پنج‌شنبه 05 جولای 12 | 13:40

گاف گاردین در دلیل‌تراشی برای تجدید رابطه انگلیس و ایران

تلاش انگلیس در فضاسازی رسانه‌ای برای زمینه‌سازی برقراری ارتباط مجدد با ایران به دیدار هیگ و صالحی محدود نشد و روزنامه گاردین روز گذشته، با انتشار مطلبی، تغییر مسئولین بسیج دانشجویی چند دانشگاه تهران را که به صورت سالانه در انتهای سال هر تحصیلی اتفاق می‌افتد به عنوان ارسال نشانه‌ای از سوی ایران برای برقراری مجدد ارتباط با انگلیس قلمداد کرد!


 تمایل انگلیس برای برقراری مجدد رابطه دیپلماتیک با ایران، سبب شده است تا رسانه‌های این کشور بدنبال کوچکترین نشانه‌ای از سوی ایران برای برقراری مجدد روابط با انگلیس بگردند چنانکه در آخرین اقدام رسانه‌ای، نشریه پر مخاطب گاردین که مدعی حرفه‌ای گری در کار رسانه‌ای است، با استناد به خبر تغییر و تحول عادی چند مسئول بسیج دانشجویی در دانشگاه‌های تهران، به عنوان نشانه‌ای از سوی ایران برای عادی سازی روابط با انگلیس استناد کرد.

 در حالی که پس از تصویب قانونی در مجلس مبنی بر کاهش روابط با دولت انگلیس و  همچنین اعتراض دانشجویان به سفارتخانه این کشور در ایران این سفارتخانه به دلیل دشمنی‌های مکرر دولت انگلیس علیه ملت ایران در مجامع بین المللی تعطیل شده و روابط ایران و انگلیس از لحاظ دیپلماتیک قطع شده است، ویلیام هیگ وزیر خارجه این کشور در حاشیه نشستی پیرامون موضوع افغانستان تلاش کرد تا با درخواست ملاقاتی از صالحی وزیر خارجه ایران، شرایط را برای عادی سازی روابط با ایران و برقراری مجدد روابط دیپلماتیک فراهم کند.
این در حالی است که در واکنش به این دیدار، شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران نیز با انتشار بیانیه‌ای نسبت به از سر گیری هرگونه رابطه با انگلیس هشدار داد.
اما تلاش انگلیس در فضاسازی رسانه‌ای برای زمینه‌سازی برقراری ارتباط مجدد با ایران به همین دیدار محدود نشد و روزنامه گاردین روز گذشته، با انتشار مطلبی، تغییر مسئولین بسیج دانشجویی چند دانشگاه تهران را که به صورت سالانه در انتهای سال هر تحصیلی اتفاق می‌افتد به عنوان ارسال نشانه‌ای از سوی ایران برای برقراری مجدد ارتباط با انگلیس قلمداد کرد!
این روزنامه سرشناس انگلیسی که ادعای فعالیت حرفه‌ای در عالم رسانه را نیز دارد، با اشاره به این موضوع نوشت: « ایران چهار مسئول از گروه بسیج را که سال گذشته در حمله به سفارت انگلیس در تهران دست داشتند، برکنار کرد. این افراد روسای گروهی بودند که به سفارت و ملک مسکونی متعلق به آن، باغ قلهک، در ماه نوامبر گذشته حمله کردند. این حملات منجر به بحران دیپلماتیک بین تهران و لندن شد.
خبرگزاری دانشجویی ایران روز یکشنبه گزارش داد این چهار فرمانده اخراج شدند. همه آنها فرماندهان بسیجی در دانشگاه‌های تهران بودند. آنها محمدسعید سرافراز از دانشگاه شریف، حسین پیشوا از دانشگاه امیرکبیر، امیر حسنی از دانشگاه علم و صنعت و محمدمهدی صفارهرندی از دانشگاه شهید بهشتی بودند.»
این گاف بزرگ در حالی از سوی این رسانه انگلیسی به عنوان نشانه‌ای برای برقراری مجدد رابطه ایران با انگلیس مورد توجه قرار گرفته است که همزمان با پایان سال تحصیلی و فصل نقل و انتقال مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاه های تهران، این جابجایی ها بعلاوه جابجایی مسئول بسیج دانشجویی سه دانشگاه دیگر که گاردین به آن اشاره‌ای نکرده است،طبق یک روال مرسوم و سالیانه در هر تشکل دانشجویی، صورت پذیرفته است.
اتمام دوره تحصیل و یا ورود دانشجویان فعال در تشکل‌های دانشجویی به مقاطع بالاتر تحصیلی سبب می‌شود تا هر ساله هر تشکلی اعم از بسیج دانشجویی و یا تشکل‌های دیگر دانشجویی، با اتمام سال تحصیلی، برای سال جدید تحصیلی اقدام به انتخاب مسئولین جوان‌تر که همچنان دوره تحصیلی آن‌ها در دانشگاه‌به اتمام نرسیده است بنمایند.
اما ظاهرا دولت انگلیس که به دنبال کوچکترین بهانه برای تجدید رابطه با ایران است این تحول عادی و سالیانه را نیز برای خود به عنوان نشانه‌ای بزرگ برای تجدید این رابطه قلمداد کرده است. البته مشخص نیست اصولا مسئولین تشکل‌های دانشجویی کشور انگلیس تا سال‌ها و بدون تغییر در این تشکل‌ها باقی می‌مانند و یا اینکه شیوه‌ای مشابه با تشکل‌های ایران را در جابجایی مسئولین خود دارند؟
گفتنی است همزمان با پایان سال تحصیلی و فصل نقل و انتقال مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاه های تهران، مسئولان جدید بسیج دانشجویی۷  دانشگاه تهران در جریان برگزاری انتخابات میان اعضای این تشکل‌ها در دانشگاه‌های مربوطه انتخاب شدند.
بر این اساس، حمیدرضا جعفریان، جایگزین محمد سعید سرافراز در دانشگاه صنعتی شریف، مجتبی ثابتی، جایگزین محمد مهدی تهرانی در دانشگاه تربیت مدرس، علی حسن زاده، جایگزین حسین پیشوا در امیرکبیر مهدی پوررضا، جایگزین سید مصطفی حسنی در دانشگاه شهید بهشتی حمید سطوتی جایگزین یاسر طباخ در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب، مهدی سلیمی زاده جایگزین محمد مهدی صفار هرندی در بسیج دانشجویی دانشگاه تهران و محسن اسدبیگی جایگزین امین حسنی در دانشگاه علم و صنعت شد. این در حالی است که گزارش گاردین حتی نام برخی از مسئولین و دانشگاه‌های آنها را نیز به صورت اشتباه منتشر کرده است.
به نظر می‌رسد در شرایط خاص منطقه و شرایط ویژه بین المللی ایران، انگلیس تمایل زیادی برای تجدید ارتباط با ایران داشه باشد امری که از رفتارهای این روزهای دولتمردان و رسانه‌های انگلیسی به خوبی مشهود است. هرچند این تمایل به هیچ وجه از سوی ایران مشاهده نشده و شرایط فعلی ارتباط با اصرار انگلیس بر رفتارهای خصمانه علیه ملت ایران، بهترین شرایط به نظر می‌ رسد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.