شنبه 07 جولای 12 | 16:15

سفر غیرمنتظره کلینتون به افغانستان

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا امروز شنبه در آستانه برگزاری کنفرانس کمک کنندگان به افغانستان در توکیو ، وارد کابل شد.


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا امروز شنبه در آستانه برگزاری کنفرانس کمک کنندگان به افغانستان در توکیو ، وارد کابل شد.

قرار است هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا به دنبال سفر به افغانستان با حامد کرزای رئیس‌جمهوری این کشور دیدار و گفت‌وگو کند.

این سفر در بحبوحه برگزاری کنفرانس کمک‌کنندگان به افغانستان در توکیو انجام شده است.

مقامات آمریکایی که در این سفر هیلاری کلینتون را همراهی می‌کنند، از اعلام اینکه واشنگتن قرار است چه مقدار کمک به افغانستان در کنفرانس روز یکشنبه توکیو وعده دهد، امتناع کردند.

کرزای که قرار است به همراه مقاماتی از جمله کلینتون و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد در کنفرانس توکیو شرکت کند، قصد دارد در این نشست کمک غیرنظامی سالانه چهار میلیارد دلاری را به افغانستان خواستار شود.

بانک جهانی برآورد کرده است افغانستان برای اقتصادی وابسته به کمک خود ، سالانه به سه میلیارد و نهصد میلیون دلار کمک غیرنظامی نیاز دارد.

کمک های خارجی به افغانستان از زمان حمله سال ۲۰۰۱ آمریکا به این کشور باعث بهبود وضع آموزشی و خدمات بهداشتی در افغانستان شده است.

اما کمک کنندگان بین المللی درمورد تعهدات دولت افغانستان که با فساد مالی و سوء مدیریت روبرو است بسیار محتاط هستند زیرا چنین تعهداتی هرگز عملی نشده است.

افغانستان از سال ۲۰۰۲ تاکنون نزدیک به شصت میلیارد دلار در قالب چنین کمک هایی دریافت کرده است.

پیش بینی می شود کمک های مالی به افغانستان که برای استفاده در بخش های بهداشتی ، آموزش و پرورش و زیرساخت مورد نیاز است، پس از خروج نیروهای خارجی از این کشور و افزایش خطر تهدیدهای طالبان و دیگر شبه نظامیان اسلامگرا ، به شدت کاهش یابد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.