دوشنبه 09 جولای 12 | 10:20

بشار اسد: آمریكا از راه‌های مختلف از شورشیان حمایت می‌كند

رییس جمهوری سوریه با بیان اینکه آمریکایی‌ها بخشی از مناقشه جاری در کشورش هستند، تصریح کرد: آمریکایی‌ها به هر نحوی از تروریست‌ها حمایت می‌کنند و در واقع شریک آن‌ها در ایجاد ناآرامی محسوب می‌شوند.


«بشار اسد» در یک گفت‌و‌گوی تلویزیونی با خبرنگار شبکه ARD آلمان تاکید کرد: سوریه امروز در یک چالش ملی قرار گرفته و من وظیفه دارم از کشور و ملت خود دفاع کنم.

رییس جمهوری سوریه در این مصاحبه که یکشنبه شب از این شبکه تلویزیونی پخش شد، در پاسخ به این سوال که آیا تصمیم به استعفا ندارد، افزود: اکثریت مردم سوریه از من حمایت می‌کنند پس دلیلی برای کنار کشیدن وجود ندارد.

اسد خاطرنشان کرد: امروز ایالات متحده و غرب علیه من هستند و یک سری قدرت‌های منطقه‌ای با دولت من دشمن شده‌اند، در این شرایط اگر ملت سوریه هم علیه من بودند پس من به هیچ عنوان نمی‌توانستم جایگاه خود را حفظ کنم.

رییس دولت سوریه تاکید کرد: پس پاسخ سوال شما بسیار واضح است زیرا من همچنان از حمایت عمومی مردم برخوردار هستم.

خبرنگار این شبکه تلویزیونی در ادامه از رییس جمهوری سوریه پرسید که شورشیان و مخالفان وی متشکل از چه کسانی هستند، اسد در پاسخ، گفت: ترکیبی از القاعده و یکسری اشخاص یاغی به اضافه برخی افراطییون و تندرو‌های جنایتکار که جمعی از آن‌ها مواد مخدر از اروپا به منطقه خلیج فارس قاچاق می‌کنند.

وی افزود: این شورشیان هزاران نفر هستند اما نمی‌توان رقم دقیقی برای آن‌ها مشخص کرد.

رییس دولت سوریه در همین رابطه، افزود: ما ده‌ها نفر از اعضای القاعده را دستگیر کرده‌ایم که در بین آن‌ها اتباع تونس و لیبی وجود دارند و شما به عنوان خبرنگار می‌توانید با این دستگیر شدگان صحبت کنید.

اسد در ادامه با بیان اینکه آمریکایی‌ها نیز بخشی از این مناقشه هستند که از راه‌های مختلف شورشیان را مورد حمایت قرار می‌دهند، گفت: تا زمانی که آمریکایی‌ها به هر نحوی از تروریست‌ها حمایت کنند، در واقع شریک آن‌ها هستند حال این حمایت با ارسال سلاح باشد یا پول و یا اینکه با حمایت‌های سیاسی در مجامع بین المللی از تروریست‌ها پشتیبانی کنند.

رییس جمهوری سوریه تاکید کرد: اولویت مهم و اول ما در شرایط امروز دفاع از کشور در مقابل تروریست‌ها است و این وظیفه و هدف اصلی ما است.

اسد در عین حال برای گفت‌و‌گو و مذاکره با مخالفان خود اعلام آمادگی کرد و افزود: ما حتی حاضریم باخود آمریکایی‌ها گفت‌و‌گو کنیم ودرهای مذاکره را روی هیچ کس نبسته‌ایم.

وی تاکید کرد: گفت‌و‌گو یک گزینه راهبردی برای ما است البته تا زمانی که شما با تروریسم مواجه هستید، مذاکره کارایی نداشته و چاره‌ای جز مبارزه با ترور نخواهید داشت.

اسد خاطرنشان کرد: شما نمی‌توانید فقط به دنبال دیالوگ باشید تا زمانی که ملت و سربازان شما به دست دشمنان و تروریست‌ها کشته می‌شوند.

رییس جمهور سوریه در پاسخ به اینکه آیا آماده دیالوگ با مخالفان در تبعید نیز خواهد بود یا نه، گفت: ما آماده‌ایم با همه صحبت کنیم و این را قبلا نیز گفته‌ایم، حتی با شورشیانی نیز اگر آماده باشند سلاح خود را بر زمین گذارند، صحبت کنیم.

