سه‌شنبه 10 جولای 12 | 09:14

منشی می‌خواهید یا مجری اوامر ناشایست؟!

این روز‌ها وقتی صفحات روزنامه‌ها را ورق می‌زنی در بیشتر آگهی‌ها عبارت «ظاهر آراسته» برای استخدام کارمند خانم توجهت را به خود جلب می‌کند و غرق در این افکار که ظاهر آراسته به چه معناست خود را مقابل در شرکت می‌بینی.


صفحه آگهی روزنامه را که ورق می‌زنی چشمت به تقاضای استخدام کارمند خانم با ظاهری مناسب می‌خورد؛ آدرس شرکت را گرفته و آماده حرکت می‌شوی اما خبر نداری که شانس انتخابت به میزان آراستگی ظاهریت که در آرایش زیاد خلاصه می‌شود، بستگی دارد.

این روز‌ها وقتی صفحات روزنامه‌ها را ورق می‌زنی در بیشتر آگهی‌ها عبارت «ظاهر آراسته» برای استخدام کارمند خانم توجهت را به خود جلب می‌کند و غرق در این افکار که ظاهر آراسته به چه معناست خود را مقابل در شرکت می‌بینی.

وارد که می‌شوی نخستین چیزی که مردمک چشمانت را گشاد می‌کند تیپ و ظاهر منشی شرکت است، موهایی مش شده که به شکلی عجیب در‌آمده و صورتی که با آرایشی زیاد بی‌شباهت به دفتر نقاشی نیست.

این‌جاست که تازه متوجه قضیه شده و معنی ظاهری آراسته را درمی‌یابی، بعد از مدتی انتظار نزد آقای رئیس فراخوانده می‌شوی، داخل اتاق که می‌شوی مردی می‌انسال با کراوات را لم داده به صندلیش مشاهده می‌کنی که گویا ظاهر ساده‌ات چندان به مذاقش خوش نیامده است.

در حال پاسخ‌دادن به سوالات آقای رئیس هستی که در این بین منشی شرکت وارد شده و یک استکان چای را با لبخندی دلربانه تقدیم وی می‌کند و متوجه می‌شوی که علاوه بر منشی‌بودن باید به جناب مدیر عامل هم ارائه خدمت کند.

استخدام با ظاهری آراسته این روز‌ها در آگهی‌های روزنامه‌ها معنایی جز استخدام به شرط زیبایی و دلربایی ندارد و کار تا جایی پیش رفته است که داشتن ظاهری باحجاب و مقبول یک امتیاز منفی در فرآیند استخدام شرکت‌های خصوصی محسوب می‌شود.

در چنین آشفته بازاری مسئله امنیت زنان و دختران در شرکت‌های خصوصی یکی دیگر از مسائل و دغدغه‌ها به ویژه برای خانواده‌های ایرانی است تا جایی که بسیاری از خانواده‌های متدین مانع از فعالیت دخترانشان در شرکت‌های خصوصی می‌شوند.

به یکی از آگهی‌های استخدام روزنامه که زنگ می‌زنی، خانمی که گوشی را برداشته در‌خصوص شرایط کاری می‌گوید: «برای استخدام باید زیر ۳۰ سال داشته و حتما مجرد باشی.»

دلیل مجردبودن را که سوال می‌کنی در پاسخ عنوان می‌کند: «خانم‌های متاهل دیر می‌آیند و زود می‌روند، یک روز می‌گویند فرزندم مریض است بعد از مدتی هم بی‌خیال کار می‌شوند و می‌گویند ما دیگر سر کار نمی‌آییم؛ تجربه به ما نشان داده که همسران خانم‌های متاهل مانعی برای فعالیتشان هستند.»

وی در‌خصوص ساعت کاری و حقوق می‌گوید: ساعت کار از ۸. ۳۰ صبح تا ۶ بعدازظهر با حقوق ۳۸۰ هزار تومان در ماه است!

