شنبه 14 جولای 12 | 08:00
در میزگرد معرفی و بررسی طرح کتابخوانی «رقابت» گفته شد:

رسالت خود می دانستیم کتاب را همه جا ببریم

ما عادت کرده بودیم کتاب را همه جا ببریم و این کار را رسالت خودمان می دانستیم. اردوی جنوب برگزار می شد ما کتاب را در اردوی جنوب می بردیم و متناسب با آن زندگی نامه شهدا و سرداران شهید را برای وقت خالی آن ها در نظر می گرفتیم. در اعتکاف هم کتاب می بردیم. به وقت خالی مردم فکر می‌کردیم.


به گزارش تریبون مستضعفین میزگرد معرفی و بررسی طرح موفق «رقابت» در دفتر تریبون مستضعفین برگزار شد.

این طرح برای اولین توسط چند دانشجو در یک کتابخانه محلی به منظور گسترش فرهنگ کتابخوانی انجام شد و نتایجی بسیار عالی را به همراه داشت.
در این نشست علی رضا نوریان و علی ابراهیمی از دست اندر کاران این طرح حضور داشته به تبیین این طرح پرداختند.

در این گفتگو ابراهیمی با اشاره به تاکید رهبری بر مسئله فرهنگ و جایگاه کتاب در نظر ایشان گفت: «سال ۸۲-۸۳ تصمیم گرفتیم گوشه ای از صحبت های رهبری را پی گیری کنیم و به همین خاطر به سمت کتاب آمدیم.»

وی همچنین درباره چگونگی تشکیل هسته اولیه فعالان کتابخانه شهید خرازی گفت:« ما چند دوست بودیم که گه گاه بعد از بازی والیبال، کنار یک درخت جمع می‌شدیم و صحبت می‌کردیم. تیم چهار پنج نفره اولیه از همین جا تشکیل شد، که عمدتا هم سال اول یا دوم دانشگاه در رشته‌های مختلف بودند.»

این فعال فرهنگی با اشاره به آسیب شناسی تجربه های ناموفقی که در زمینه کتابخوانی صورت می گیرد افزود: «یکی از مشکلاتی که الان وجود دارد این است که در بیشتر کتابخانه های کشور کتابدار ها کارمند هستند و انگیزه کافی برای تشویق مخاطب را ندارند.»

ابراهیمی با اشاره به مشکلات پیش آمده در ابتدای کار در فراهم آوردن مکان و امکانات، در رابطه با شیوه چگونگی مدیریت طرح در ابتدا گفت:«ما برنامه های مختلف کتابخانه ای را بررسی کردیم، استاندارد های کتابخانه ای مانند دی او ای و استاندارد کنگره آمریکا را بررسی کردیم و در نهایت یک نوع طبقه بندی ابداع کردیم که متناسب با کار خودمان بود.»

وی یکی از دلایل موفقیت طرح «رقابت» در جذب مخاطب را نیاز شناسی و آشناکردن مخاطب با نیاز واقعی خویش دانسته و گفت: «در ابتدا وقتی ما به ۵۰ نفر عضور رسیدیم خیلی خوشحال شدیم. اما اکنون در محدوده ای که خدمات ارائه می دهیم و حدود پنج هزار نفر سکونت دارند، بیش از هزار و دویست نفر عضو کتابخانه هستند.»

ابراهیمی در ادامه گفت: «ما عادت کرده بودیم کتاب را همه جا ببریم و این کار را رسالت خودمان می دانستیم. اردوی جنوب برگزار می شد ما کتاب را در اردوی جنوب می بردیم و متناسب با آن زندگی نامه شهدا و سرداران شهید را برای وقت خالی آن ها در نظر می گرفتیم. در اعتکاف هم کتاب می بردیم. به وقت خالی مردم فکر می‌کردیم.»

وی همچنین گفت:«در حال حاضر در مملکت ما کتاب دیده نمی شود، اگر ما بخواهیم کار فرهنگی بکنیم در عرصه کتاب باید کار تبلیغی بکنیم.»

این فعال حوزه کتاب و کتابخوانی با اشاره به نا کارآمد بودن شیوه های تبلیغی مرسوم و لزوم خلاقیت در کار تبلیغی گفت: «ما سعی کردیم قالب های تبلیغی مرسوم را با استفاده از خلاقیت بشکنیم، برای مثال ما بررسی می کردیم کارنامه ای که برای بچه ها صادر می شود چگونه باشد که جذابیت آن برای شرکت کننده ها بیشتر باشد، یکی از نیاز های گروه سنی نوجوانان شخصیت بخشی است و این نامه این کار را می کرد، یکی دیگر از عامل های انگیزشی برای این محدوده سنی رقابت بود به همین دلیل نام سامانه را هم رقابت گذاشتیم.»

وی با اشاره به محدودیت ها و آسیب های روش سنتی مسابقه کتابخوانی، در توضیح روش «رقابت» گفت: «تاکید ما این بود که قرعه کشی نداریم، هرکس خواست بیاید هر کتابی را خواست انتخاب کند و ببرد و به سوالات پاسخ بدهد و این خود اعتماد به بچه ها بود.»

نوریان نیز سرودن شعر، داستان نویسی و حتی تحقیق و آزمایش را از دیگر زمینه های ایجاد شده جهت رقابت شرکت کنندگان و کسب امتیاز دانست.

نوریان در ادامه افزود: «در دومین سال اجرای طرح اقدام به چاپ پول کردیم و با برخی از فروشگاه ها قرار داد بستیم که این پول ها را قبول کنند.»

ابراهیمی درباره استفاده از پتانسیل های موجود برای تبلیغ کار فرهنگی گفت: «ما قبل از بانک مرکزی حدیث «اگر دانش در ثریا باشد …» را روی پول چاپ کردیم.»

نوریان با اشاره به لزوم انتقال تجربه های موجود به کسانی که می خواهند در این زمینه فعالیت کنند گفت: «ما مسیری را طی کرده‌ایم و اگر دیگری بخواهد چنین مسابقه‌ای برگزار کند، نباید دوباره از اول شروع کند. تا کنون این طرح جاهای دیگری اجرا شده است، اما هنوز خیلی تا فراگیر شدن فاصله دارد.»

وی با اشاره به لزوم وجود افراد دغدغه مند برای اجرای این طرح یاد آور شد: «ما خوشحالیم از اینکه در این کشور آدم‌هایی با این ویژگی‌ها کم نیستند و اگر این طرح هم در اختیارشان نباشد، از فرصت‌های دیگر برای کار فرهنگی استفاده می‌کنند. به هر حال ما آماده‌ایم مواد خامی را که در این مدت تهیه شده در اختیار چنین انسانهایی قرار دهیم.»

نوریان در پاسخ به سوالی درباره چگونگی ارتباط علاقه مندان با برگزار کنندگان این طرح گفت: «علاقه مندان می توانند از طریق ایمیل و تلفن که در سایت reghaabat.ir قرار داده شده با ما تماس برقرار کنند.»

علاقه مندان می توانند متن کامل این گفتگو را در لینک زیر مشاهده کنند:

مشروح میزگرد بررسی طرح موفق کتابخوانی «رقابت»

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.