شنبه 30 ژوئن 12 | 11:40

روایت نسل چهارم از وظیفه عمومی و دختران سرباز

کارگردان فیلم مستند «وظیفه عمومی» گفت: این فیلم مستند بررسی چهار نسل از افرادی است که از زمان اجباری شدن خدمت سربازی این دوران را پشت سر گذاشته‌اند.


مهدی قربان‌پور کارگردان فیلم مستند «وظیفه عمومی» با اعلام این خبر در خصوص کم و کیف ساخت این فیلم مستند، گفت: فیلم مستند «وظیفه عمومی» یک مستند ۷۵ دقیقه‌ای است که به تهیه‌کنندگی خودم و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید شده است.

وی در ادامه افزود: این فیلم مستند به زندگی چهار نسل از افرادی می‌پردازد که از زمان اجباری شدن این پدیده به خدمت سربازی رفته‌اند. در این مستند شخصیت‌های مختلف از چهار نسل انتخاب شده‌اند که بخشی از این مستند در پادگان‌های آموزشی، بخش دیگر در پادگان‌های نیروی انتظامی، ارتش و سپاه تصویربرداری شده است.

این مستندساز در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به چگونگی بررسی این موضوع گفت: به واسطه این فیلم دوران سربازی از زمان رضاخان تا دوران فعلی مورد بررسی قرار می‌گیرد. در واقع چالش‌های مختلف و تغییراتی که در دوره‌های مختلف تاریخی اتفاق افتاده است از زبان افراد مختلف که جلوی دوربین رفته‌اند مطرح می‌شود.

کارگردان فیلم مستند «وظیفه عمومی» در ادامه افزود: شخصیت‌های مختلفی جلوی دوربین آمده‌اند که یکی از این شخصیت‌ها هوشنگ گلمکانی سردبیر ماهنامه تخصصی فیلم است. آقای گلمکانی خاطرات بسیاری از دوران سربازی خود دارد که به کرات در نشریات مختلف منتشر شده است و از سوی دیگر شخصیت جالبی دارد که انصافا در این فیلم مستند خوش درخشیده است.

وی در ادامه به بخش‌های دیگر این مستند اشاره کرد و گفت: تفاوت دیدگاه یکی دیگر از بخش‌هایی است که در این مستند دیده می‌شود. به‌عنوان مثال بخشی از این فیلم به نگاه زنان و دختران به وظیفه عمومی و همچنین علاقه آن‌ها به رفتن به خدمت سربازی اختصاص دارد. از سوی دیگر نگاه متفاوتی که نسبت به خدمت سربازی و میزان موافقت به این پدیده وجود دارد اشاره‌هایی دارد.

مهدی قربان‌پور در پایان افزود: فیلم مستند «وظیفه عمومی» در مرحله راف کات قرار دارد و بسیاری از مراحل تصویربرداری شده است و به زودی وارد مرحله تدوین می‌شویم تا در صورت آماده شدن در جشنواره سینمای حقیقت به نمایش درآید.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.