مریم مجتهد‌زاده رئیس مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به عنوان تنها متولی امور زنان در جامعه در پاسخ به پرسشی در‌خصوص اقدامات این مرکز برای نظارت بیشتر بر شرکت‌های خصوصی می‌گوید: بخش خصوصی چون در اختیار کارفرمای خصوصی است کمتر زیر ذره بین نظارت ما قرار دارد و حتی قوانینی که در جهت حمایت از زنان همچون حق شیر، مرخصی زایمان و حق عائله‌مندی تصویب می‌‌کنیم در این بخش اجرا نمی‌شود.

وی ادامه می‌دهد: در بحث امنیت محیط کاری برای بانوان متولی اصلی نیروی انتظامی است که باید نظارت بر این شرکت‌ها را افزایش دهد تا زنان و دختران بتوانند در محیطی سالم فعالیت اجتماعی خود را انجام دهند.

اما وضعیت نابسمان شرکت‌های خصوصی نه تنها صدای مردم و مسئولان بلکه صدای مسئولان نیروی انتظامی را هم درآورده است.

دختری با روابط عمومی بالا و اندام مناسب نیازمندیم

سردار احمدرضا رادان جانشین فرمانده نیروی انتظامی در افشای اهداف استخدام دختران در برخی شرکت‌های خصوصی می‌گوید: اجازه نمی‌دهیم با زنان مانند کالا رفتار شود و فاجعه اینجاست که در برخی مطبوعات و جراید تبلیغ می‌شود که دختری با روابط عمومی واندام مناسب نیازمند هستیم.

وی می‌افزاید: فاجعه اینجاست که چه می‌شود که دختران ما باید کالا باشند و ما این اجازه را نخواهیم داد، بررسی‌ها نشان داده که برخی شرکت‌ها با دادن حقوق کم واستعمارگونه که با قانون انصاف، عدل و کار متناسب نیست دختران را به کار می‌گیرند. به گونه‌ای که افراد احساس کنند که شغلی دارند.

اجازه نمی‌دهیم با دختران مانند کالا رفتار شود

جانشین فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به اینکه برخی از شرکت‌های خصوصی به دختران می‌گویند ماهانه مبلغی برای آرایش و فلان لباس به شما داده می‌شود، ادامه می‌دهد: به گونه‌ای که اگر شما آرایش کنید یا فلان لباس را بپوشید مبلغی به حقوقتان اضافه می‌شود اما ما اجازه نمی‌دهیم با دختران و زنان به مانند کالا رفتار شود.

سردار رادان اضافه می‌کند: اصطلاح غلطی در میان مردم رواج پیدا کرده مبنی بر فعالیت شرکت‌های خصوصی واین در حالی است که اساسا در قانون شرکت خصوصی نداریم چرا که قانون هفت مدل شرکت را معرفی کرده و اساسا چیزی به نام شرکت خصوصی نداریم.

 تاسیس شرکت خصوصی فرصتی برای هر اقدام ناشایست

وی بیان می‌کند: بعضی تصور می‌کنند چون اسم خصوصی بر شرکتی گذاشته شده است هر کاری که دلشان خواست می‌توانند در این شرکت‌ها انجام دهند و این غلط است.

این روز‌ها شرکت‌های خصوصی به محیطی امن برای انجام رفتارهای خلاف شرع تبدیل شده‌اند، در حالی که کوچک‌ترین نظارتی بر این شرکت‌ها صورت نمی‌گیرد و تنها ملاک استخدام آن‌ها میزان «آرایش» است.

برخی شرکت‌های خصوصی نمونه‌های بارز استفاده ابزاری از زن برای جذب مشتری هستند.

امروزه دغدغه مردم و خانواده‌ها این است که اگر جوانانشان از خانه خارج می‌شوند آیا از سلامت روحی و روانی درستی در جامعه برخوردارند یا خیر و تا چه حد این مطالبه پاسخ داده شده است؟

  1. سلمان
    10 جولای 2012

    لبخند دلربانه یعنی چی دقیقا؟

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.