چهارشنبه 04 جولای 12 | 09:32

اعتبار 6 هزار میلیاردی بخش درمان و اما و اگرهایش!

درمان رایگان بیماران بستری در بیمارستانهای دولتی، خبری بود که وزیر بهداشت برای اولین بار آن را مطرح کرد. موضوعی که با سر و صدای زیادی همراه شد اما با گذشت 100 روز از سال 91 ، نه تنها این اتفاق رخ نداده است بلکه شاهد بی نظمی در بخش اقتصاد درمان هستیم.


پس از گذشت ۱۱۵ روز از سال ۹۱ وضعیت درمان رایگان بیماران بستری در مراکز دولتی هنوز نامعلوم است. این در حالی است که تعرفه‌های خدمات درمانی برای سال ۹۱ نیز هنوز تعیین و اعلام نشده و جلسه شورای عالی بیمه هر بار به دلایل نامعلومی تشکیل نمی‌شود تا اوضاع بازار سلامت کشور روز به روز آشفته‌تر از روزهای قبل شود.

موضوع درمان رایگان بیماران در مراکز دولتی، زمانی بر سر زبان‌ها افتاد که مجلس شورای اسلامی ۶ هزار میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه‌ها به وزارت بهداشت اختصاص داد تا صرف هزینه‌های سنگین درمان بیماران نیازمند و کم بضاعت شود.

به دنبال تصویب این ۶ هزار میلیارد تومان بود که وزیر بهداشت از مجلس شورای اسلامی برای چنین مصوبه‌ای تشکر کرد و عنوان داشت که مجلس با این کار، حجت را بر همگان تمام کرد.

آنچه مسلم است اینکه، اقدام مجلس برای اختصاص ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار به حوزه سلامت با توجه به مشکلات عدیده‌ای که مردم در بخش بهداشت و درمان با آن‌ها مواجه‌اند، اقدام شایسته و قابل تقدیری است اما موضوع اصلی در این بین، تحقق این اعتبار است که جای شک و تردید دارد. به طوریکه این موضوع را دکتر کامران باقری وزیر بهداشت دولت نهم نیز مورد توجه قرار داده و تردید جدی خودش را از این موضوع پنهان نکرده است.

وزیر سابق بهداشت در ارتباط با ادعای مسئولان وزارت بهداشت برای درمان رایگان بیماران بستری در مراکز دولتی، به این موضوع اشاره کرده که نباید کلی نگری شود. یعنی اینکه باید توجه داشته باشیم که نقطه ایده آل ما چه چیزی است. مطالعات مختلفی انجام شده که نشان دهنده این واقعیت است که جاهایی که درمان به صورت بی‌حساب و بی‌برنامه ارائه می‌شود باعث کاهش بهره وری و اقدامات زائد شده و در ‌‌نهایت موجب افت شدید کیفیت خدمات می‌شود.

لنکرانی معتقد است که در بحث مدیریت منابع وزارت بهداشت احتیاج داریم تا هدفمان کاهش فاصله‌ها و پر کردن شکاف‌ها باشد. زیرا، برنامه‌هایی که شعار‌هایشان نگاه یکسان نگر به کشور یا به استان‌ها و یا به طبقات اجتماعی است معمولا برنامه‌هایی می‌شوند که بهره وری آن‌ها پایین‌تر است. برای اینکه این اتفاق نیفتد لازم است برنامه‌ها را به صورت ویژه برای گروههای هدف و یا بیماریهای هدف طراحی و پیگیری بکنیم. البته من تردید جدی دارم که این اعتبار ۶ هزار میلیاردی دقیقا در اختیار وزارت بهداشت قرار بگیرد.

از سوی دیگر، محمدرضا باهنر نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی نیز با اذعان به این موضوع که هزینه درمان در کشور بالاست و این هزینه به مردم تحمیل می‌شود، در ارتباط با رایگان شدن درمان مردم در مراکز دولتی گفت: اگر چه کار اجرایی آن دشوار است و می‌تواند به ارجاع بیمار به بخش خصوصی و دریافت زیرمیزی منتهی شود اما باید درمان رایگان شود.

این در حالی است که دکتر علیرضا زالی معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی در ارتباط با اعتبار ۶ هزار میلیاردی برای درمان رایگان بیماران در مراکز دولتی، اظهارداشت: اگر اولویتهای صرف بودجه ۶ هزار میلیاردی را در نظر بگیریم می‌بینیم که این رقم به صورت ناچیزی صرف مشکلات و مصادیق فعلی وزارت بهداشت می‌شود و اینطور نیست که به یک معجزه شبیه باشد.

وی با بیان اینکه ۶ هزار میلیارد تومان مصوب مجلس، تمامی مشکلات حوزه سلامت در سال ۹۱ را حل نخواهد کرد گفت: تجربه سال گذشته نشان داده که دولت برای تحقق درآمد حاصل از هدفمندی یارانه‌ها با چالش روبرو بوده و معمولا رقم بودجه‌ای که در اول هر سال برای وزارت بهداشت طراحی می‌شود در طول سال محقق نمی‌شود.

سال گذشته نیز از مجموع اعتبار ۳ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومانی وزارت بهداشت از محل هدفمندی یارانه‌‌ها، تنها دو هزار میلیارد آن با تأخیر و در روزهای پایانی سال به حوزه سلامت اختصاص داده شد که همین موضوع باعث شد این اعتبار مناسب، تأثیرگذاری لازم در تقویت نظام سلامت را نداشته باشد.

قائم مقام سازمان نظام پزشکی ایران در ارتباط با اعتبار ۶ هزار میلیاردی و ارایه خدمات رایگان به بیماران در بیمارستانهای دولتی، گفت: بر اساس معیارهای عدالت در سلامت، ارایه خدمات رایگان درمانی به همه بیماران مراجعه‌کننده به بیمارستانهای دولتی درست نیست و باید برخی بیماران از جمله بیماران بی‌بضاعت و بیماران صعب‌العلاج که از طریق نظام ارجاع به بیمارستان‌ها معرفی شده‌اند، در اولویت دریافت این خدمات رایگان قرار گیرند.

این در حالی است که دکتر ایرج خسرونیا رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران با اشاره به بودجه ۶ هزار میلیارد تومانی برای درمان رایگان مردم در بیمارستانهای دولتی، گفت: نمایندگان مجلس بودجه‌های خوبی در حوزه سلامت تصویب می‌کنند اما متاسفانه بعضی از این بودجه‌ها از وزارتخانه‌های دیگر سر در می‌آورد و در حال حاضر نگرانیم که این بودجه قرار است صرف کدام وزارتخانه شود.

آنچه مسلم است، با توجه به منابع اعتباری دولت و محدودیتهایی که برای تحقق اعتبارات و بودجه‌های دستگاه‌ها و سازمانهای دولتی وجود دارد، پیش بینی تحقق ۶ هزار میلیارد تومان سهم حوزه سلامت برای رایگان شدن درمان بیماران در مراکز دولتی، با اما و اگرهای زیادی همراه است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.