یکشنبه 15 جولای 12 | 10:51
نایب رییس اتاق بازرگانی ایران مطرح کرد؛

صادرات نفت ایران به اروپا از مسیرهای دیگر

نايب رييس اتاق بازرگاني ايران با بیان اینکه تحریم‌های گسترده نفت ایران فعلا در حد یک تصمیم بوده و هنوز عملیاتی نشده است، گفت: بعید نیست که از مسیرهای دیگری، نفت ایران به اروپا وارد شود.


پدرام سلطانی،نايب رييس اتاق بازرگانی ايران، با بیان اینکه باید دید آیا عدم خرید نفت، فقط به اروپا محدود شده است یا نه، افزود: به جهت تحریمی که آمریکا برای کشورهای خریدار نفت ایران و تحریمی که اروپا برای بیمه نفت کش‌های حامل نفت ایران وضع کرده است، این موضوع به خرید نفت از جانب اروپا محدود نمی‌شود، بنابراین اگر این بیمه تامین نشود، پیدا کردن جایگزین برای این موضوع بسیار مشکل است.

وی با اشاره به اینکه باید دید شرکت بیمه‌ای که جایگزین کنسرسیوم اروپایی می‌شود، آیا می‌تواند همه محموله‌های ما را بیمه کند یا خیر، ادامه داد: ما همزمان شاهد این بودیم که کشور کره هم اعلام کرد که خرید نفت از ایران را متوقف می‌کند؛ یعنی تحریم‌های آمریکا و اروپا فقط منحصر به کشورهای اروپایی نبوده است.

نایب رییس اتاق ایران با اشاره به اینکه تحریم‌ها باعث شده ایران برخی مشتریان قدیمی نفت خود را از دست دهد، اظهار کرد: بررسی اولیه شاید این طور باشد که در این شرایط ما نفت را به مشتریان دیگر عرضه کنیم، اما باید دید این مشتریان چه کشورهایی هستند.

وی در تشریح وضعیت خریداران نفت ایران ادامه داد: با افزایش تولیدی که کشورهای حاشیه خلیج فارس انجام داده‌اند، میزان تولید نفت از مصرف پیشی گرفته است، اما در جهان پالایشگاه‌هایی داریم که روی مصرف نفت با ویژگی‌های نفت ایران تنظیم شده‌اند.

سلطانی با بیان اینکه برخی پیش‌بینی‌ها این بود که برخی کشورهای اروپایی که وابستگی به نفت ایران دارند و وضعیت اقتصادی خوبی هم ندارند، از تحریم نفت ایران معاف خواهند شد، افزود: البته این طور نشد؛ بنابراین به نظر می‌رسد که یک هماهنگی داخل کشورهای اروپایی انجام و طوری شده که پالایشگاه‌های خود را با نفت کشورهای حاشیه خلیج فارس سازگار کرده‌اند، یا وعده‌هایی داخل اتحادیه اروپا داده شده که نفت آن‌ها را تامین کند.

او با اشاره به اینکه تحریم‌های گسترده نفت ایران فعلا در حد یک تصمیم بوده و هنوز عملیاتی نشده است، گفت: بعید نیست که از مسیرهای دیگری، نفت ایران به اروپا وارد شود.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران به احتمال ایجاد شرایط مناسب برای سایر کشور‌ها در جهت خرید مازاد تولید نفت ایران اشاره و خاطرنشان کرد: ممکن است با ایجاد شرایطی مانند پوشش بیمه‌ای بهتر یا تغییر نوع و نحوه پرداخت منابع و البته توافق بر سر قیمت، بتوان نفتی که توسط کشورهای تحریم کننده خریده نمی‌شود را فروخت. اگر این بسته تشویقی به خریداران ارائه شود، فروش نفت مازاد ممکن خواهد بود.

سلطانی با تاکید بر اینکه کلید حل این مشکل در مذاکرات دیپلماتیک است، گفت: به نظر می‌رسد پیش از آن‌که به دنبال راهکارهای اقتصادی برای حل این مشکل باشیم، باید در فضای دیپلماسی به دنبال راه‌هایی باشیم که این موضوع حل شود. البته تاکنون روند تحریم‌ها طوری پیش رفته که کشورهای تحریم‌کننده همگرایی بیشتری علیه ایران پیدا کرده‌اند، اما باید برای رفع آن راهی پیدا کرد.

او همچنین در پاسخ سوالی درباره ایده بستن تنگه هرمز که توسط برخی نمایندگان مجلس ارائه شده و تاثیر آن بر شرایط اقتصادی کشور، گفت: در منظر اقتصادی نگاه ارائه کنندگان طرح این است که با این کار قیمت نفت افزایش می‌یابد. این البته یک تحلیل صرفا اقتصادی است، اما حتما تبعات سیاسی و نظامی دارد که اگر آن‌ها قابل صرفنظر کردن باشد، می‌توان روی بعد اقتصادی‌اش فکر کرد، ولی اگر تبعات جدی امنیتی داشته باشد باید بیشتر روی آن فکر کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.