شنبه 14 جولای 12 | 11:48

بازخوانی فاجعه کوی دانشگاه تهران در شماره جدید پنجره

علیرضا زاکانی در سرمقاله پنجره صدو چهل و دو سعی کرده است به ‎دلیل حضور بی‎واسطه‎ در هردوی این حادثه‎‎ها و مواجهه مستقیم با اصل واقعیت آن‎ها، به برخی از ابعاد آن اشاره کند؛ به همین مناسبت نیز پرونده این هفته سرویس «دانشگاه» هم به بهانه بازخوانی ماجرای 18 تیر 78 و 25 خرداد 88 به همین موضوع پرداخته است. در این پرونده روایت‎‎های مختلفی را خواهید خواند و قضاوت نهایی با شماست.


به گزارش تریبون مستضعفین پنجره صد و چهل و دو با گفت و گویی از «محمد رضا شهیدی فر» با عنوان «تلویزیون منفورترین پدیده عصر مدرن» درباره پارک ملت و برنامه سازی در رسانه ملی و پرونده هایی پیرامون گونه شناسی روشنفکری در ایران، باز خوانی حوادث 18 تیر 87 و 25 خرداد88 منتشر شد.

در پنجره این هفته شما میهمانِ یادداشت هایی از کریم مجتهدی، جواد محدثی، عماد افروغ، احمد رهدار، سید محمد سادات اخوی، سید محمد روحانی، شمس الله مریجی، عباس احمدی و سید رضا صائمی خواهید بود؛ همچنین گفت و گوهایی از عبد الحسین خسرو پناه، محمد منصور هاشمی، عبد الحسین روح الامینی، سید مسعود شجاعی طباطبائی، حسن هانی زاده و منصور ضابطیان را خواهید خواند.

حوادث تلخ کوی دانشگاه در تیر ماه سال‎‎ 1378 و خردادماه 1388 از جمله رخداد‎هایی است که علی‎رغم داشتن نقاط اشتراک و همچنین تفاوت‎‎های خاص هر یک، کمتر واقعیت و اصل آن‎‎ها معلوم شد و اندک افرادی به‎ دور از پیش‎داوری به درستی به آن‎‎ها نگاه کردند تا ابعاد متفاوت آن را برای عبرت اندوزی و درس‎گیری مورد دقت و توجه قرار دهند. علیرضا زاکانی در سرمقاله پنجره صدو چهل و دو سعی کرده است به ‎دلیل حضور بی‎واسطه‎ در هردوی این حادثه‎‎ها و مواجهه مستقیم با اصل واقعیت آن‎ها، به برخی از ابعاد آن اشاره کند؛ به همین مناسبت نیز پرونده این هفته سرویس «دانشگاه» هم به بهانه بازخوانی ماجرای 18 تیر 78 و 25 خرداد 88 به همین موضوع پرداخته است. در این پرونده روایت‎‎های مختلفی را خواهید خواند و قضاوت نهایی با شماست. این پرونده قرار بود در آستانه سالگرد 18 تیر منتشر شود اما انتشار آن یک هفته به تاخیر می افتد تا به آتش فتنه‎‎های احتمالی فرصت‎طلبان دامن نزده باشد.

«غم جانکاه کوی و کهریزک» عنوان یادداشت «رضا نساجی زواره» که روایتی است تاسف باز از سرگذشت «محسن جمالی» یکی از چند رتبه اول کنکور و دانشجویی که چشمش را در حوادث کوی دانشگاه سال 78 از دست داد. «حاشیه امنی برای هیچ ‎کس نیست» عنوان گزارشی از پیگیری‎‎های مقام معظم رهبری و برخی نهاد‎های مسئول در وقایع کوی دانشگاه و کهریزک و «ارزش خون فرزندانمان کمتر از اختلاس‎های میلیاردی نیست» بررسی آخرین وضعیت پرونده متهمان کهریزک در گفت‎وگو با دکتر روح الامینی است که در سرویس دانشگاه پنجره این هفته خواهید خواند.

«به روایت شاهد عینی» هم روایت یک دانشجوی دانشگاه تهران از حوادث 25 خرداد 88 است و ميزگردي با حضور دو عضو کمیته حقیقت‎یاب دانشگاه تهران در واقعه کوی88 با عنوان «کمیته حقایق ناگفته» از مطالب جالب و خواندنی این پرونده است.

