دوشنبه 09 جولای 12 | 09:13

مجموعه اشعار مرحوم آیت‌الله بهجتی «شفق» منتشر شد

مجموعه اشعار مرحوم آیت الله محمد حسین بهجتی(شفق) با عنوان «سرچشمه خورشید» به همت مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری و توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد.


مهدی مظفری، کار‌شناس شعر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری با بیان این مطلب افزود: مجموعه اشعار محمدحسین بهجتی شفق با عنوان «سرچشمه خورشید» در ۳۰۴ صفحه و در تیراژ ۲۵۰۰ نسخه توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است.

وی افزود: موضوع این کتاب بیشتر اشعار آیینی و مذهبی است و استاد بهجتی شفق هم از شاعران نام آشنای حوزه شعر آیینی هستند که در این مجموعه شعر بیش از ۱۰۰ عنوان از اشعار آیینی ایشان که بیشتر در قالب‌های شعری غزل و قصیده سروده شده‌اند، منتشر شده است.

مظفری اظهار داشت: با توجه به اینکه آثار استاد بهجتی شفق در زمان حیاتشان کمتر منتشر شده است، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی تصمیم گرفته که چاپ اشعار ایشان را در دستور کار قرار دهد و این کتاب حکم مطلعی برای این کار است.

محمد حسین بهجتی متخلص به شفق در خرداد ماه۱۳۱۴ هـ. ش در خانواده‌ای متدین و مذهبی در اردکان دیده به جهان گشود. وی در سن ۷ سالگی به منظور فراگیری دروس ابتدایی به مکتبخانه رفت و با توجه به هوش و استعداد ذاتی که داشت در مدت یک سال و نیم دروس ۵ ساله را فرا گرفت. مرحوم بهجتی در سن ۱۲ سالگی وارد حوزه علمیه اردکان شد و از محضر حضرات آیات سیدروح‌الله خاتمی و محمد حائری مقدمات را فرا گرفت. این عالم فرهیخته در سن ۱۶ سالگی به یزد رفت و در مدرسه مصلی در کلاس درس حضرات آیات شیخ محمد علومی و سید علی محمد کازرونی حضور یافت. در آن سال‌ها بود که با آیت الله مصباح یزدی آشنا شد که این آشنایی و دوستی تا پایان عمر ایشان ادامه داشت.

این مجتهد پارسا از اوان کودکی دارای طبع روان و لطیفی در سرایش انواع شعر به ویژه غزل بود و از او دفا‌تر شعری با نام‌های بهار آزادی، سرود سحر، بارش نور و بادهای ازلی به یادگار مانده است. مرحوم بهجتی شفق روز ۲۶ مرداد سال ۸۶ پس از طی یک دوره بیماری در سن ۷۲ سالگی چشم از جهان فرو بست.

در کارنامه ادبی استاد شفق آثاری همچون سیمای محمد (ص) نور حرا، راز شب، دردی عمیق، دو چشمه نور، پیام بانوی عصمت، مرد خدا، شاهکار آفرینش در ساحت نهج البلاغه و در انتظار به چشم می‌خورد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.