یکشنبه 01 جولای 12 | 14:25
معاون فرهنگی وزیر علوم خبر داد؛

برگزاری اردوهای جهادی در كشورهای عراق و افغانستان

معاون فرهنگی وزیر علوم گفت: با هماهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات، اردوهای جهادی دانشجویان تحصیلات تکمیلی که از لحاظ علمی در سطح بالایی هستند، برگزار می‌شود و این دانشجویان برای کمک به کشورهای همسایه، به عراق و افغانستان اعزام می‌شوند.


خواجه سروی در نشست خبری صبح امروز که در وزارت علوم برگزار شد، گفت: ‌امسال با هماهنگی دانشگاه‌ها، بسیاری از دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای انجام پروژه‌های دانشگاهی خود در فصل تابستان، با ارائه امکانات خوابگاهی در دانشگاه‌ها اقامت دارند.

معاون فرهنگی وزیر علوم ادامه داد: همچنین با هماهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات، اردوهای جهادی دانشجویان تحصیلات تکمیلی که از لحاظ علمی در سطح بالایی هستند، برگزار می‌شود و این دانشجویان برای کمک به کشورهای همسایه، به عراق و افغانستان اعزام می‌شوند.

وی ادامه داد: این اردوهای جهادی توسط انجمن‌های علمی و دانشجویی برگزار می‌شود و هدف ما این است که این انجمن‌ها را بتدریج به سمت برگزاری این اردو‌ها سوق دهیم.

خواجه سروی با اشاره به اینکه این اردو‌ها با تحولات بیداری اسلامی در سطح دنیا همزمان است، گفت: به معاونان فرهنگی و دانشجویان دانشگاه‌ها پیشنهاد دادیم که فعالیت دانشجویی را به سمت کمک به متفکران بیداری اسلامی سوق دهند؛ به این ترتیب حوزه نشریات دانشجویی در فضای مجازی ایجاد شده تا تجربیات مفید کشور ایران به کشورهای اسلامی در حال تحول انتقال یابد که امیدواریم این حرکت به حرکتی ملی و سراسری تبدیل شود.

معاون فرهنگی وزیر علوم یکی از اولویت‌های کاری معاونت فرهنگی در سال جاری را جهت دادن تلاش‌های علمی دانشگاه‌ها در حوزه فضای مجازی با هدف کمک به بیداری اسلامی عنوان کرد.

وی با بیان اینکه سفر دانشگاهیان به سوریه به دلیل تحولات این کشور تعطیل شده است، گفت: ‌ سفر دانشجویان به لبنان را با عنوان «راهیان مقاومت» راه‌اندازی کردیم و تاکید ما بر حضور استادان و دانشجویان متعهد در این سفر است.

خواجه سروی در خصوص سفر دانشگاهیان به جزایر خلیج‌فارس گفت: ‌ سفر دانشجویان به تنب بزرگ و کوچک طراحی شده که بعد از فصل گرما با هماهنگی صندوق رفاه دانشجویی این سفر‌ها برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی وزیر علوم در خصوص طرحی لباس متحدالشکل برای دانشگاه‌ها گفت: ‌ بر اساس قوانین مصوب چیزی به عنوان لباس متحدالشکل در دانشگاه‌ها نداریم و چیزی که از قانون برداشت می‌شود این است که تنوع لباس همراه با رعایت پوشش اسلامی در دانشگاه‌ها باشد.

وی یکی از راهکارهای کاهش مشکل عفاف و حجاب در دانشگاه‌ها را ابلاغ تاسیس دانشگاه‌های دختر و پسر به شکل غیردولتی در استان‌ها عنوان کرد و گفت‌: سیاست وزارت علوم در حوزه عفاف و حجاب اجرای مقررات شورای عالی انقلاب فرهنگی با رویکرد ایجابی و بدون خشونت است.

خواجه‌سروی در ادامه گفت: سال آینده ما با انتخابات ریاست جمهوری مواجه هستیم که بر اساس ابلاغیه، دانشگاه‌ها باید نقش فعال در این زمینه داشته باشند. معاون فرهنگی وزیر علوم ادامه داد: ‌ هدف ما مشارکت گسترده در انتخابات ریاست جمهوری است که دانشگاه‌ها باید شرایط حضور و برگزاری مناظره‌ها، استفاده از کرسی‌های آزاداندیشی و حضور فعالان سیاسی و فرهنگی را در دانشگاه‌ها فراهم کنند.وی همچنین در خصوص مسکن مهر دانشجویی گفت: ‌تا کنون ۲۱ هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند و پیرو توافقات با وزارت راه و شهرسازی، لیست این افراد در اختیار این وزارتخانه قرار می‌گیرد.

خواجه‌سروی در پایان از ابلاغ سند تحول فرهنگی به دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: این سند توسط وزیر علوم ابلاغ شده و شامل ۱۱ سرفصل و ۱۶۰ طرح اقدامی است که دانشگاه‌ها باید برای عملیاتی شدن آن، برنامه‌های خود را ارائه دهند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.