دوشنبه 09 جولای 12 | 13:47
عاقلانه برخورد کنیم

فکر نکنیم مرکز ثقل نفتی جهان هستیم

دکتر نرسی قربان، تحلیل گر مسائل اقتصاد و انرژی، معتقد است: ما باید هوشمندانه کار کنیم و فکر نکنیم که دنیا بدون نفت ما از بین خواهد رفت. دنیا بدون نفت عربستان سعودی هم شاید از بین نرود.


برخلاف آنچه پیش بینی می‌شد، تحریم نفتی ایران شوک بزرگی به قیمت نفت وارد نکرد. علت این امر شاید کاهش قیمت نفت در روزهای منتهی به اجرای تحریم نفتی اتحادیه اروپا علیه ایران بود. در همین راستا ایران از اوپک درخواست کرده بود تا نشست اضطراری تشکیل دهد. آخرین تحولات حوزه نفت و انرژی را در گفت‌و‌گو با دکتر نرسی قربان، تحلیل گر مسائل اقتصاد و انرژی بررسی کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

به نظر شما با توجه به شرایطی که در بازار نفت ایجاد شده است ممکن است اوپک پیشنهاد ایران را برای برگزاری نشست اضطراری بپذیرد؟

نشست اضطراری اوپک قواعد و قوانین مخصوص به خود را دارد که اگر این شرایط وجود داشته باشد حتما تشکیل خواهد شد. با توجه به اینکه دو هفته پیش اجلاس اوپک بوده، برگزاری اجلاس اضطراری اگر بی‌سابقه نباشد، کم سابقه است. از این لحاظ باید دلایل محکمی برای برگزاری نشست اضطراری وجود داشته باشد. صرفا افت قیمت نفت نمی‌تواند دلیل قانع کننده‌ای برای کشورهای عضو اوپک برای تشکیل نشست اضطراری باشد.

آقای قاسمی، وزیر نفت ایران گفته است که در نشست ۱۶۱ اوپک مقرر شده که اگر زمانی قیمت نفت به زیر بشکه‌ای صد دلار برسد وارد منطقه بحرانی قیمت شده‌ایم و می‌توان درخواست نشست اضطراری داد…

اگر چنین مسئله‌ای درست باشد دو هفته پیش که اجلاس اوپک برگزار شد قیمت نفت زیر صد دلار بود. اگر راه حلی قرار بود اندیشیده شود باید‌‌ همان زمان این کار انجام می‌شد.

برخی تحلیل گران کاهش قیمت نفت را ناشی از تخطی دولت‌ها از سهمیه تعیین شده اوپک می‌دانند. این علت تا چه اندازه واقعی است؟

به نظر من کاهش قیمت نفت تا حد زیادی به این مسئله بستگی دارد. گرچه تخطی دولت‌ها از سهمیه تعیین شده اوپک علت تامه کاهش قیمت نفت نیست اما یکی از دلایل عمده کاهش قیمت نفت است. اوپک سقف تولید خود را سی میلیون بشکه در روز تعیین کرده بود اما مدت هاست که بالای سی و یک میلیون بشکه در روز تولید می‌کند. بنابراین بدون شک افزایش تولید اوپک و دیگر کشورهای تولید کننده نفت، یکی از دلایل عمده وجود مازاد عرضه نفت در بازار و افت قیمت است. البته دلیل دیگری که در کاهش قیمت نفت موثر است بحث رکود اقتصادی و این سوال است که آیا اقتصاد امریکا و اروپا از حالت رکود بیرون می‌آید یا نه؟ این مسئله روی تقاضا برای نفت تاثیر مستقیم دارد.

اگر افزایش عرضه نفت را در افت قیمت نفت موثر بدانیم، چه راه کاری برای پایبندی کشور‌ها به سهمیه تعیین شده در اوپک وجود دارد؟ نتیجه طبیعی افزایش تولید نفت، کاهش قیمت آن است. چه چیزی باعث می‌شود که دولت‌ها افزایش تولید را بر افزایش قیمت مرجح بدانند؟

افزایش تولید توسط کشورهای تولید کننده نفت در شرایط مختلف و توسط کشورهای مختلف و در مقاطع زمانی گوناگون انجام شده است. بنابراین مسئله جدیدی نیست. در تاریخ اوپک بار‌ها چنین مسئله‌ای اتفاق افتاده است. اما در مورد سوال دوم باید بگویم که کشور‌ها بر اساس منافع دراز مدت خود آن گونه که خود منافع خود را تعریف می‌کنند، دست به افزایش یا کاهش تولید نفت می‌زنند. آن دلایل لزوما کسب درآمد بیشتر اقتصادی نیست. ممکن است مسائل سیاسی در تصمیم گیری آن‌ها تاثیر بیشتری داشته باشد و ارزشمند‌تر از بهره اقتصادی باشد. بنابراین اگر در نظر بگیرید که منافع ملی دراز مدت هر کشوری توسط خود آن کشور تعریف می‌شود و این منافع لزوما اقتصادی نیست، می‌توانید به پاسخ این سوال که چرا کشور‌ها با وجود کاهش قیمت نفت باز هم تولید آن را افزایش می‌دهند دست پیدا کنید.

اول جولای برای اجرایی شدن تحریم‌های نفتی علیه ایران تعیین شده بود. تا چه حد کاهش قیمت نفت را برنامه‌ای می‌دانید که از تبعات شوک حاصل از تحریم نفتی ایران کاسته شود؟

اگر ما کاهش قیمت نفت را برنامه ریزی شده بدانیم، باید افزایش قیمت نفت را نیز برنامه ریزی شده بدانیم. اگر مبنای کار را بر این بگذارید که بازار تحت تاثیر عوامل سیاسی قرار دارد و به خاطر این عوامل سیاسی قیمت تغییر می‌کند، می‌توان بحث کرد. اما اگر بگوییم که مسائل اقتصادی در آن تاثیرگذار است، باید عوامل دیگری را در نظر گرفت. من معتقدم که عوامل سیاسی تاثیرات محدودی در بازار دارد؛ اما نه به آن اندازه که درباره آن تبلیغ می‌شود. روز جمعه گذشته قیمت نفت شدیدا بالا رفت. روز دوشنبه اندکی پایین آمد و این پایین آمدن طبیعی بود چرا که وقتی رشد سریعی در قیمت‌ها ایجاد می‌شود، روزهای بعد به دلیل سودجویی برخی افراد، بازار تا حدی خود را تنظیم می‌کند و قیمت‌ها کاهش می‌یابد. البته مسئله تحریم نفت ایران نیز تاثیر خود را بر قیمت‌ها داشته است. اما این تاثیر از مدت‌ها پیش بوده و خریداران و فروشندگان نفت که از مدت‌ها پیش تصمیمات خود را می‌گیرند و خرید و فروش‌های خود را انجام می‌دهند، این مسئله را نیز در محاسبات خود دخیل کرده‌اند.

تاثیر آتی نخواهد داشت؟

تاثیر آتی می‌تواند مسائل دیگری باشد. اما زمان آغاز این تحریم اعلام شده بود و همه برای اجرای آن خود را آماده کرده بودند. در این میان نکته‌ای که به نظر من خیلی مهم است این است که ما باید هوشمندانه کار کنیم و فکر نکنیم که دنیا بدون نفت ما از بین خواهد رفت. دنیا بدون نفت عربستان سعودی هم شاید از بین نرود. نباید فکر کنیم که مرکز ثقل نفتی جهان ما هستیم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.