دوشنبه 09 جولای 12 | 17:26
در همایش چالش‌های تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی

نهاوندیان: توانمندسازی باید جایگزین نگاه اعانه‌ای به اقتصاد شود

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت: توانمندسازی بخش خصوصی و بنگاه های اقتصادی باید جایگزین نگاه اعانه‌ای به این بخش شود.


«محمد نهاوندیان» روز دوشنبه در همایش چالش‌های تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی افزود: دو نگاه متفاوت در حمایت از اقتصاد وجود دارد که یکی نگاه اعانه‌ای و نگرش دیگر توانمندسازی بخش خصوصی است که شاخص‌های متفاوتی را دربر می‌گیرد.

وی اظهار داشت: ممکن است راه اندازی بنگاه‌های اقتصادی به صورت فرمایشی یک سری تبلیغات و سر و صدا به همراه داشته باشد، اما لزوما توجیح اقتصادی ندارد و تحت تاثیر یک فشار سیاسی انجام می‌شود که مدیریت آن نیز عموما توسط بخش دولتی است.

وی افزود: چنین بنگاه‌هایی بدون کمک دولت نمی‌توانند به حیات خود ادامه دهند، در حالی که وقتی سخن از حمایت از تولید ملی به میان می‌آید باید حمایت در زیرساخت‌ها مد نظر قرار گیرد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تصریح کرد: دولت باید جبران یک سری از عقب ماندگی‌ها را با استفاده از منابع بیت المال انجام دهد و غیرمستقیم به کمک سرمایه گذاران بیاید، زیرا بخش خصوصی به تنهایی نمی‌تواند هزینه ایجاد زیرساخت‌های لازم را بپردازد.

وی یادآور شد: فعالیت‌های اقتصادی باید توجیه داشته باشد و دولت‌ها باید با تقویت بازار سرمایه به کمک بخش خصوصی بشتابند. وی تاکید کرد: دولت باید با حمایت استراتژیک در فضایی که بازار رقابتی وجود ندارد، ریسک حضور بنگاه خصوصی را کم کند.

نهاوندیان افزود: وقتی رقبا از حمایت‌های بیشتری برخوردار هستند، دولت نیز باید وارد شده و علایم اطمینان بخش برای حضور بنگاه‌های خصوصی را ایجاد کند. وی حمایت از توانمندسازی را مهم‌ترین عامل تقویت مکانیزم رقابتی ذکر کرد و گفت: اگر می‌خواهیم بنگاه‌ها رقابت پذیر باشند باید این کار را در داخل تمرین کنند.

وی با اشاره به وظیفه دولت در توانمندسازی بخش خصوصی و تعاونی‌ها بیان کرد: نباید از وظایف دولت در این بخش غفلت کرده و خیال کنیم وارد یک فضای رقابتی در یک کشور پر درآمد شده‌ایم و از سوی دیگر نباید این امر را سلب اختیار از بخش خصوصی بدانیم.

نهاوندیان افزایش پیش بینی پذیری محیط پیرامونی را یکی از فعالیت‌های مهم کشور ذکر کرد و افزود: باید دید آیا اختیارات مدیران در حال افزایش است یا کاهش، چون این امر میزانی برای سنجش مقدار حمایت‌ها به شمار می‌رود. وی یادآور شد: دولت باید با مکانیزم عرضه و تقاضا وارد بازار شود، نه اینکه بازار را با قیمت‌های دستوری به هم بزند.

نهاوندیان ضمن اشاره به مباحث تحریم‌ها، بهترین راه مقابله با آن‌ها را جلوگیری از وارد آمدن صدمه به ساختارهای اقتصادی ذکر کرد و افزود: اگر تحریم توانست نظام ارز تک نرخی ما را تکان دهد و نظام بانکی را تحت تاثیر قرار دهد، یعنی ما در مقابل تحریم‌ها مقاومت لازم را نداریم و باید مراقب باشیم تا آثار خود را بر ما نگذارد.

وی گفت: دو سال است که رقابت پذیری ایران همراه با ۱۴۱ کشور دیگر در مجمع جهانی اقتصاد سنجیده می‌شود و در برخی از این متغیر‌ها ایران جزء ۳۰ کشور نخست دنیا محسوب می‌شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.