موشک‏‌هایى که بیش از ۲۲۰ کیلومتر برد دارند قرار داده‏‌ایم آن هم نه شناورهاى روان و معمول دنیا، بلکه بر روى شناورهاى بسیار کوچک، با سرعت بالا، قدرت مانور وآتش بالا و به لحاظ کوچکى ضدرادار. یعنى رادار‌ها در مقابل شناورهاى کوچک ذلیل هستند. انبوهى نیز یکى دیگر از شاخصه‏‌هاى توانمندى شناورى دریایى سپاه است به نحوى که تعداد آن‌ها براى دشمن قابل تصور نیست. این در بعد شناورى، در زمینه جغرافیایی نیز جغرافیاى منطقه بسیار خاص است.

فدوی گفت: ما صددرصد منطقه خلیج فارس، تنگه هرمز، دریاى عمان را از ساحل می‌توانیم مورد اصابت قرار دهیم آن هم با موشک‏‌هاى ساحل به دریا که آن‌ها نیز کاملاً داخلى است. ما امیدوار هستیم به زودى علاوه بر موشک‏‌هایى که قبلاً معرفى کرده‏‌ایم، موشک با بردهاى بالاى سیصد کیلومتر را با‌‌ همان مشخصه صددرصد داخلى معرفى و عملیاتى کنیم.

وی ادامه داد: موضوع سوم موضوع هوا دریاست؛ یعنى علاوه بر این‌که بر روى شناور‌ها و در ساحل، توانمندى عملیاتى ما بسیار وسیع است، به لحاظ مشخصه‏‌هایى که در اختیار ما از طریق هوادریا قرار می‌گیرد بر روى شناورهاى پرند و بالگرد‌هایمان انواع مختلف‌‌ همان تسلیحات را داریم که این خود توانمندى مضاعفى را در اختیار ما می‌گذارد. پایه چهارم یعنى توانمندى نیروهاى ویژه تکاور دریایى براى عملیات‏‌هاى هجومى و نیروهاى تفنگدار دریایى براى دفاع از نقاطى که الزام پدافند و دفاع از آن وجود دارد در سپاه سازماندهى شده‏‌اند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره اظهارات مهاجمان در مورد قایق‏‌هاى تندرو سپاه در اصطلاحاً نبردهاى چریکى دریایى نیز توضیح داد: امریکایى‏‌ها و غربى‏‌ها، یک سرى موانعى را که مربوط به خودشان است مبنا قرار مى‏‌دهند و بقیه را نسبت به آن مى‏‌سنجند. این‌که مى‏‌گویند نبرد چریکى، آن‌ها از حرکات مربوط به خودشان به عنوان یک موضوع کلاسیک یاد می‌کنند حرکات ما را به عنوان حرکت و نبرد چریکى مى‏‌دانند در حالى که این‌طور نیست؛ بلکه یک توانمندى است که یک تعریف کامل کلاسیک با همه مشخصاتى که ما تعریف کرده‏‌ایم دارد. الزام ندارد که شما با تعریف دشمن، با قواعد بازى دشمن و در زمین بازى دشمن بازى کنید. در حال حاضر ما در شرایطى هستیم که زمین و شرایط بازى را ما تعیین مى‏‌کنیم. چرا چون ما در بغل امریکایى‌ها نیستیم، امریکایى‌ها آمده‌اند در بغل ما و در یک جغرافیاى به نام خلیج‏ فارس قرار داریم. اینجا ما تعیین کننده هستیم که قواعد بازى چیست و زمین بازى کدام است، وقتى این‏طور می‌شود ما در شرایط ابتکار عمل قرار مى‏‌گیریم و آن‌ها در شرایط انفعال. در صورتی که اگر ما مى‏‌خواستیم در خلیج مکزیک این کار را بکنیم شرایط عوض مى‏‌شد.

