شنبه 10 جولای 10 | 11:56

دوازده شاخه گل محمدی

مرا در میان ضعیفان بجویید؛ زیرا شما به واسطه ی مردمان ضعیف است که روزی می خورید و یاری می شوید.


تریبون مستصعفین– ۱۲ بیان از رسول گرامی اسلام به مناسبت عید مبعث آن حضرت تقدیم می‌شود:

۱– مرا در میان ضعیفان بجویید؛ زیرا شما به واسطه ی مردمان ضعیف است که روزی می خورید و یاری می شوید.

۲– بهترین فرد امت من کسی است که جوانی خود را در طاعت خدا گذراند و نفس خود را از خوشی های دنیا باز دارد و به آخرت دل بندد. همانا پاداش خداوند به او بالاترین درجات بهشت است.

۳- بهترین افراد امت من آنانند که هرگاه نسبت به آنان بی خردی شود تحمل نمایند و چون در حق آنان جرم و ستمی شود گذشت کنند و هرگاه آزار و اذیت شوند شکیبایی ورزند.

۴– زود باشد که ملت ها بر شما هجوم آورند همچون هجوم بردن گرسنگان بر غذا. یکی از آن میان گفت: آیا به علت آن که در آن هنگام شمارمان اندک است؟ فرمود: برعکس، تعداد تان بسیار زیاد است اما چونان کف و خاشاک روی سیلاب هستید، خداوند شکوه شما را از دل های دشمنانتان بر می گیرد و در دل های شما وهن می افکند. یکی پرسید: ای پیامبر خدا وهن چیست؟ فرمود: «دوست داشتن دنیا و ناخوش داشتن مرگ».

۵– پیامبر در مورد فارس ها ( و خطاب به اعراب) فرمود: شما بر سر تنزیل قرآن با آنان جنگیدید و دنیا به آخر نرسد تا آن که آنان بر سر تاویل قرآن با شما بجنگند.

۶- مجاهد کسی است که به خاطر خدا با نفس خویش مبارزه کند.

۷– دانش گنجینه هایی است و کلیدهای آن پرسش است؛ پس خدای تان رحمت کند، بپرسید، که با این کار چهار نفر اجر می یابند: پرسشگر، پاسخگو،شنونده و دوستدار آنان.

۸- اسراف کار چهار نشانه دارد: به کارهای باطل می نازد، آن چه فراخور حالش نیست می خورد، در کارهای خیر بی رغبت است و هر کس را به او سودی نرساند انکار می کند.

۹– همانا پیروزی با صبر همراه است و گشایش با گرفتاری. راستی که با هر دشواری آسانی است.

۱۰– راستی که من از فتنه «خوشی» برای شما بیمناکترم تا فتنه سختی، شما به فته سختی در افتادید و صبر کردید، اما دنیا شیرین و خوش منظر است.

۱۱– به زودی فتنه هایی پدید خواهد آمد که بر اثر آن ها انسان شب خود را با ایمان به صبح می رساند و روزش را در حالی به شب می رساند که کافر است، مگر کسی که خداوند متعال او را به دانش زنده کرده است.

۱۲- چنان چه خشوع بدن، بر خشوع دل بچربد این در نظر ما نفاق است.

(منبع: منتخب میزان الحکمة به ترتیب صفحات ۶۱۱، ۵۱، ۵۱، ۵۳، ۱۷۷، ۲۰۹، ۴۷۳، ۴۹۱، ۵۶۵، ۷۹۱،۷۹۱، ۱۰۱۱)

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.