اسد در ادامه این گفت‌و‌گو حمایت خود را از طرح کوفی عنان برای برقراری صلح و آرامش در سوریه اعلام کرد و آن را طرحی بسیار خوب توصیف کرد.

وی خاطرنشان کرد: کوفی عنان تاکنون کاری بسیار سخت اما مهم و خوب را انجام داده البته ما به این واقف هستیم که موانع متعددی بر سر راه این طرح وجود دارد اما نباید این تلاش ناکام بماند.

اسد افزود: بزرگ‌ترین مانع طرح عنان این است که بسیاری از کشور‌ها موفقیت آن را نمی‌خواهند و برای شکست آن تلاش می‌کنند و در این راه حمایت سیاسی از تروریست‌ها در سوریه را اعلام کرده و به آن‌ها کمک تسلیحاتی و پولی می‌کنند.

رییس جمهوری سوریه در پاسخ به این سوال که به نظر وی کدام کشور‌ها به مخالفان دولت و شورشیان سوریه سلاح می‌دهد، گفت: اگر ما شواهد مشخص هم نداشته باشیم از نشانه‌های موجود می‌توانیم پاسخ سوال شما را بدهیم، و در این رابطه نیز نشانه‌هایی وجود دارد در مورد کشورهایی که به طور رسمی اعلام کرده‌اند می‌خواهند از تروریست‌ها حمایت کنند.

اسد تصریح کرد: در رده اول این حمایت وزیر خارجه عربستان سعودی و همتای قطری وی هستند که به صراحت موضع خود را اعلام کرده‌اند واز «مسلح شدن شورشیان» حمایت کرده‌اند.

رییس جمهوری سوریه ادامه داد: ترکیه نیز بار‌ها پیشنهاد کمک‌های نظامی و پشتیبانی در راه قاچاق سلاح و تحویل آن به شورشیان و مخالفان دولت را ارائه کرده است.

اسد ادامه داد: دولت آمریکا نیزبطور عمده حمایت سیاسی خود ازمخالفان دولت و شورشیان سوریه را بار‌ها اعلام کرده است.

از رییس جمهوری سوریه درمورد نقش مخالفان خارج از کشور درطرح دولت ملی انتقالی سوریه، سوال شد که وی در پاسخ گفت: مخالفان دولت که در تبعید هستند باید به مقررات و قوانین کشور پایبند باشند، دراقدامات جنایتکارانه شرکت نکند واز ناتو ودیگر کشور‌ها درخواست حمله به سوریه را مطرح نکند.

اسد درپاسخ به این سوال که آیا در این شرایط نگران خانواده‌اش نیست، گفت: مهم‌ترین چیز برای یک انسان این است که به کاری که انجام می‌دهد اعتقاد داشته باشد و من نیز به کارم اعتقاد راسخ دارم و نیازی نیست که چیزی نگران باشم و از زندگی بترسیم.

وی افزود: دیگران می‌توانند نظر دیگری داشته باشند اما آن‌ها این را لمس می‌کنند که کار من به نفع کشور و منافع ملی است وکسی که در برای کشورش خدمت می‌کند نباید از چیزی بترسد.

از اسد سوال شد که سرانجام وضعیت سوریه چیست، وی در پاسخ گفت: راه حل را باید در دو محور دید، چیزی که بر سر آن بحثی وجود ندارد اینکه باید باتروریست‌ها مبارزه شود و این‌‌ همان کاری است که در همه جای دنیا انجام می‌شود و دراین زمینه هیچ راهی برای گفت‌و‌گو وجود ندارد.

رییس جمهور سوریه افزود: محور دوم نیز گفت‌و‌گو با قدرتهای متفاوت سیاسی در جهان و پیشبرد روند اصلاحات درکشور است که در این مورد نیز در ‌‌نهایت این مردم هستند که با رای خود تصمیم می‌گیرند.

اسد در پایان با ارائه چشم اندازی از آینده سوریه، گفت: من در هر مقطع از زمان دوست دارم کشورم را در مسیر رشد و شکوفایی ببینم، اقتصاد و وضعیت بهتر برای کشور از هر جهت مد نظر من است و هیچکدام از این‌ها بدون امنیت می‌سر نخواهد شد و بدون آرامش و فضای امن رویای آینده بهتر دست یافتنی نخواهد بود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.