یکشنبه 15 جولای 12 | 17:01

نیروهای بلک واتر در سوریه چه می‌کنند؟

بلک وا‌تر یک سازمان آمریکایی با مجوز قتل و آدم ربایی به حساب می‌آید و ماهیت خصوصی آن باعث می‌شود تا سازمان‌های امنیتی رسمی ایالات متحده، در صورت قرار گرفتن در مظان اتهام بتوانند از پاسخ گویی به راحتی بگریزند؛ هرچند بعید است که سازمان سیا روزی وادار به پاسخ گویی در مقابل قانون شود.


نام شرکت بلک وا‌تر در جریان‌های مربوط به عراق، افغانستان و پاکستان شنیده‌ شده است اما شاید خیلی‌ها ندانند که این شرکت را برخی قدرتمند‌ترین ارتش خصوصی جهان می‌دانند که دولت آمریکا در مواقع ضروری از نیروهای آن برای انجام عملیات در کشورهای مختلف استفاده می‌کند.

گزارش‌های حضور نیروهای این شرکت در سوریه با ناآرامی‌های این کشور که از طریق رسانه‌های مختلف منتشر شده است. در مارس سال جاری میلادی روزنامه الاخبار در گزارشی بر اساس اسناد منتشر شده از سوی ویکی‌لیکس به نقل از جیمز اف اسمیت از مدیران سابق بلک‌وا‌تر اعلام کرد که دولت آمریکا از این شرکت خواسته است تا نیروهای خود را برای همکاری با مخالفان سوریه و آموزش آن‌ها به منطقه اعزام کند.

پایگاه هافینگتون پست هم در گزارشی اعلام کرده است که نیروهای این شرکت در کنار ماموران سیا و موساد وظیفه آموزش و همراهی مخالفان مسلح سوریه را در مناطق درگیری این کشور بر عهده دارند. همچنین بولنت اسین اوغلو، معاون حزب کار ترکیه به تازگی در یادداشتی که در پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی اولوسان این کشور منتشر شد از حضور ۶ هزار نیروی بلک وا‌تر با ملیت‌های مختلف در سوریه خبر داد.

شرکتی برای قتل و ترور

شرکت بلک وا‌تر که بعد از چند پرونده قضایی علیه نیرو‌هایش مجبور به تغییر نام به Xe شد در سال ۱۹۹۷ تاسیس شده و مقر اصلی آن در کارولینای شمالی است. مالک این شرکت اریک پرینس، یک عضو سابق نیروی ویژه نیروی دریایی ارتش ایالات متحده است که ارتباطات دیر پایی با سازمان مرکزی اطلاعات ایالات متحده (CIA) و پلیس فدرال آمریکا (FBI) دارد. نیروهای این شرکت خصوصی و به اصطلاح امنیتی در طول سال‌های گذشته به کشورهای مختلف اعزام شده‌اند و بدون مشکلات نیروهای نظامی رسمی آمریکا اقدام به ربودن افراد مظنون، شکنجه و ترور می‌کنند.

به عبارت دیگر، بلک وا‌تر یک سازمان آمریکایی با مجوز قتل و آدم ربایی به حساب می‌آید و ماهیت خصوصی آن باعث می‌شود تا سازمان‌های امنیتی رسمی ایالات متحده، در صورت قرار گرفتن در مظان اتهام بتوانند از پاسخ گویی به راحتی بگریزند؛ هرچند بعید است که سازمان سیا روزی وادار به پاسخ گویی در مقابل قانون شود.

روش جدید در قرن ۲۱

جرمی ساهیل روزنامه‌نگار مجله نیشن در کتاب خود به نام «بلک‌وا‌تر: ظهور قدرتمندرین ارتش اجیر جهان» مراحل گسترش این شرکت را شرح داده و اعلام کرده است که به کارگیری یک نیروی شبه‌نظامی خصوصی از سوی دولت آمریکا یکی دیگر از روش‌های جدید این کشور در قرن ۲۱ به حساب می‌آید.

بلک وا‌تر مدت کوتاهی پس از ۱۱ سپتامبر، قراردادی ۵٫ ۴ میلیون دلاری برای تأمین امنیت مقر سیا در کابل با دولت آمریکا امضا کرد و سپس با اشغال عراق از سوی این کشور، قراردادی ۲۷ میلیون دلاری برای تأمین امنیت پل برمر، فرماندار نظامی عراق، با پنتاگون به امضا رساند. کشته شدن ۱۷ غیرنظامی عراق به ضرب گلوله نیروهای این شرکت تنها یکی از پرونده‌های کشتاری است در سال‌های گذشته علنی شده است. ریک پرینس، موسس و مالک شرکت بلک وا‌تر چندی پیش در گفت‌و‌گویی با مجله آمریکایی ونیتی‌فیر در پاسخ به سؤالاتی درباره فعالیت‌های نیروهای این کشور و ترور و ربودن افراد بدون مجوز قانونی گفت: اگر پای مصالح سیاسی در میان باشد، ممکن است یک نفر خود من را زیر یک اتوبوس در حال حرکت بیندازد. بلک‌وا‌تر در‌واقع مجموعه‌ای مزدوران شبه نظامی با دستمزدهای بالا هستند که دولت آمریکا در هر منطقه از جهان که احساس نیاز کند آن‌ها را به سرعت اعزام می‌کند؛ اکنون سوریه به عنوان حلقه طلایی زنجیره مقاومت نقطه‌ای است که آمریکا تلاش دارد با سرنگونی دولت اسد علاوه مسلط شدن بر سوریه بر عراق، لبنان و منطقه مسلط شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.