وی گفت: وقتى که موضوع تنگه هرمز مطرح مى‏‌شود این انفعال به حد بسیار وسیع بروز پیدا مى‏‌کند به نحوى که قیمت نفت یکى از تبعات است. آن‌ها مى‏‌فهمند که نه تنها تنگه هرمز بلکه خلیج فارس زمین بازى‏‌اى است که ایران تعریف مى‏‌کند نه آن‌ها.

وی درباره تاثیر حضور آمریکایی‌ها در خلیج فارس و تنگه هرمز و تدابیر و امکانات نیروی دریایی سپاه در این زمینه گفت: جملاتى را از امریکایى‏‌ها نقل مى‏‌کنم که نشان دهنده این است که خلیج‏‌فارس جایى نیست که صرفاً تجهیزات نظامى آمریکا در آن باشد. بلکه منافع حیاتى و عوامل امنیت ملى امریکا در آن‌جاست. براساس دکترین و قوانین و ادبیات سیاسى امریکا، منافع حیاتى و امنیت ملى آن چیزى است که وقتى مورد خطر قرار گیرد اصل موضوعیت امریکا مورد خطر قرار مى‏‌گیرد. امریکایى‏‌ها مى‏‌گویند ما اگر از اروپا عقب‏‌نشینى کنیم جایى براى ماندن و دفاع کردن وجود دارد اما اگر از خلیج‏‌فارس عقب‏‌نشینى کنیم جایى به جز سرزمین اصلى امریکا براى دفاع کردن وجود ندارد یعنى مساله خلیج‏ فارس انحصاراً مثل مساله خود سرزمین امریکاست. اگر در این‌جا امریکایى‏‌ها در شرایط شکست قرار بگیرند به مثابه این است که در سرزمین اصلى خودشان شکست خورده‏‌اند. به این دلیل که در خلیج‏‌فارس عواملى نهفته است که این عوامل مربوط به خود این منطقه نیست مربوط به کسانى که صرفاً در این منطقه حالا یا از خود کشور‌ها یا دیگر کشور‌ها حضور دارند نیست، بلکه کوچک‌ترین مساله‌اى که اینجا به وجود بیاید مربوط به کل دنیاست.

فدوی ادامه داد: حال چیزى که اینجا خیلى ملموس است و خیلى راحت الان در همه دنیا حتى مردم عادى دنیا هم مى‏‌توانند بفهمند، موضوع انرژى است. وضعیت جهان آینده، اقتصاد آینده، حیات آینده، آرامش و رفاه جهانى به این موضوع اتصال پیدا کرده و یک شریان حیاتى دارد و آن انرژى است. انرژى که در جایى غیر از خلیج‏ فارس وجود ندارد. در سال ۱۳۶۷ میزان نفتى که از تنگه هرمز خارج مى‏‌شد بین ۹ تا ۱۰ میلیون بشکه بود. در حال حاضر ۱۹ تا ۲۰ میلیون بشکه نفت روزانه از تنگه هرمز خارج مى‏‌شود و ۸ سال دیگر یعنى ۲۰۲۰ میزان نفتى که از خلیج‏‌فارس باید تأمین شود حال یا از تنگه هرمز و به وسیله نفتکش‌ها باید برود یا از طریق خط لوله ـ که به هر صورت فرق زیادى ندارد ـ ۲۵ تا ۴۰ میلیون بشکه در روز خواهد بود این یعنى میزان وابستگى به نفت خلیج‏ فارس دو برابر مى‏‌شود؛ چرا این‌گونه است؟ چون از ۱۳۰۰ میلیارد بشکه نفتى که در دنیا وجود دارد ۸۰۰ میلیارد آن در خلیج‏‌فارس است. ۵۰۰ میلیارد باقى مانده نیز نرخ برداشت وحشتناکى دارد که زمان‏‌هاى اتمام را به ۵ یا ۶ سال آینده مى‏‌رساند. در حال حاضر در داخل امریکا بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون بشکه نفت برداشت مى‏‌شود و این ذخایر حداکثر ۷ ـ۸ سال آینده تمام مى‏‌شود و این در حالى است که امریکا روزانه ۲۵ میلیون بشکه نفت مصرف مى‏‌کند. این ارقام را که مردم جلو خودشان مى‏‌گذارند، اهمیت موضوع مشخص مى‏‌شود.

