شنبه 30 ژوئن 12 | 09:51

جهنم برای تطهیر است نه انتقام!

طبق آیه 71 سوره مریم همه از پل صراط ، پلی که از جهنم می‎گذرد رد خواهیم شد. جهنم برای تطهیر است نه عقوبت و انتقام، زیرا شرط ورود به بهشت، پاکی است.


چرا به جهنم افتادن سرنوشت تلخ سر راه همه انسان‏هاست؟ خداوند از این عقوبت‏‌ها چه فوایدی می‌‏برد؟ شک نیست که عذاب کشیدن ما هیچ دردی از خدا دوا نمی‌‏کند، چون اصلا خدا دردی ندارد. هرگز عذاب کشیدن ما دل خدا را خنک نمی‌‏کند چون این‌ها همه از موجودات ناقص سر می‌‏زند، عذاب ما خیری به خدا نمی‌‏رساند.

ولی کارهای خدا عبث و بیهوده نیست مخصوصا کار به این مهمی یعنی وارد جهنم کردن همه آفریده‏های که آن‏‌ها را اشرف مخلوقات قرارداد. جهنم هم فایده‏ای دارد ولی مطمئناً نه برای خدا، بلکه برای ما که قرار است وارد آن شویم. جهنم، جهنم تطهیر است. جهنم، ابزاری پاکسازی است.

جهنم، حمامی برای نظافت و تطهیر است منتها با وسایل دردآور شما را شستشو می‌‏دهند. خالق جهنم، قصد و نیتش از برپایی حمام داغ، پاک کردن توست و آماده کردنت برای ورود به میهمانی بهشت است.

تنها پاکان احتیاجی به رفتن حمام ندارند. زیرا آنان نور هستند و به سرعت نور از پل صراط رد می‌‎شوند. فرد گناه نکرده و توبه کننده پاک هستند و لایق ردشدن و رفتن به بهشت و لقا و وصال الهی هستند.

اگر شیعه حقیقی باشیم یعنی اگر به آنچه که ائمه و معصومین گفته‏اند عمل کنیم و آنچه را که نهی کرده‏اند پرهیز کنیم مشمول شفاعت آن‌ها می‌‏شویم و به بهشت خواهیم رفت. شفاعت انبیاء و معصومین‌‌ همان مغفرت الهی است و چیز دیگری نیست. هر شرطی برای مغفرت هست، برای شمول شفاعت نیز هست.

شرط ورود به بهشت و مراحل بالا‌تر، پاکی است حتی شیعیان حقیقی پس از پاک شدن، به بهشت می‌‏روند. یا باید در فرصت عمر خود پاک بمانیم یا توبه کنیم و پاک بمانیم یا در مراحل مختلف برزخ، قیامت و جهنم ما را پاک خواهند کرد البته پس از عذاب. طول مدت و شدت حرارت و سختی، بستگی مستقیم به ضخامت آلودگی‎هایی دارد که برای «روح و جان پاک» خود پدید آورده‏ای.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.