یکشنبه 15 جولای 12 | 17:24

عشق در کنار ایثار و جنگی زنانه در «از جنس بلور»

مهین‌دخت حسنی‌زاده، نویسنده مجموعه داستان «از جنس بلور» موضوع مشترک داستان‌های این مجموعه را تاثیرات جنگ بر طیفی از زنان جامعه دانست و اظهار کرد که در این کتاب جنگی زنانه روایت می‌شود.


مهین‌دخت حسنی‌زاده، نویسنده مجموعه داستان «از جنس بلور» درباره آن گفت: این کتاب مجموعه‌ای از ۹ داستان کوتاه با موضوع کلی جنگ است. البته داستان‌ها به صورت مستقیم به جنگ نمی‌پردازد و بیشتر به چیزهایی که از جنگ منشعب می‌شود مربوط است و اتفاقاتی را بیان می‌کند که در اثر جنگ در خانواده‌ها به وقوع می‌پیوندد.

نویسنده مجموعه داستان «ساکن کویر» ادامه داد: در این داستان‌ها تاثیرات جنگ بر طیف زنان بررسی می‌شود و در رده داستان با زنی روبه‌رو هستیم که با یک رزمنده نسبتی دارد و تاثیر آن رزمنده بر زندگی او تم اصلی داستان را تشکیل می‌دهد.

وی ویژگی خاص مجموعه داستان جدید خود را توجه به تاثیرات جنگ عنوان کرد و در این‌باره توضیح داد: در این مجموعه من سعی کرده‌ام اصلا به خود جنگ نپردازم و فقط تاثیراتش را بیان کرده‌ام. در حقیقت در «از جنس بلور» جنگی زنانه روایت می‌شود.

نویسنده رمان «دویدن میان زندگان» ادامه داد: خط زنجیر همه این داستان‌ها صدمات ناشی از جنگ است که به نظر من از بین نمی‌روند و زنان داستان نیز تنها این صدمات را تحمل می‌کنند و راهی برای تغییر شرایطشان ندارند.

این نویسنده در پاسخ به سوالی درباره منفعل بودن قهرمانان داستان‌های کتاب «از جنس بلور» گفت: شاید نسبت دادن صفت «منفعل بودن» به زنان داستان من صحیح باشد. آن‌ها در مواجهه با آسیب‌های ناشی از جنگ خودشان را قوی و سازگار می‌کنند اما در موقعیت‌هایی قرار گرفته‌اند که راهی برای تغییر شرایط ندارند.

حسنی‌زاده درباره اطلاق توصیف «ضد جنگ» بودن به داستان‌های این مجموعه اظهار تردید کرد و گفت: نمی‌دانم این کتاب، اثری ضدجنگ است یا نه اما ممکن است حس تنفر از شرایط جنگ را در خواننده القا کند. به عقیده شخصی من هم جنگ چیز خوبی نیست و تاثیر مثبتی بر آدم‌ها به جا نمی‌گذارد.

وی افزود: البته در این داستان‌ها به دلیل شرایط زمان جنگ، عشق را در کنار ایثار می‌توان مشاهده کرد.

نویسنده کتاب «زمانه بی‌مجنون» درباره انتخاب موضوع داستان‌هایش گفت: بیشتر داستان‌ها نتیجه تخیل من بوده‌اند اما از شنیده‌هایی واقعی نیز در آفرینش برخی از آن‌ها کمک گرفته‌ام.

حسنی‌زاده زبان و نوع روایت این اثر را متنوع دانست و اظهار کرد: زبان هر یک از داستان‌ها را به اقتضای موضوع آن انتخاب کرده‌ام. به عنوان مثال برخی از داستان‌ها راوی اول شخص دارد و زبان آن عامیانه است و برخی زاویه دید و نثری متفاوت دارد.

انتشارات «نیلوفر سپید»، مجموعه داستان ۶۸ صفحه‌ای «از جنس بلور» را با شمارگان هزار نسخه و به بهای دو هزار تومان منتشر کرده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.