وی یادآور شد: از سال بحران انرژى یعنى سال ۱۹۷۳، سازمان بین‏‌المللى انرژى تأسیس شد و یکى از اهداف آن این بود که سهم نفت را از تأمین انرژى جهانى کم کند و به چیزهاى دیگر اضافه کند. چیزهایى هم که در نظرشان بود انرژى هسته‏‌اى، انرژى خورشیدى و گاز بود. تکلیف انرژى خورشیدى که مشخص است هنوز در حد تحقیقات و اسباب‏‌بازى است یعنى سهمى که قابل ذکر باشد نرسیده. امیدوارى‏‌ها به هسته‏‌یى وجود داشت که درصد قابل توجهى را به خودش اختصاص بدهد که آن هم چند مشکل اصلى داشت، یکى مشکل گرانى و دیگرى مشکل تکنولوژى. مشکل اساسى‏‌ترى که بعداً وجود آمد و تغییر تحولى براى استفاده از این نوع انرژى درست کرد یکى مشکل چرنوبیل بود و دیگرى سونامى ژاپن که در سال گذشته اتفاق افتاد. پس از حادثه ژاپن شما دیگر نه تنها طرحى براى گسترش نیروگاه‏‌هاى هسته‏‌یى نمى‏‌بینید، بلکه لغو و تعطیل شدن نیروگاه هست‌ه‌یى را مى‏‌بینید.

وی افزود: در دهه ۷۰ بیش از ۷۵درصد تأمین انرژى جهانى به نفت وابسته بود. این را تقریباً ده درصد کم کرده‏‌اند که به گاز اضافه شده است. گاز در رابطه با خلیج‏‌فارس انحصارى‏‌تر از نفت است. یعنى اگر نفت در ۱۵ـ ۱۰ کشور وجود دارد گاز در خلیج فارس موضوعیت ویژه‏‌اى دارد و منحصر به ایران و قطر است. یعنى وضع بهتر نمى‏‌شود بلکه بد‌تر مى‏‌شود.

فرمانده نیروی دریایی سپاه درباره رتبه‌بندی توان جمهورى اسلامى ایران به لحاظ نیروى انسانى و امکانات و تجهیزات اظهار کرد: به صورت مسلم جایگاه آن مجموعه‏‌اى بالا‌تر قرار مى‏‌گیرد که درصورتى که نبردى به وجود بیاید شناور‌هایش بر روى آب شناور و شناورهاى طرف مقابل در زیرآب غوطه‏‌ور باشد. این درواقع یک ملاک است. این مشخص مى‏‌کند که چه کشورى در رتبه بالا‌تر قرار مى‏‌گیرد. امریکایى‏‌ها در ۱۰ – ۲۰ سال گذشته تعداد شناورهاى دریایی ‏شان کم شده، آن‌ها در زمان ریگان، حدود ۶۰۰ فروند شناور نظامى اعم از رزمى، و شناورهاى پشتیبانى داشتند. این تعداد در حال حاضر کمتر از ۵۰۰ فروند است یعنى حدود ۴۵۰ تا ۵۰۰ فروند در کل سازمان نیروى دریایى امریکا اعم از ناوهاى بزرگ تا شناورهاى کوچک و سوخت‏‌رسانى و مهمات‏‌رسانى و غیره وجود دارد که از این تعداد، تعداد شناورهاى رزمى در حال حاضر حدود ۲۰۰ فروند مى‏‌باشد. در حالى که امریکایى‏‌ها طبق کمیت‏‌هایى که خودشان براى ما تصور مى‏‌کنند تعداد شناورهاى ما را ۱۰۰۰ فروند برآورد مى‏‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: شناورهاى رزمى امریکایى‏‌ها یعنى ناوهاى هواپیمابر، رزم ناو‌ها، ناوشکن‏‌ها، و زیردریایى‏‌ها، این‌ها شناور رزمى هستند. شناور رزمى که مى‏‌تواند ابتدا به ساکن اقدامى را انجام دهد. آن‌هایى که شناور را پشتیبانى مى‏‌کند، سوخت‏‌رسانى مى‏‌کند این‌ها شناور رزمى نیست، پشتیبانى رزمى است. همه این شناورهاى رزمى هم از یک دکترین چندصد ساله پیروى مى‏‌کنند و آن بزرگى آن‌هاست. شاید امریکا چاره‏‌اى هم غیر از این نداشته باشد، چون سرزمینشان از همه دنیا دور‌تر است و باید به وسیله این شناور‌ها با دنیا ارتباط و اتصال برقرار کنند و با توجه به اقیانوس‏‌هاى فى‏‌مابین باید شناور‌ها بزرگ باشد. البته کسى الزامى نداده یا قطعیتى به امریکا نداده است که یک شناور بزرگ که بعضاً ده‏‌ها میلیارد دلار ارزش دارد آسیب‏پذیر نباشد.

