سه‌شنبه 03 جولای 12 | 09:37
تصاویری از موشک های حاضر در رزمایش پیامبراعظم7

موشک‌هایی که بدون «حاج حسن» شلیک می‌شوند

بنا بر اعلام سپاه پاسداران، در رزمایش پیامبر اعظم 7، انواع موشک‌ شهاب، زلزال، فاتح، تندر، خلیج فارس و قیام شلیک خواهند شد.


رزمایش بزرگ موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با نام پیامبر اعظم ۷، از اولین دقایق دیروز در اقصی نقاط کشور آغاز شد که طی آن، انواع موشک‌های بالستیک سپاه به صورت همزمان با شلیک از نقاط مختلف، هدفی واحد که شبیه سازی از پایگاههای کشورهای فرامنطقه‌ای است را در کویر ایران و نیز اهدافی در دریا را منهدم خواهند کرد.

بنا بر اعلام سپاه پاسداران، در این رزمایش انواع موشک‌های شهاب، زلزال، فاتح، تندر، خلیج فارس و قیام شلیک خواهند شد که در متن زیر به بررسی اجمالی این موشک‌ها پرداخته‌ایم؛ موشکهایی که نتیجه کار، خلاقیت، ایمان، تجربه و تخصص سربازان گمنامی چون سردار شهید حسن طهرانی‌مقدم هستند که در رزمایش پیامبراعظم ۷ به کار گرفته خواهند شد، رزمایشی که اولین تجربه بدون حاج حسن خواهد بود!

«قیام» دروازه ورود به عرصه جدید موشکی

۲۹ مرداد ماه سال ۸۹ بود که برای اولین بار جدید‌ترین موشک بالستیک میان برد ایرانی با نام «قیام» با موفقیت تست و شلیک شد.‌این موشک از کلاس جدید موشک‌های ایرانی بود که دارای ویژگی‌های فنی جدید و قدرت تاکتیکی منحصر به فرد است.

«قیام» را دروازه ورود ایران به عرصه جدید در ساخت موشک‌های بالستیک نامیدند به طوری که می‌توان گفت تجربه بیست و پنج ساله صنعت دفاعی کشور در عرصه هوافضا در این موشک خلاصه می‌شود؛ موشکی که نداشتن بالک به عنوان یکی از ویژگی‌های آن، علاوه بر افزایش سرعت، قابلیت پرتاب موشک از انواع لانچرهای خاص را به آن می‌دهد.این موشک بالستیک بنا بر ماموریت‌های تعریف شده، می‌تواند اهداف را در فواصل مختلف مورد اصابت قرار دهد.

سرعت آماده سازی و شلیک موشک قیام، یکی دیگر از ویژگی‌های مهم آن است و البته تمامی ویژگی‌ها از قبیل جنس، مواد و دیگر خصوصیات نیز در این موشک رادارگریز مد نظر قرار گرفته است.امروز میزان انبوهی از موشک بالستیک قیام تحویل نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شده است.

«خلیج فارس» شاهکار شهید طهرانی مقدم

موشک هوشمند و بالستیک «خلیج فارس» یک موشک مافوق صوت و کشتی‌زن بوده و تفاوت آن با موشک‌های قبلی این است که دیگر موشک‌ها عمدتاً با سرعتی زیر صوت و به صورت کروز عمل می‌کردند اما «خلیج فارس» با سرعتی مافوق صوت و به صورت بالستیک از سطح زمین شلیک شده و به صورت عمودی از ارتفاع بالا می‌تواند هرگونه ناو و یا شناور دشمن را مورد هدف قرار دهد.این موشک می‌تواند انواع شناورهای دشمن را در فاصله ۳۰۰ کیلومتری مورد هدف قرار دهد.

موشک «خلیج فارس» به صورت هدایت ترکیبی عمل کرده به طوری که جستجوگر آن در فاز نهایی بر روی هدف قفل می‌کند و در این حالت هرگونه شناور دشمن هیچ راه گریزی از اصابت این موشک که کلاهکی با حدود ۶۵۰ کیلوگرم مواد منفجره دارد، نخواهد داشت.سوخت موشک «خلیج فارس» جامد است و این موشک توسط مرکز تحقیقاتی نیروی هوافضای سپاه طراحی و توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تولید شده است.لازم به ذکر است که این موشک استراتژیک که یکی از شاهکارهای سردار شهید حسن طهرانی مقدم به حساب می‌آید قابلیت شلیک از روی لانچرهای سه تایی را نیز دارد.

