دوشنبه 16 جولای 12 | 11:01

کشف لایه نفتی با ظرفیت دومیلیارد بشكه نفت در میدان گازی سردارجنگل

مدیرعامل شركت نفت خزر از كشف یك لایه نفتی با ظرفیت دومیلیارد بشكه نفت مرغوب بدون سولفید هیدروژن كه یك گاز سمی است، در میدان گازی رودسر در شرق استان گیلان خبر داد.


«علی اصولی»،مدیرعامل شركت نفت ، شامگاه یکشنبه در نشست بررسی راهکارهای اجرایی تسریع در ساخت سایت پشتیبانی میدان گازی سردارجنگل اظهار کرد: رودسر از لحاظ علمی و فنی، بهترین مکان برای ساخت سایت پشتیبانی میدان گازی و نفتی سردارجنگل است و عملیات اجرایی احداث این سایت، مردادماه سال‌جاری آغاز می‌شود.

وی افزود: ساخت این پروژه با رعایت مقررات لازم و با پشتوانه مالی شرکت ملی نفت ایران آغاز می‌شود که با توجه به محدودیت منابع در مرحله تحصیل اراضی، وزیر نفت قول پرداخت ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای شروع کار را داده است.

مدیرعامل شرکت نفت خزر ادامه داد: با توجه به وجود زیرساخت‌های کشف در میدان سردارجنگل و آزمایش‌های انجام شده و نتایج نهایی لایه نفتی، نوید بسیار خوبی برای ملت ایران و گیلان است که این مرکز هر چه زود‌تر اجرایی شود.

وی خاطرنشان کرد: کارهای اساسی توسط استاندار گیلان و همکارانشان انجام شده که اولین اقدام در جهت تغییر و تحول زمین‌های مورد نیاز شرکت نفت است و راهکارهای قانونی تملک اراضی در راستای اجرای پروژه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

وی گفت: ۳۰۰ هکتار زمین برای اجرای این پروژه مد نظر است که کارهای شناسایی و کار‌شناسی برای تملک این اراضی صورت گرفته و از محل اعتبارات قانونی و حقوقی استانداری گیلان و شرکت ملی نفت ایران تامین خواهد شد.

اصولی پیشرفت سریع مرحله اجرای سایت پشتیبانی میدان گازی و نفتی سردارجنگل را بستگی به امکانات و تسهیلات دانست و تصریح کرد: توسعه میادین انرژی، دشوار‌تر از کشف آنهاست و با توجه به حمایت‌های وزیر نفت و تاکیدات رییس جمهوری و حمایت استاندار گیلان، راه میانبری برای اجرای این پروژه انتخاب می‌کنیم و به دنبال تولید زودهنگام در فاصله زمانی دو ساله هستیم.

وی پیش بینی کرد: هشت هزار بشکه نفت در روز از میدان نفت و گاز سردار جنگل رودسر برداشت شود.

مدیرعامل شرکت نفت خزر با اشاره به استمرار عملیات کنکاش برای کشف لایه‌های دیگر انرژی بیان داشت: راه اندازی این میدان نفت و گاز؛ توسعه، اشتغال، رفاه و آسایش مردم شمال میهن اسلامی را به همراه خواهد داشت.

استاندار گیلان نیز در این نشست گفت: با راه اندازی میدان نفت و گاز سردار جنگل رودسر در مرحله اول، برای شش هزار نفر فرصت شغلی ایجاد می‌شود که با توسعه این میدان انرژی، ساخت پالایشگاه، تأسیسات زیربنایی، کشتی سازی و سازه‌های سکوی نفتی و گازی، این میزان اشتغالزایی به ۲۰ تا یکصد هزار فرصت شغلی افزایش خواهد یافت.

مهدی سعادتی پیش بینی کرد میدان نفت و گاز سردار جنگل رودسر که به عسلویه دوم نامگذاری شده؛ ظرف ۱۰ سال آینده به بهره برداری نهایی برسد.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که فاز اول این می‌دان، ظرف دو سال آینده به مرحله بهره برداری برسد که تاثیر مستقیمی در توسعه منطقه خواهد داشت.

سعادتی با اشاره به تشکیل ستاد راهبردی اجرای پروژه نفت و گاز سردار جنگل رودسر خاطرنشان ساخت: این ستاد هم اکنون فعال شده و اقدامات اولیه را در زمینه تعیین راهکارهای اصولی با کمک نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی برای بهره گرفتن از اعتبارات لازم در بودجه سا ل۹۲ در دست اجرا دارد.

 کلنگ آغاز ساخت سایت پشتیبانی میدان گازی سردارجنگل رودسر در ۱۸۸ کیلومتری شرق رشت مرکز استان گیلان در دی ماه سال گذشته با حضور رستم قاسمی وزیر نفت به زمین زده شد.

نزدیکی به حوزه‌های نفتی، شبکه‌های انتقال نفت و تأسیسات زیربنایی، فاصله از گسل‌های اصلی زلزله خیز و نزدیکی به مناطق صنعتی از جمله دلایل انتخاب رودسر برای ساخت این سایت پشتیبانی عنوان شده است.

طبق برآوردهای اولیه؛ حجم گاز این حوزه ۵۰ میلیارد فوت مکعب است که با مصرف ۱۰ سال کشور برابری می‌کند.

فنآوری کشف میدان گازی و نفتی در آب‌های عمیق پیش از این، تنها در اختیار پنج کشور فرانسه، انگلیس، برزیل، روسیه و چین بود که برغم تحریم‌های دشمنان برای جلوگیری از پیشرفت و توسعه کشور، ایران اسلامی به همت تلاش دانشمندان و مهندسان ایرانی، تنها کشور منطقه و عضو اوپک است که توانسته به فنآوری پیچیده و حساس اکتشاف نفت در آب‌های عمیق دست یابد

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.