یکشنبه ۱۸ تیر ۹۱ | ۱۰:۰۰

دستگاهای فرهنگی در رد علمی شبهات کوشا نیستند

وقتی ترجمه این کتاب را کلید زدم متوجه شدم خدا مظلوم است و در کشور ما کتاب کمتری در زمینه اثبات خدا نگاشته شده است.


هومن اهرامی مترجم و مؤلف کتاب «طراح بزرگ»‌ در مراسم رونمایی از این کتاب که عصر امروز در فرهنگسرای رسانه برگزار شد، اظهار داشت: حدود 40 دستگاه فرهنگی اسلامی در کشور داریم که کمتر به رد علمی پرسش‌های مدرن که اعتقادات دینی را هدف قرار دادند می‌پردازند.

وی افزود: با بسیاری از اساتید فیزیک صحبت کردم که در این مراسم حضور داشته باشند اما متأسفانه آنان به دلایلی نامعلوم از حضور در این مراسم خودداری کرده‌اند و در زمان ترجمه این کتاب با یکی از همکاران هاوکینگ روبرو شدم که سال‌های قبل با او در نوشتن کتابی همکاری داشتم و او معتقد بود علم نمی‌تواند پاسخ خیلی از موضوعات را بدهد به خصوص در زمینه جاذبه که هنوز علوم نتوانسته است بفهمد که مرکز ثقل جاذبه کجاست.

وی ادامه داد: یکی از دانشمندان فلسفه علم مقاله‌ای نوشته است با این موضوع که علم، قادر به پاسخگویی تمام مسئله هستی نیست و به نوعی در مقابل انیشتین قرار می‌گیرد. علم آن چیزی است که ما درک می‌کنیم اما واقعیت و حقیقت چه می‌تواند باشد سؤال دیگری است.

اهرامی اظهار داشت: «ریچارد داوکینز» در سال 2008 کتابی تحت عنوان «توهم خدا» و «ساعت‌سازان نابینا» نوشت که هیچ یک از زیست‌شناسان مسلمان ما جواب ندادند همچنین کریستوفر هیچنز کتاب «خدا بزرگ نیست» نوشته است.

وی افزود: بعد از حملات تروریستی 11 سپتامبر کتاب‌هایی که در رد خدا نوشته ‌شد جزو کتاب‌های پرفروش جهان به شمار می‌آمد.

وی گفت: یکی دیگر از مکتب‌هایی که به خدا اعتقادی ندارد تحت عنوان «هیولای اسپاکتی پرنده» است که تبدیل به دین شده است و به تازگی یک راننده‌ای در اتریش دستگیر شده بود که سبدی از اسپاکتی بر روی سر خود قرار داده بود.

اهرامی ادامه داد: زمانی که اسپاکتی افتاد تصادف کرد پلیس از او علت کارش را پرسید گفت این نماد دین من است چرا زمانی که پیروان اسلام، مسیحیت و یهود کلاه را به عنوان نماد دینی بر روی سر خود می‌گذارند مخالفتی با آنان وجود ندارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: وقتی ترجمه این کتاب را کلید زدم متوجه شدم خدا مظلوم است و در کشور ما کتاب کمتری در زمینه اثبات خدا نگاشته شده است.

بنابراین گزارش،این کتاب نقد ادعای هاوکینگ مبنی بر انکار وجود خدا است. در این کتاب مولف، براساس رهنمود سیدحسین نصر، مقاله‌ای از ولفگانگ اسمیت، استاد ریاضیات دانشگاه کالیفرنیا را به‌طور کامل ترجمه کرده و با افزودن تحلیل‌های خود بر غنای آن افزوده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.