دوشنبه 09 جولای 12 | 17:39

برای دور زدن تحریم‌ها بخش خصوصی وارد عمل شد

مجلس شورای اسلامی در ماه می قانونی را به تصویب رساند که از طریق آن برای نخستین بار ورود بخش خصوصی به بازار صادرات نفت آزاد اعلام شد. برخی کارشناسان بر این باورند این مصوبه زمینه را برای دور زدن تحریم هایی که به منظور فشار بر تهران طراحی شده ، فراهم کرده است.


با گذشت یک هفته از اعمال تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا علیه ایران، مقامات در تهران از باز شدن در بازار صادرات نفتی به روز بخش خصوصی خبر می‌دهند. اقدامی که در واکنش به تشدید تحریم‌ها و محدودیت‌ها علیه تولیدات نفتی ایران صورت می‌گیرد. گزارش‌ها حاکی از آن است که یک کنسرسیوم ایرانی شامل شرکت‌های خصوصی ۲۰ درصد صادرات نفتی ایران را به بازار‌های جهانی انتقال می‌دهد و کشور‌های اروپایی نیز هدف این صادرات خواهند بود. این در حالی است که به موجب تحریم‌های مصوب اتحادیه اروپا خرید نفت از ایران برای کشور‌های اروپایی ممنوع اعلام شده و از سوی دیگر بیمه تانکر‌های حامل نفت ایران نیز توسط شرکت‌های اروپایی انجام نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این قرارداد بین بانک مرکزی جمهوری اسلامی، وزارت نفت و گروهی از صادر کنندگان مشتقات نفتی منعقد شده است و حجم صادرات روزانه این گروه ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز برآورد می‌شود. این حجم از صادرات دقیقا‌‌ همان صادرات نفتی به اروپاست که به موجب تحریم‌ها متوقف شده است. اما مشخص نیست باوجود تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی از سوی ایالات متحده و تحریم نفتی اتحادیه اروپا اجرای این قرارداد تا چه اندازه موفقیت آمیز خواهد بود.

حسن خسروجردی، مدیر کنسرسیوم صادرات نفتی در این زمینه اظهار داشت برای اجرای این طرح کنسرسیومی از صادر کنندگان مشهور ساماندهی شده است و نخستین قرارداد این گروه نیز این هفته امضاء می‌شود.

احتمال می‌رود در صورت موفقیت این قرارداد، شرکت ملی نفت ایران محدودیت در حجم نفت صادراتی از طریق بخش خصوصی را لغو کند. از سوی دیگر خسروجردی خاطرنشان کرده است که برخی مذاکرات با پالایشگاه‌های اروپایی انجام شده و قراردادی نیز منعقد شده است.

این در حالی است که مجلس شورای اسلامی در ماه می‌قانونی را به تصویب رساند که از طریق آن برای نخستین بار ورود بخش خصوصی به بازار صادرات نفت آزاد اعلام شد. برخی کار‌شناسان بر این باورند مصوبه مجلس در ماه می‌زمینه را برای دور زدن تحریم‌هایی که به منظور فشار بر تهران طراحی شده، فراهم کرده است. خسروجردی نیز این نکته را خاطرنشان کرده است که ایران می‌تواند از طریق این کنسرسیوم ممنوعیت بیمه تانکر‌های حامل نفت ایران را دور بزند. البته هنوز مشخص نشده این کنسرسیوم نفتی با کدام یک از پالایشگاه‌های اروپا رایزنی کرده است و تهران چگونه می‌تواند تحریم بیمه تانکری اتحادیه اروپا را دور بزند.

کار‌شناسان می‌گویند هرچند شرکت ملی نفت ایران به طور سنتی مسئولیت فروش و بازاریابی نفت را بر عهده داشته است اما تحریم‌های اعمالی علیه ایران تغییراتی در ایفای این نقش ایجاد کرده‌اند.

به گزارش رویترز، با توجه به اعمال تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا علیه ایران، صادرات نفتی ایران در ماه جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۵۰ درصد کاهش می‌یابد که برای دولت میلیارد‌ها دلار هزینه خواهد داشت.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.