شنبه 07 جولای 12 | 10:33

برگزاری اولین انتخابات پارلمانی در لیبی پس از قذافی

مردم لیبی در اولین انتخابات آزاد خود پس از سرنگونی معمر قذافی امروز (شنبه) برای تعیین ۲۰۰ عضو پارلمان این کشور به پای صندوق‌های رای رفتند.


انتخابات پارلمانی لیبی امروز در ۱۳ حوزه رای‌گیری در لیبی آغاز شد و ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار لیبیایی که برای شرکت در انتخابات پارلمانی لیبی نام‌نویسی کرده‌اند، از میان بیش از سه هزار نامزد راهیابی به مجلس موسسان این کشور ۲۰۰ نفر را انتخاب خواهند کرد.

حمزه المبروک، ‌رئیس بخش لجستیکی انتخابات لیبی در سخنانی اعلام کرد که تمامی آمادگی‌های لازم برای برگزاری موفق انتخابات فراهم شده و ۱۵ هزار صندوق رای‌گیری در ۱۵۴۸ مرکز رای‌گیری در سراسر لیبی برای انجام انتخابات هر چه بهتر در نظر گرفته شده است.

بنا به گفته مقامات لیبی انتخابات در مناطق آشوب‌زده‌ای همانند مناطق جنوبی این کشور نیز برگزار خواهد شد.

مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای انتقالی لیبی نیز در سخنانی از مردم این کشور خواست تا به شکل گسترده‌ای در انتخابات کنگره ملی لیبی (پارلمان) شرکت کنند.

عبدالجلیل در گفت‌وگو با شبکه الجزیره گفت: امروز یک جشن ملی و بین‌المللی برای لیبی است و منافع ملی ایجاب می‌کند که همگان از خواسته‌های خود کوتاه بیایند و در انتخابات شرکت کنند.

وی با تاکید بر ضرورت پایان یافتن خشونت‌ها در لیبی گفت: نتیجه انتخابات هر چه که باشد برای همه ملت لیبی است و تبعیض و مرکزیتی که در نظام پیشین برای برخی مناطق در نظر گرفته شده بود دیگر در لیبی جایی نخواهد داشت.

مصطفی عبدالجلیل ادامه داد: همگان باید برای بازخواست شدن آماده باشند و من خود نیز آماده‌ام که بازخواست شوم حتی برای مدتی که به عنوان وزیر دادگستری در رژیم سابق مشغول به کار بودم.

مجلس موسسان لیبی ۲۰۰ عضو خواهد داشت که این مجلس علاوه بر وظایف قانونگذاری وظیفه خواهد داشت تا دولت جدید این کشور را تشکیل دهد و هیاتی برای بازنگری در قانون اساسی لیبی و تدوین مجدد آن تعیین کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.