یکشنبه 15 جولای 12 | 16:40

جاسوسان انگلیس کجا مخفی شده اند؟!

زهرا طباخی

دست کم 200 سال است که انگلستان به عنوان دشمن درجه یک ایران و اسلام عرض اندام می کند اما در کل این دوران آغوش این کشور به روی نخبگان، سیاستمداران، موثرین و فعالین جامعه ایرانی باز بوده است. وخامت اوضاع آن جا مشخص می شود که بدانیم فرزندان بسیاری از مسئولین ایرانی با مشاغل حساس در دانشگاه های انگلستان تحصیل می کنند و از اقامت دائم – نه دانشجویی- برخوردار هستند!


زهرا طباخی- خبر موضع گیری آشکار رئیس سازمان اطلاعات امنیت خارجی انگلیس برعلیه برنامه های اتمی کشورمان در حالی در رسانه های جهان بازتاب یافت که برخلاف تصور بسیاری چنین خبردهی هایی ابدا در دوران جنگ سرد عمومیت ندارد چرا که عواقب داغ کردن چنین موضوعاتی به معنای تحریک حریف و سرخ کردن ماجراست. اما سوال این است که چرا رئیس بزرگ ترین سازمان اطلاعاتی انگلستان ترسی از فاش شدن هویت افراد درگیر در ماجرا که وابسته به سیستم وی محسوب می شوند ندارد؟

اسناد و منابع خبری ایران نشان می دهد در طول تاریخ انقلاب و حتی پیش از آن هرگز یک جاسوس انگلیسی در تور نیروی های زبده امنیتی – اطلاعاتی کشورمان به دام نیافتاده است در حالی که آمارهای دستگیری جاسوسان موساد و سیا در ایران شاید با آمارهای کا گ ب در کل دوران جنگ سرد برابری کند!

واقعیت این است که با توجه به درصد خطای پایین ام آی 6، اطلاعات کافی در مورد شیوه های جاسوس گیری و خبرچینی عناصر وابسته به انگلیس در دست نیست؛ پس امکان مقایسه چندانی وجود ندارد. اما با توجه به اعترافات سران و برجستگان مشهورترین سیستم های جاسوسی در جهان در تعریف و تمجید از قدرت اطلاعاتی ایران به نظر می رسد این موضوع ناشی از شیوه متفاوت عملکرد دستگاه اطلاعاتی انگلیس با سیا و موساد و سایرین باشد نه ضعف نیروهای درگیر در ماجرا که صادقانه به وطن اسلامی خدمت می کنند. اما در هر حال هر درز احتمالی نیاز به بررسی مجدد و ابداع روش های نو برای رفع آفت های احتمالی و سیستم شناسایی عوامل نفوذی دارد.

بر اساس اسناد منتشر شده جهانی از بعد از جنگ سرد اروپا- آمریکا و شوروی سابق، روش جذب افراد برجسته یا حتی میانی در سیستم های جاسوسی دنیا تقریبا یکسان است هر چند تفاوت هایی چشم گیر در شیوه های اجرا دیده می شود.

یکی از بهترین مثال های نحوه عملکرد سیا در مورد رئیس سازمان جاسوسی شوروی سابق –کا گ ب- باشد که در کتابی به قلم خود ماجرای چگونگی فریب اطلاعاتی سیا را بیان کرده است. به نظر می رسد وی ابتدا واقعا بر اثر وسوسه های مالی و به امید آزادی بیشتر تحت تاثیر اعدام دوستان نزدیک خود در شوروی به جرم جاسوسی به آمریکا گریخت اما بعد از عملی نشدن وعده های مالی سیا ناباورانه مجدد به شوروی بازگشت و در سمت خود ابقا شد. یعنی سیا حتی در برآورد نیازهای رئیس کا گ ب که به آمریکا پناهنده شده بود جدی نبود حال تصور کنید در برابر درخواست های متعدد یک نیروی جزء نتیجه چگونه رقم خواهد خورد! منافقین به عنوان دست پرورده سیا نیز به همین شیوه عمل می کنند. یعنی شاید در ابتدا به بهانه های مختلف در باغ سبز به سوژه نشان داده شود و با وعده های مختلف تلاش شود تا «تطمیع کامل» فرد به عنوان «هدف» نشان داده شود اما معمولا پایان ماجرا با آن چه وعده داده شده بود بسیار متفاوت خواهد بود. کم نبودند افرادی که به دنبال عملی شدن وعده تحصیل رایگان و کسب اقامت در کشور دلخواه بعد از انجام چند کار اطلاعاتی کوچک به اشرف گریختند و در پایان، سال ها بعد اجسادشان در گورهای دست جمعی پیدا شد.

اما دستگاه اطلاعاتی انگلیس به نظر می رسد از جاسوس گیری مستقیم واهمه دارد. سیاست انگلیسی نیز نشان می دهد که دولتمردان این کشور از خطرپذیری بی مورد به شدت پرهیز می کنند. ام آی 6 ترجیح می دهد به قول یکی از مذهبیون شهیر ایرانی «لندن وطن دوم مسلمین خوانده شود» یعنی اعتماد سازی را مقدم بر کار اطلاعاتی می داند. شاید سال ها از لطف دولت انگلستان به یک خانواده شهیر ایرانی بگذرد و هیچ درخواستی نیز با عنوان زشت «جاسوسی» یا حتی «کسب اطلاعات» مطرح نشود اما قطعا سلام گرگ بی طمع نیست!