وی یادآور شد: یک سال و یک ماه پیش وزیر دفاع امریکا (رابرت گیتس) در آکادمى نیروى دریایى امریکا این موضوع را صحبت و تأکید کرد که استراتژى چند صدساله امریکا باید عوض شود. این استراتژى شکست خورده است؛ چراکه ناو بزرگى که بعضاً ده‏‌ها میلیارد دلار هزینه دارد در جنگ در برابر قایق‏‌هاى تندرو بسیار ارزان قیمت آسیب‏پذیر است و غرق مى‏‌شود.

فدوی گفت: توانمندى نظامى وقتى درست مى‏‌شود که کسى که هزینه‏‌هاى بسیار کمترى براى توانمندى‏‌هاى نظامى صرف کرده است به اهدافش مى‏‌رسد و در شرایط بهترى قرار مى‏‌گیرد.

وی درباره پیام توانایى‏‌ها و آمادگى‏‌هاى جمهورى اسلامى براى مردم خود ما و بعد مردم کشورهاى منطقه و همچنین براى امریکایى‏‌ها و متجاوزین گفت: پیام براى مردم ما، اطمینان و آرامش است. شما آرام‏‌تر از مردم و کشور ما جایى را سراغ دارید؟ این توانمندى فقط مربوط به نیروى مسلح نیست مربوط به کل نظام است. دلیل آن هم این است که چون از ماهیت دعوا مردم خبر دارند. ماهیت دعواى دنیاى استکبار به نمایندگى امریکا با ما ماهیت سیاسى و اقتصادى و این حرف‏‌ها نیست. ماهیت حق و باطلى است. راجع به کشورهاى منطقه دو صورت است یکى دولت‏‌هاى منطقه هستند یکى مردم منطقه؛ مردم منطقه نه تنها از ایران نگرانى ندارند، بلکه موافق این موضوع هستند که یک ایران قدرتمند درست بشود. اما دولت‏‌هاى منطقه؛ خیلى از دولت‏‌هاى منطقه خیلى از مواقع مجبور هستند آن چیزى را که امریکایى‏‌ها مى‏‌خواهند بگویند و انجام بدهند این کشور‌ها به نوعى کشورهاى اشغال شده از طرف امریکا هستند و در واقع چیزى را مى‏‌گویند و دنبال مى‏‌کنند که از آن‌ها خواسته مى‏‌شود.

وی ادامه داد: اما امریکایى‏‌ها؛ برداشتى را که امریکایى‏‌ها دارند‌‌ همان برداشتى است که در اوایل مطلب عرض کردم، یعنى در برابر این توانمندى باید در یک موضع دفاعى قرار داشته باشند نه موضع تهاجمى. براى همین هم تمام اقداماتى که انجام مى‏‌دهند به گونه‏‌اى عنوان مى‏‌کنند که همه‏‌پسند باشد مثلاً مى‏‌گویند براى تأمین امنیت انرژى جهانى.