«تندر» ی بر سر شناورهای سنگین

موشک تندر در کلاس موشک‌های بالستیک به عنوان یکی از موشکهای کوتاه برد می‌توان از عمق خاک کشور، شناورهای دشمن در تنگه هرمز را مورد هجوم قرار دهد.

استفاده از موشک تندر در کنار دیگر موشک بالستیک دریایی ایران یعنی «خلیج فارس» می‌تواند احتمال اصابت به هدف را بسیار بالا ببرد.

«فاتح» دقیق‌ترین موشک ایرانی

فاتح را دقیق‌ترین موشک ایرانی معرفی کرده‌اند که به کار گیری سیستم هدایت و کنترل بسیار دقیق این موشک را قادر می‌سازد با دقت بالا به اهداف مورد نظر اصابت کند.افزایش برد و دقت، کاهش زمان مورد نیاز برای استقرار و پرتاب و سهولت در نحوه انبارداری در مناطق مختلف آب و هوایی را از ویژگی‌های نسل جدید موشک فاتح ۱۱۰ عنوان کرد موشکی که به دست متخصصان داخلی صنایع هوا فضایی وزارت دفاع طراحی و تولید شده و از هیچ یک از موشکهای موجود در دنیا الگوبرداری نشده است.

با بکارگیری این موشک‌ها، توان و تحرک عملیاتی یگان موشکی نیروی هوافضای سپاه، به طور چشمگیری افزایش می‌یابد.

«زلزال» زلزله‌ای در پایگاههای آمریکایی

زلزال با سوخت جامد از جمله مهم‌ترین راکتهایی است که می‌توان اهداف و پایگاههای دشمن در اطراف ایران را در فواصل کوتاه مورد هجوم قرار دهد. برای اولین بار موشک‌های زمین به زمین زلزال از روی لانچرهای سه‌تایی در رزمایش پیامبر اعظم ۶ شلیک شد که این امر شلیک تعداد بیشتری از موشک‌های زلزال در مدت زمان کم را امکان‌پذیر کرده و موجب می‌شود تا تعداد موشک‌های بیشتری برای شلیک در آنِ واحد آماده شوند.

در رزمایش پیامبر اعظم ۶، تعداد ۹ فروند از این موشک‌ها به صورت همزمان از روی لانچرهای سه تایی شلیک شدند.

«شهاب» کلیدواژه مرگ در سرزمین‌های اشغالی

خانواده موشک‌های شهاب (شهاب۱، ۲ و۳) را باید معروف‌ترین موشک‌های ایرانی در دنیا دانست.

این موشک‌ها که در انواع میان برد و دوربرد ساخته شده‌اند، می‌توانند براحتی سرزمین‌های اشغالی را مورد هدف قرار دهند و شاید همین ویژگی بود که نام شهاب را به عنوان کلید واژه مرگ برای رژیم صهیونیستی در جهان جا انداخت.در رزمایش موشکی پیامبر اعظم (ص) ۶ بود که برای اولین بار موشک شهاب از سیلوهای پرتاب موشک‌های بالستیک دوربرد از زیر زمین شلیک شد.

با دستیابی به این فناوری پیچیده که بنا بر گفته فرماندهان نیروی هوافضای سپاه، طی ۱۵ سال کار تخصصی به دست‌ آمده است، می‌توان انبوه موشک‌های دوربرد و بالستیک مانند شهاب را از نقاط زیر زمین به سمت اهداف از پیش تعیین شده پرتاب کرد.

تکثر و جانمایی‌های متنوع این سیلو‌ها به همراه سرعت عمل آماده‌سازی موشک در آن‌ها می‌تواند یکی از ابزارهای مهم ایران برای یک ضربه متقابل و قاطع به هر متجاوز باشد. با استفاده از این سیلو‌ها، امکان ردیابی محل موشک‌ها از سوی ماهواره‌های دشمن وجود ندارد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.