دست کم 200 سال است که انگلستان به عنوان دشمن درجه یک ایران و اسلام عرض اندام می کند اما در کل این دوران آغوش این کشور به روی نخبگان، سیاستمداران، موثرین و فعالین جامعه ایرانی باز بوده است. وخامت اوضاع آن جا مشخص می شود که بدانیم فرزندان بسیاری از مسئولین ایرانی با مشاغل حساس در دانشگاه های انگلستان تحصیل می کنند و از اقامت دائم – نه دانشجویی- برخوردار هستند! اغلب این افراد بعد از پایان تحصیلات نیز روابط شان را با سیستم های مختلف انگلیسی قطع نمی کنند چرا که طبیعت انسان این گونه است که محبت را فراموش نمی کند! طعم رفاه و احترام را از یاد نخواهد برد! اقشاری در جامعه ما وابسته انگلستان محسوب می شوند که گاه تصورش برای عوام مشکل می نماید. در واقع مسئله دو تابعیتی ها تنها یک بخش از این جریان گسترده نفوذی محسوب می شود! پدر در ایران مشغول تبیین استراتژی های جنگی کشور است در حالی که آقازاده محترمش به بهانه تحصیل سال هاست که اطلاعات به ظاهر ساده و بی ارزش را در اختیار دوست هم کالجی وابسته به ام آی 6 قرار می دهد. پدر یک فرد مذهبی و با گرایشان آشکار ضد انگلیسی و ضد استعماری است که در مجامع حقوق بشری ید طولایی در دفاع از منافع ملی دارد در حالی که در منزل با معضلاتی روبروست که به نظر وی اصلا خطرناک به شمار نمی آیند چرا که تربیت انگلیسی به میانسالان و کهنسالان ایرانی یاد داده که اگر به دنبال علم به کشور دشمن برویم و فرزندان مان به صورت سوری برای خدمت به ملکه زیر پرچم انگلستان یا کانادا قسم یاد کنند مفسده ای نخواهد داشت! فی الواقع این موضوع ابدا اختصاص به کشور ما ندارد. اغلب شاهزادگان سعودی، مقامات پاکستانی، بلندپایگان سیاسی – اقتصادی و حتی اجتماعی در بسیاری از کشورهای منطقه علاقه دارند فرزندان شان تابعیت یکی از کشورهای جهان اول را دارا باشند تا از سختی های داخلی در امان باشند. همین اعتماد نابجا باعث شده که انگلیس و بعضی کشورهای مشابه نیازی به جاسوس گیری مستقیم نداشته باشند. جایی که افراد از روی علاقه حاضر به انجام اقدامات کوچک و جزئی برای دولتی هستند که سال ها به آنها و خانواده شان خدمت کرده چه نیازی به صرف هزینه های آن چنانی حیثیتی است؟

به نظر می رسد لازم است در قوانین کشور و نحوه کنترل افراد و خانواده های مسئولین – حداقل شاغلین در مشاغل حساس- و سفرهای متعدد و مداوم بعضی از فعالین اجتماعی و آنها که به واسطه جایگاه شان در جامعه دسترسی به اطلاعات و امکانات ملی دارند بازنگری جدی صورت گیرد. در برابر حریفی که مشهور به نفوذ هوشمندانه است لازم است آموزش ها نیز مبتنی بر ناامنی روانی یا به قول انگلیسی ها «توهم توطئه» باشد. شاید لازم باشد اگر عالمی تصمیم گرفت برای یک جراحی غیر ضرور به انگلیس، کانادا یا سوئیس سفر کند پیش از عزیمت توصیه هایی به وی و اطرافیان اش داده شود و اگر موثر واقع نشد تصمیم گیری های مقتضی ضروری می نماید.

متاسفانه سال هاست با وجود قانون مفید به رسمیت نشناختن تابعیت دوگانه در کشور، از یک سوراخ گزیده می شویم اما هنوز فرزندان روسای جمهور ما در طول خدمت به رتق و فتق امور کسب تابعیت دوم فرزندان و خانواده شان می پردازند! هنوز فرزندان و نزدیکان درجه یک بیش از 500 خانواده شهیر و صاحب قدرت و بسیار از رجال سیاسی کشور ما تابعیت دوم دارند… مقصد اغلب انگلستان است! زمان بازنگری فرا رسیده است. هیچ فرماندهی در موقعیت برابر سربازگیری به فردی که یک بار زیر پرچم دشمن قسم خدمت یاد کرده اطمینان نمی کند. اولویت همیشه و همه جا باید با آنها باشد که ماندند، سختی کشیدند و تلاش کردند تا وطن را بسازند نه کسانی که برای روز مبادا بلیط مهاجرت در جیب دارند و هرگز ساعت دو زمانه شان را از مچ باز نمی کنند!

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.