دوشنبه 16 جولای 12 | 10:14

تعطیلی کلاس‌های دانشگاه برای دفاع از حق حجاب در هند

دانشجویان دانشگاه درجه یک سریر اما کونجشوارا هند در دفاع از حق حجاب کلاس های خود را تعطیل کردند.


یش از ۱۰۰ دانشجوی مسلمان هند دانشگاه درجه یک سریر اما کونجشوارا شهر راماکونجا که در ۶۵ کیلومتری مانگالور قرار دارد، تصمیم گرفته‌اند تا زمانی که به دختران اجازه داشتن پوشش روسری ندهند، در کلاس‌ها حضور نیابند.

دانشجویان از روز پنجشنبه در کلاس‌ها حاضر نشده‌اند. این دانشجویان روز جمعه در جلوی ساختمان دانشگاه نشستند و خواستار اجازه یافتن دختران برای گذاشتن پوشش روسری در کلاس‌های درس شدند. در همین حال، مسئولان دانشگاه جلسه‌ای را با والدین دانشجویان برگزار کردند. پس از اتمام این جلسه، آدام سیک یکی از والدین گفت: «دانشگاه اعلام کرده که به این دلیل به دانشجویان اجازه داشتن حجاب نمی‌دهد چون در قانون چنین چیزی پیش بینی نشده بود.» درست پس از آنکه جلسه والدین ناموفق تمام شد، دانشجویان معترض شروع به سردادن شعارهای اعتراضی در کلاس‌های درس کردند. فاطمه‌ام. یکی از دانشجویان سال دوم این دانشگاه در گفت‌و‌گو با بانگلور می‌رور گفت که «ما از سال گذشته به مسئولان دانشگاه درخواست داده‌ایم تا به ما اجازه پوشیدن روسری در کلاس‌ها را بدهند.

ما حتی یک تقاضای رسمی در این موردارائه دادیم، اما متاسفانه آن‌ها به این تقاضای ما پاسخی ندادند. در آغاز سال تحصیلی جدید نیز بازهم درخواست دادیم اما کسی به آن توجهی نکرد. پس ما تصمیم گرفتیم از روز پنجشنبه دست به اعتراض بزنیم.»
سافانا یکی دیگر از این دانشجویان گفت که دختران به خاطر نپوشیدن روسری فشار زیادی را از سوی جامعه تحمل می‌کنند. وی گفت که حجاب از حقوق دینی آنهاست و در صورت برآورده نشدن خواسته‌های خود دانشگاه را ترک خواهند کرد. عسکر علی دانشجوی سال اول نیز گفت: «ما در حمایت از دختران اعتراض می‌کنیم. آن‌ها قوانین پوشش را زیر پا نگذاشته‌اند، آن‌ها فقط می‌خواهند سرشان را بپوشانند. نمی‌دانم دلیل مخالفت مسئولان دانشگاه چیست.» اما واسات رائو رئیس این دانشگاه در پاسخ گفت: «در شروع سال، والدین از قوانین پوشش این دانشگاه با خبر بودند. هیچکس در آن جلسه اعتراضی نکرد. ما نمی‌توانیم به خاطر حقوق مذهبی، قوانین دانشگاه را تغییر دهیم.»

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.