وی درباره اشراف نیروى دریایى سپاه و ارتش روى بیگانگان و امریکایى‏‌ها اظهار کرد: ما به صورت روزانه و لحظه‏‌اى آن‌ها را تحت کنترل داریم و مى‏‌توانیم به سرعت آمار آن‌ها را بدهیم. و دقیقاً مشخص کنیم که چند شناور در منطقه است و در کجا‌ها مستقر هستند و چند هواپیما و چند نیروى انسانى دارند. مثلاً در حال حاضر حدود ۹۰ شناور داخل منطقه است که بیشتر آن‌ها متعلق به امریکایى‏‌هاست که تعداد کمى از آن‌ها در خارج از تنگه هرمز و دریاى عمان و الباقى داخل خلیج‏‌فارس است. یک ناو درحال حاضر در شمال خلیج‏‌فارس منطقه می‌انى خلیج‏‌فارس داریم. یک ناو هم حد فاصل ایران و پاکستان در منطقه شرقى دریاى عمان و سه فروند زیردریایى داخل خلیج‏‌فارس است. انواع شناور هم مشخص است و در مجموع صددرصد این توانمندى به صورت لحظه‏‌اى تحت کنترل است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه درباره تنگه هرمز و این‌که امریکایى‏‌ها مى‏‌گویند ایران مى‏‌تواند تنگه هرمز را ببندد ولى این مدت‏‌دار نیست نیز گفت: در زمان جنگ، نیروى دریایى سپاه تازه تأسیس شده بود. با این حال کسانى که آن موقع بازنشسته شدند یا هستند به خوبى مى‏‌دانند که چیزى که در سال ۶۶ و ۶۷ در رویارویى ما و امریکایى‏‌ها در خلیج‏ فارس پیش آمد مایه ذلت و خفت امریکایى‏‌ها شد. در آن زمان کشور اراده کرد بعضى اقدامات انجام شود آن کار صورت گرفت. یعنى ما قریب ۱۳۹ کشتى را زدیم و اگر قرار بود به ۱۳۹۰ کشتى هم برسد مى‏‌رساندیم. توان آن وجود داشت. علت هم این بود که تمام توانمندى‏‌هاى امریکا براى جلوگیرى از این کار کارآیى نداشت. همین سال ۶۶ و ۶۷ به همین روند بین ما و آمریکایى‏‌ها باعث شد که یک تئورى در امریکایى‏‌ها به وجود بیاید که امریکا در آینده با جنگ نامتقارن مواجه است. ما بیش از بیست سال فرصت داشتیم که با جرأت مى‏‌توانم بگویم که حتى یک روز این مدت را از دست نداده‏‌ایم براى این‌که سه الزام سازمان دهى سازمان مناسب، آموزش‏‌هاى متناسب و تسلیحات و تجهیزات متناسب را درحد اعلا به وجود بیاوریم. الان امریکایى‏‌ها نسبت به سال ۶۶ و ۶۷ در رابطه با مسائل خلیج فارس، تنگه هرمز و موضوع انرژى ضعیف‏‌تر هستند و ما قوى‏‌تر از آن موقع هستیم.

وی ادامه داد: اگر صددرصد نفت منطقه با خطوط لوله برود این نفت از کجا مى‏‌خواهد برود؟ یا از زیر آب‏‌هاى خلیج فارس یا در یک باریکه کوچکى از خلیج فارس. یعنى فرقى در اصل قضیه به وجود نمى‏‌آید بلکه بد‌تر مى‏‌شود زیرا تلاش بسیار زیاد و هزینه بسیار زیاد و وحشتناک که بعضاً براى خیلى از کشور‌ها و دنیا قابل تحمل نیست. یعنى موضوع هزینه‌ه‏ای که باید براى خطوط لوله بشود اضافه مى‏‌شود به مشکلات موجود.