سرویس « هنر» پنجره نیز به سراغ چهره شناخته شده تلویزیون در سال‎‎های اخیر رفته و گفت‎وگویی با محمدرضا شهیدی‎فرد درباره «پارک ملت» و برنامه‎سازی در رسانه ملی انجام داده است. شهیدی فر در این مصاحبه از رذیلت اخلاقی جنجال و برنامه 90 که بخش عمده آن را سخن چینی و آبروبری آدم ها از یکدیگر می داند، حرف می زند.

«تفاوت گفتوگو و پرسش گری» عنوان یادداشت “فرزاد جمشیدی” است که این سؤال را مطرح می کند که چرا هنوز از استانداردها در تلوزیون فاصله داریم؟
گفت‎وگو با «منصور ضابطیان» طراح و مجری برنامه «رادیو هفت» و «تا شو به سبک ایرانی» هم مروری تحلیلی بر سه برنامه گفت و گو محور تلویزیون است.

روشن‎فکری همواره یکی از پرمناقشه‎ترین مفاهیم در اندیشه سیاسی و اجتماعی به ویژه در ایران بوده و تنش پیرامون این مسأله با توجه به این‎که ما یک جامعه دیندار هستیم همیشه شعله‎ور بوده است. بی‎شک اگر جامعه‎ای دیندار نباشد، این همه اختلافات و نگرش‎‎های متفاوت درباره این مفهوم به‎وجود نمی‎آید. گروه “اندیشه” هفته‎نامه پنجره به گونه‎شناسی روشن‎فکری در ایران پرداخته و در گفت‎وگویی با عبدالحسین خسروپناه با عنوان «هزار راهِ رفته!» به این موضوع پرداخته است؛ در همین رابطه می توانید یادداشت دکتر عماد افروغ را با عنوان «جوهرشناسی خودآگاه» بخوانید که درباره بررسی نسل‎‎های روشن‎فکری در ایران و نیازمندی به نسل چهارم روشنفکران سخن می گوید.

«جانشینی برای مطهری نمی‎شناسم!» بررسی پیچیدگی‎‎های روشن‎فکری در ایران در گفت‎و‎گو با «محمدمنصور هاشمی»، «با حفظ اصالت باقی خواهیم ماند» یادداشتی از دکتر «کریم مجتهدی» با موضوع بررسی ورود اندیشه‎‎های روشن‎فکری به ایران، «در خدمت اجنبی» به قلم دکتر «شمس‎الله مریجی» درباره فراز و فرود جریان‎ روشن‎فکری دینی، برون‎دینی و درون‎دینی در مطالعه نسل اول به سوم روشنفکری از دیگر مطالبی است که در پرونده اندیشه این هفته پنجره پیش روی شماست.

«حامد نعمت اللهی» در باشگاه گزارشگران پنجره در گزارشی باعنوان «دستپاچگی آل سعود» شما را با سخنان پر شور «آیت‎الله نِمر باقر النمر» در مسجد قائم شهر العواميه آشنا خواهد کرد و در گزارشي به بررسي اين رويداد و ابعاد مختلف شخصيت و فعاليت‎هاي اين عالم مبارز پرداخته است. همچنین «محمد صابری» با گزارشی با عنوان «ابهامات چند میلیارد تومانی!» همه آن‎چه باید درباره پروژه سینمایی «لاله» بدانید را به شما خواهد گفت. «علی رجبی» هم به خبرسازی‎‎های سایت «الف» در هفته‎ای که گذشت نگاهی اجمالی داشته و به مناسبت این رخداد در گزارشی ویژه به بررسی این اتفاق و بررسی گوشه‎هایی از مهم‎ترین افشاگری‎های این سایت پرداخته است.

در چارسوی این هفته با سیدمسعود شجاعی‎طباطبایی کاریکاتوریست برجسته کشورمان گپ زده‎ایم؛ لابد مخاطب کاریکاتور‎های این هنرمند بین‎المللی که با عنوان «آموزش گام‎به‎گام مهاجرت» به‎طور ثابت در پنجره منتشر می‎شد بوده‎اید.

پنجره ماضیه مثل شماره‎‎های قبل، دریچه‎ای است به‎سوی تاریخ. در پنجره ماضیه این هفته، مسلمان‎نمایی ناپلئون بناپارت و سفرنامه حج دختر فرهادمیرزا را خواهید خواند و هویدا و همسرش، دکتر بهشتیِ جوان، هیأت دیپلماتیک ایران و خانه دکتر مصدق را خواهید دید و همچون هفته های گذشته صفحه کتاب و اقتراح در چارسو حضوری ثابت دارند.

پنجره 142 را در 84 صفحه و با قیمت 2000 تومان از روزنامه فروشی ها بخواهید.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.