یکشنبه 01 جولای 12 | 17:00
به بهانه تجلیل از شهید سید فخرالدین رحیمی از شهدای هفتم تیر

خاطراتی از رهبر معظم انقلاب در ایام تبعید به ایرانشهر+ عکس

شهید حجت الاسلام والمسلمین سید فخرالدین رحیمی، همزمان با حضور رهبر معظم انقلاب در ایرانشهر در زمان حکومت پهلوی تبعید شدند….


شهید حجت الاسلام والمسلمین سید فخرالدین رحیمی نماینده مردم لرستان در مجلس اول شورای اسلامی یکی از شهدای کمتر شناخته شده کشتار سوم تیر در دفتر حزب جمهوری اسلامی است. وی که از آغاز نهضت حضرت امام (ره) و حمله ساواک به مدرسه فیضیه در صف یاران انقلاب اسلامی درآمد، در سال‌های بعد و به دلیل فعالیت ویژه‌ای که علیه رژیم پهلوی داشت چندین بار به تبعید محکوم شد که بخشی از محکومیت وی، تبعید به ایرانشهر بود و البته تبعید این شهید بزرگوار به ایرانشهر همزمان با حضور رهبر انقلاب در این شهر و تبعید ایشان توسط رژیم پهلوی بوده است.

شهید سید فخرالدین حسینی در خاطراتش پیرامون این ماجرا می‌نویسد: «… پس از دریافت حکم تبعید… شکر الهی را به جا آوردم…. بعد از ظهر با پیکان استیشن از محوطه شهربانی خرم‌آباد اینجانب را حرکت دادند و بعدازظهر فردایش در دوراهی بعد از شهرستان بم، فاصله ۳۶۵ کیلومتر را تا ایرانشهر طی نموده شبانه به ایرانشهر رسیدیم. در ایرانشهر حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای سید علی خامنه‌ای مترجم کتاب صلح الحسن (ع) که جداً فکر مردمی داشت و روحی انقلابی در مسیر سازنده و اخلاقی عالی و رفتاری اسلامی [داشتند] را به همراه برخی دیگر آقایان محترم [که در تبعید به سر می‌بردند] زیارت نمودم که مجلس گرم و الطافشان غم و اندوه و حزنی برای من نگذاشت.»

شهید رحیمی پس از انقلاب نیز نقش جدی در اقدامات انقلابی مردم خطه لرستان داشت. وی که یکی از اعضای اصلی حزب جمهوری اسلامی در استان لرستان به شمار می‌رفت، با برگزاری نخستین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، از سوی مردم ملاوی لرستان، برگزیده و به خانه ملت راه یافت.

این شهید شجاع، با توجه به ماهیت و خط فکری بنی صدر به یکی از مخالفین سرسخت او در مجلس مبدل شد. وی در مجلس با اشاره به قدرت طلبی‌های بنی صدر چنین می‌گوید: «مردم اگر به کسی رای بدهند برای عشق به امام است. اگر من طلبه هم در اینجا پشت این تریبون صحبت می‌کنم از برکات رهبر بزرگمان می‌باشد و الا من طلبه کجا و تریبون مجلس شورای اسلامی [کجا]. آنچه داریم از اسلام و امام است و اخلاق و اخلاص امام و رهبر عالیقدر انقلاب اسلامی است.»

شهید حجت الاسلام والمسلمین سید فخرالدین رحیمی، پس از سال‌ها مجاهدت در مسیر الله به هنگام انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به فیض عظیم شهادت نائل آمد و پیکر مطهرش پس از تشییع با شکوه در شهر خرم آباد به خاک سپرده شد.

ماجرای شهادت دختر شهید رحیمی

از ایشان یک پسر بنام امین (۱۳۵۷) و سه دختر به نام‌های زهرا (۱۳۴۸)، ‌وحیده (۱۳۴۶) ومنصوره (۱۳۵۲) به یادگار مانده است.یکی از فرزندان شهید رحیمی بنام سیده زهرا نیز در روز ۲۳/۱۰/۱۳۶۵ در سن ۱۷ سالگی به هنگام بازگشت از دبیرستان به منزل، ‌بر اثر حمله وحشیانه هواپیماهای رژیم بعثی صدام به مناطق مسکونی خرم آباد به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

شهید سیده زهرا رحیمی در یکی از خاطرات خود این چنین می‌نویسد: روز پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت طبق روال همیشه بر سر مزار پدر رفتم و دیدار تازه کردم، ‌البته دلم می‌خواست که مدت زیادی آنجا بمانم و یا بهتر بگویم دوست دارم منزلگاهم برای همیشه هر چه زود‌تر به آنجا نزد قبر مطهر پدرم انتقال یابد، آن وقت است که می‌دانم لطف و عنایت پروردگار شامل حالم شده است… «یا ایت‌ها النفس المطمئنه ارجعی الی ربک راضیه مرضیه فادخلی فی عبادی و ادخلی جنتی.»

 

تصاویری از شهید رحیمی در ایرانشهر و در محضر رهبر انقلاب

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.