پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
یکشنبه ۱۱ تیر ۹۱ | ۱۲:۰۸

بیانیه ستاد مردمی حفظ گلزار شهدا در محکومیت تخریب مزار شهدای تبریز

طبیعی است در این شرایط توقف اقدامات نسنجیده و تخریب مزارشهدای تبریز در اولویت قرار خواهد داشت که علاوه بر خانوده های شهدا و جریان های مردمی تبریز، سایرامت حزب الله سراسر کشو نیز در مقابل آن سکوت نخواهند کرد


ستاد مردمی حفظ گلزار شهدا (پاسداشت میراث فرهنگی جنگ) در مورد تخریب مزار شهدای تبریز بیانیه صادر کرد که متن کامل آن به شرح ذیل می‌باشد:

بسم الرب الشهداء والصدیقین

پس از قریب ۱۴ سال کشمکش و مطالبات خانواده‌های شهدا، فعالان دانشجویی و فرهنگی و مردمی، اساتید دانشگاه و رسانه‌ها و… برای حفظ گنجینهٔ تاریخی مزار شهدا، بار دیگر بنیاد شهید و شهرداری‌های شهرستان‌های مختلف، با استفاده ازمطرح بودن مسائل انحرافی و فرعی در فضای کشور، به پیش بردن تخریب و یکسان سازی مزار شهدا همت گماشته‌اند. جدید‌ترین اقدام در این میان تلاش برای تخریب «وادی رحمت» مزار شهدای تبریز، است که موجی از اعتراض را به راه انداخته است.

بی‌شک مزار شهدا احتیاج به حفظ و مرمت و رفع اشکالات و نه تخریب دارد، اما صورت گرایی به جای حفظ و مرمت این میراث فرهنگی منطق تعامل وهابیت با آثار ائمهٔ بقیع مبتنی بر از بین بردن تفاوت‌ها و نمادهای فرهنگی را بر این میراث فرهنگی سربازان ثارالله و فرزندان روح الله، حاکم خواهد کرد.

علاوه بر عدم مطابقت تخریب ویکسان سازی با اساسنامه بنیاد شهید و مصوبه هیئت وزیران مبتنی بر مرمت، تعمیر و حفظ فیزیکی گلزار شهدا، فاجعهٔ تخریب سند مردمی بودن جنگ با آثار معنوی و فرهنگی و تاریخی آن، ذیل نگاه فن سالارانه پی گیری شده است. قتل عام فرهنگی از بین بردن موزهٔ مردمی و طبیعی جنگ، در شرایطی رخ می‌دهد که حتی ایادی تهاجم فرهنگی دشمن قادر به پاک سازی یاد و خاطرهٔ شهدا به این صورت نبود‌اند و بودجه‌هایی که باید صرف حمایت از خانوادهای ایثارگران و حرکت‌های فرهنگی شود، صرف تحقق رؤیای باطل تبعیت از یادمان‌های بی‌روح کشتگان جنگ‌های جهانی کشورهای غربی گشته است.

با توجه به نتیجه ندادن مذاکرات، نامه‌ها خصوصی، بیانه‌ها، جلسات علمی دانشگاهی جمعی از خانواده‌های شهدا، فعالان دانشجویی، رسانه‌ای، فرهنگی، مردمی، اساتید دانشگاه از سراسر کشور تصمیم گرفتند تا با تشکیل ستاد مردمی حفظ گلزار شهدا (پاسداشت میراث فرهنگی جنگ) به صورت منسجم در سراسر کشور حفظ این میراث تاریخی، فرهنگی و ملی را پی گیری نمایند.

لذا از تمام مردم، فعالین، خانواده‌های شهدا در سراسر کشور دعوت می‌شود تا ضمن اطلاع رسانی از وضعیت گلزار شهدای مناطق خود به این ستاد، از طریق سایت راز مزار (razemazar. com) و تلفن: ۰۹۳۶۴۴۳۳۰۳۵ در شهرهای خود به صورت مستقل برای حفظ این میراث فرهنگی وارد عمل شوند.

طبیعی است در این شرایط توقف اقدامات نسنجیده و تخریب مزارشهدای تبریز در اولویت قرار خواهد داشت که علاوه بر خانوده‌های شهدا و جریان‌های مردمی تبریز، سایرامت حزب الله سراسر کشو نیز در مقابل آن سکوت نخواهند کرد. در گام بعد ضمن مرمت مزارهای برکنار مانده از هجمهٔ فرهنگی فن سالارانه، باید زمینه‌های اصلاح و حفظ هویت سابق گلزارهای تخریب شده در ذیل هجوم فرهنگی نیز فراهم آید، که ستاد مرکزی و مجموعه‌های مردمی شهرستان‌ها پی گیر انجام آن خواهند بود. در صورت ادمهٔ تخطی از وظایف و تخریب میراث فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی، جوانان انقلابی و مسلمان تبریز و سراسر کشور بر اساس بند م وصیت نامهٔ امام مستقیماً از ادامهٔ هجمهٔ فرهنگی به میراث فرهنگی شهدای انقلاب جلوگیری خواهند کرد.

و السلام علی من اتبع الهدی

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: