پنج‌شنبه 12 جولای 12 | 17:20

آقای الله‌کرم! تعارض جمهوریت و ولایت تفکر انحرافی است

چند روز پیش حسین الله‌کرم در گفت‌و‌گو با فارس ضمن این که خواستار «حکم ارتداد» برای اطرافیان رئیس جمهور شد، به طور ضمنی مدعی تعارض بین حمایت از مردم و اطاعت از ولایت فقیه شد.


به گزارش تریبون مستضعفین چند روز پیش حسین الله‌کرم در گفت‌و‌گو با فارس ضمن این که خواستار «حکم ارتداد» برای اطرافیان رئیس جمهور شد، به طور ضمنی مدعی تعارض بین حمایت از مردم و اطاعت از ولایت فقیه شد.

گرچه سخنان الله‌کرم درباره اطرافیان رئیس جمهور بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها پیدا کرد اما ادعای تلویحی وی مبنی بر تعارض ولایت با حمایت از مردم و جمهوریت – که بسیار جای تامل دارد- از دید رسانه‌ها پنهان ماند.

الله کرم در این گفت‌وگو  گفته بود:

«متاسفانه در سیاست داخلی ایران روسای جمهور زمانی که در دوره دوم ریاست جمهوری خود قرار دارند رویکرد ویژه‌ای اتخاذ می‌کنند به طوری که نوع رفتار آنها بین ولایت فقیه و مردم حالت دیگری می‌گیرد و آنها حمایت از مردم را در پیش می‌گیرند که این موضوع در سه دوران هاشمی، خاتمی و احمدی نژاد وجود دارد.»

صرف نظر از صحت و سقم ادعای وی پیرامون رفتار رؤسای جمهور ایران، به نظر این اندیشه که از اساس بین «حمایت از مردم و جمهوریت» در طرفی و «حمایت از ولایت فقیه» در طرف دیگر تعارض وجود دارد یک اعتقاد جدی و دامنه‌دار بین برخی از حامیان گفتمان انقلاب است که بارها مورد اعتراض بدنه‌ای از دلسوزان انقلاب قرار گرفته است.

وحید جلیلی چندی پیش در یک سخنرانی مفصل به بررسی و نقد این نگاه تحجر آمیز که برخلاف نظر امام خمینی، بین جمهوریت و ولایت تعارض می‌بیند پرداخته بود. وی در این سخنرانی با اشاره به کسانی که اتفاقا «در پوستین دفاع از ولایت افتاده اند» گفته بود: «برخی معتقدند هرچه به ولایت نزدیک شویم باید از جمهوریت دور شویم اما برعکس نه تنها این دو با هم تباین ندارند بلکه دارای تلازم هستند.»

وی ادامه داده بود که خطای برخی در این است که فکر می‌کنند این یک مدل دو قطبی است؛ یا دستور ولی فقیه یا رای اکثریت مردم؛ در حالی‌که حتی مدل‌های حکومتی دنیا نیز این‌گونه نیست و پیچیده‌تر است.

وی تاکید کرده بود «امام خمینی(ره) جمهوری را در مقابل ولایت نمی‌دید… آنها علیه جمهوریت موضع می‌گیرند گویا که از موضع اسلام موضع می‌گیرند اما اتفاقا هر چه به اسلام ناب و اسلام امام خمینی(ره) معتقد باشی بیشتر از جمهوریت دفاع خواهی کرد.»

هم‌چنین علی‌رغم درخواست رهبری که در ایام هجمه‌های رسانه‌ای غیراخلاق‌مدارانه علیه اطرافیان رییس جمهور، خواستار «حركت روشنگرانه، تبیین منطقی و مستدل» در مقابل «حرف غلط» به جای «دامن زدن به اختلافات» و «مشتعل كردن فضای اختلاف و هو و جنجال» شده بودند، الله کرم در این مصاحبه خواستار صدور «حکم ارتداد» برای اطرافیان رییس جمهور شد.

  1. سارا
    30 دسامبر 2013

    وا! این آقا حالش خوبه پس اون همه حرفایی که این همه سال زده چی بوده؟ یعنی الله کرم هم فرت!!!!!

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.