وی درباره احتمال وقوع جنگ در خلیج‏‌فارس و تدبیر در برابر این‌که شاید ایران نیز نمى‏‌تواند نفت صادر کند، خاطرنشان کرد: اولاً اگر ما واقعاً نتوانیم نفت را صادر کنیم یک فرصت استثنایى است.‌‌ همان که رهبر معظم انقلاب نیز فرمودند که «تحریم‏‌ها براى ما یک فرصت استثنایى است». البته دنیا نمى‏‌تواند ما را تحریم کند، دنیا تاب تحمل نبود انرژى ایران را ندارد. یعنى اگر به انرژى داخل خلیج‏‌فارس خدشه‏‌اى وارد شود، اقتصاد دنیا فرو مى‏‌پاشد و اگر بر فرض این‌طور شود از بین رفتن نفت به عنوان اصلى‏‌ترین عامل اقتصادى، هم در منطقه و هم در خارج منطقه مى‏‌تواند اتفاق بیفتد و این کار حالت بازدارندگى دارد که هیچ‌گاه دست به این اقدام نباید بزنند.

وی درباره نقش همکارى سپاه و ارتش در امنیت خلیج‏ فارس گفت: چندین سال است که یک تقسیم جغرافیایى بین سپاه و ارتش صورت گرفته به این معنى که تنگه هرمز و خلیج‏ فارس مربوط به سپاه است و ارتش مسوولیتى در خلیج فارس ندارد. مسوولیت ارتش دریاى مازندران و دریاى عمان است. با این وصف که در دریاى عمان پایگاه‏‌هاى ما در چابهار و جاسک نیز وجود دارد و حضور داریم و در شمال هم پایگاه ما وجود دارد. ولى تقسیم جغرافیایى صورت گرفته و این تقسیم جغرافیایى تعاملات مثبت بین ما و ارتش را به حد کمال مى‏‌رساند و دیگر تداخلى وجود ندارد و این روال، مبناى خوبى است.

فدوی افزود: در داخل سپاه هم مجموعه نیروى دریایى و مجموعه هوا فضا و مجموعه نیروى زمینى و همچنین سپاه استانى. سپاه یک پیکر است و وقتى کارکرد خودش را دارد که به صورت یک پیکره عمل مى‏کند. و خدا را شکر که یک پیکره بودن از اول در سپاه بوده و همچنان هست.

وی هم‌چنین درباره برنامه‏‌هاى نیروى دریایى سپاه براى حضور در آب‏‌هاى بین‏‌المللى و برنامه‏‌هاى آینده این نیرو اظهار کرد: در دکترین نیروى دریایى سپاه که ابلاغ شده است موکول به یک جغرافیاى خاص نیست در هر جغرافیایى نیروى دریایى سپاه مى‏‌تواند باشد و این روند هم وجود دارد و الحمدلله این توانمندى موکول به یک جغرافیاى خاص نیست. در برنامه پنجم نه یک پیشرفت بلکه یک جهش بسیار بزرگ براى نیروى دریایى سپاه عملاً شروع شده و در پایان برنامه پنج‌ساله پنجم ما یک وضعیت کاملاً متفاوت در همه زمینه‌ها خواهیم داشت. این اتصالى که بین داخل و مجموعه باید وجود داشته باشد به وجود آمد اتصالى که بین ما و خارج از کشور وجود داشته قطع شده چون نیازى نداریم هرچند که مانعى از طرف کشورهاى دیگر وجود ندارد و آن‌ها استقبال هم مى‏‌کنند. چون خود این روند باعث ارتقاء وضعیت آن‌ها هم خواهد شد چون ما در اینجا با امریکایى‏‌ها در صحنه عملى قرار داریم و این یکى از نیازمندى‏‌هاى ارتقای تحقیقاتى و تسلیحاتى همه جاى دنیاست ولى خوب این اتصال به نوعى وجود ندارد و در داخل کشور برقرار است و ما ان‌شاءالله شکل کاملى از حضور و بروز و گسترش را در داخل و خارج سپاه خواهیم داشت.

وی گفت: دریا مثل زمین نیست که حالت جنگ نباشد حالت عملیاتى برقرار نباشد. اصلاً بودن در دریا بخشى از عملیات است و ما در ۲۴ ساعت صد‌ها فروند شناور را در داخل دریا داریم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.