یکشنبه 01 جولای 12 | 13:22

روزنامه آقشام: آنکارا روابط خوبی با تل‌‌آویو دارد

یک روزنامه ترکیه ای سطح روابط تجاری دولت رجب طیب اردوغان را با رژیم صهیونیستی بالاترین سطح تبادلات تجاری طی سال های گذشته ارزیابی کرد.


پس از حمله نیروهای رژیم صهیونیستی به کشتی مرمره ترکیه که قصد شکستن محاصره نوار غزه را داشت، دولت رجب طیب اردوغان تلاش کرد چهره‌ای اسراییل ستیز از خود در منطقه و کشورهای اسلامی به نمایش بگذارد. اما در عمل دولت اردوغان از سطح روابط اقتصادی خود با اسرائیل نکاست و بلکه سطح روابط تجاری این کشور را با رژیم صهیونیستی به بالا‌ترین حد افزایش داد.

روزنامه «آقشام» چاپ آنکارا در این باره نوشت اکنون آتش تنش میان ترکیه و اسرائیل فروکش کرده است و اکنون آنکارا و تل آویو بی‌سابقه‌ترین سطح روابط تجاری دوجانبه را طی پنج سال گذشته ثبت کرده‌اند.

به نوشته این روزنامه سطح تبادلات تجاری ترکیه و اسرائیل با افزایش ۲۰ در سال ۲۰۱۱، به رقمی بالغ بر ۱۷، ۲ میلیارد دلار رسیده است که این رقم در مقایسه با سال ۲۰۱۰ که بالغ بر ۸، ۱ میلیارد دلار بود به دو برابر رسیده است.

میزان صادرات اسرائیل به ترکیه ترکیه نیز در سال ۲۰۱۱، ۴۰ درصد افزایش یافت. بر این اساس، میزان ۳۱، ۱ میلیارد دلار صادرات این رژیم به ترکیه، طی سال ۲۰۱۱ به رقمی بالغ بر ۸۶، ۱ میلیارد دلار افزایش یافت.

ناظران عرب بر این باورند که جنجال رسانه‌ای اردوغان در اخراج سفیر اسراییل از ترکیه به سبب خودداری رژیم صهیونیستی از عذرخواهی از کشتار فعالان صلح ترک در ناوگان آزادی اقدامی تبلیغاتی و همسو با افزایش احساسات ضد صهیونیستی در منطقه است و هدف از آن پنهان نگاه داشتن رابطه راهبردی ترکیه با رژیم صهیونیستی است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.