دوشنبه 16 جولای 12 | 11:24

جنگ ۳۳ روزه؛ جنگ جهانی در دل خاورمیانه

در چنین روزهایی در سال ۲۰۰۶ جنگی جهانی به فرماندهی آمریکا به راه افتاد، تمامی کشورهای ناتو و گروه شرم الشیخ و بویژه دولت‌های عربستان سعودی، مصر و اردن در راستای هماهنگی‌های منطقه‌ای با اسرائیل در آن شرکت کردند.


غالب قندیل در مقاله‌ای در خبرگزاری الشرق الجدید نوشت که جنگ غیرمستقیم علیه محور مقاومت در منطقه و فرسایش آن‌ها راهبردی کم هزینه برای آمریکایی است که در تمامی جنگ‌های مستقیم اخیر خود در منطقه شکست خورده است.

در چنین روزهایی در سال ۲۰۰۶ جنگی جهانی به فرماندهی آمریکا به راه افتاد که درد زایمان خاورمیانه جدید نام گرفت، این جنگ امکانات نظامی و اطلاعاتی و مالی زیادی را به خود اختصاص داد و تمامی کشورهای ناتو و گروه شرم الشیخ و بویژه دولت‌های عربستان سعودی، مصر و اردن در راستای هماهنگی‌های منطقه‌ای با اسرائیل در آن شرکت کردند.

با این وجود مقاومت اسلامی لبنان در این جنگ پیروز شد و طرح‌های آمریکا را به همراه هیبت رژیم صهیونیستی در هم شکست، در مرحله بعد بود که برخی گروه‌های مزدور در داخل لبنان که از سوی کشورهای خلیج فارس حمایت مالی می‌شوند، مقاومت را هدف قرار دادند و به دنبال ایجاد فتنه داخلی در کشور برآمدند تا بتوانند مقاومت را از بین ببرند.

جنگ غیرمستقیم علیه محور مقاومت در منطقه ادامه دارد

زیپی لیونی وزیر خارجه اسرائیل در جریان جنگ اذعان کرد که هیچ قدرتی در جهان نیست که بتواند حزب الله لبنان را خلع سلاح کند، مشخص بود که خلاصه استراتژی که طراحان و تحلیلگران به آن رسیدند، این بود که جنگ‌های مستقیم در از بین بردن مقاومت و قدرت منطقه‌ای بالا‌تر از مقاومت که شامل محور سوری -ایرانی است، شکست خورده و به این ترتیب نقشه برای آغاز جنگ غیر مستقیم در دستور کار قرار گرفت.

به این ترتیب است که می‌توان گفت جنگ لبنان همچنان در این کشور ادامه دارد و الان وارد مرحله هجمه‌های سیاسی و مذهبی علیه مقاومت و سلاح آن شده است و در سوریه نیز تیم‌های مرگ و ترور از سوی سازمان جاسوسی آمریکا و ائتلاف ترکیه و کشورهای خلیج فارس و ناتو تشکیل شده است.

هدف قرار دادن سوریه بخشی از تسویه حسابهای جنگ لبنان است، اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها و تمامی مزدوران آن‌ها به خوبی می‌دانند که بشار اسد از حمایت و محبوبیت مردمی برخوردار است و سوریه نیز وزنه اقتصادی، سیاسی و نظامی خوبی دارد که در جنگ ۳۳ روزه در کنار مقاومت و ملت و ارتش لبنان قرار گرفت.

سوریه مهم‌ترین مانع آمریکا و غرب در اجرای طرح‌های منطقه‌ای

این اولین بار نیست که برنامه ریزان آمریکایی و صهیونیستی به این نتیجه می‌رسند که گره طرح‌های آن‌ها در خاورمیانه از سوی سوریه است، سوریه گره‌ای است که امپراتوری آمریکا از زمان تلاش برای سفر انور سادات به سرزمین‌های اشغالی و امضای معاهده کمپ دیوید با آن مواجه شده است، همین مشکل در زمان تلاش برای از بین بردن مقاومت فلسطین و گروه‌های ملی گرای لبنانی در تجاوز سال ۱۹۷۸ نیز فراروی آمریکا و اسرائیل و غرب قرار داشت. سوریه حتی در بقاع و بیروت نیز در زمان جنگ ۱۹۸۲ با دشمن اسرائیلی وارد جنگ شد و در زمان امضای توافقنامه ۱۷ می‌نیز از مقاومت حمایت کرد. سوریه‌‌ همان کشوری بود که انقلاب اسلامی ایران را حمایت کرد و بعد از سرنگونی نزدیک‌ترین هم پیمانان رژیم صهیونیستی در این کشور، با آن ائتلافی محکم برقرار کرد. سوریه مقاومت لبنان را در برابر ارتش اشغالگر صهیونیستی مورد حمایت قرار داد و در برابر توطئه‌های آمریکایی و سعودی که از روز اول علیه مقاومت در لبنان آغاز شده بود، از این محور حمایت و پشتیبانی کرد.

سوریه‌‌ همان کشوری است که از زمان اشغالگری عراق که کشور‌ها به گروه‌های ساکت و توطئه گر علیه عراق تقسیم شده بودند، در برابر این اشغالگری ایستاد و مقاومت ملت عراق را مورد حمایت قرار داده و شرط‌های آمریکا را که کالین پاول وزیر خارجه وقت آمریکا آن‌ها را مطرح کرده بود، رد کرد، سوریه‌‌ همان کشوری است که پرچم مقاومت در برابر هیمنه استعمارگران را در تمام طول خاورمیانه در ده سال اخیر بر فراز نگه داشته و از مقاومت در لبنان و فلسطین دفاع کرده است.

غرب به دنبال انتقام گرفتن از سوریه است

سی سال درگیری غرب با سوریه که شدید‌ترین آن‌ها در ده سال اخیر دنبال شده، واقعیت ادامه داشتن جنگ جهانی از سوی آمریکایی‌ها علیه این کشور برای تجزیه و فروپاشی آن را نشان می‌دهد و ثابت می‌کند که آن‌ها برای انتقام از شکست‌های پروژه‌های استعماری در منطقه و به دست گرفتن ابتکار عمل در آن روی این موضوع حساب باز کرده‌اند.

این در حالی است که اراده پایمردی و مقاومت در شرق ریشه دار و مستمر است و قدرت‌های دفاعی این محور در برابر تهدیدات با وجود ادامه جنگ فرسایشی و محاصره و تحریم‌ها روز به روز بیشتر می‌شود.

جنگ غیرمستقیم علیه سوریه و فرسایش لبنان و عراق وسیله‌ای کم هزینه است که ناتو بعد از جنگ‌های سخت خود در عراق و لبنان و غزه از آن برای هدف قرار دادن قدرت‌های استقلال طلب و آزادی خواه استفاده می‌کند، اما با وجود تمام این‌ها زمان پیروزی برای محور مقاومت نزدیک است و در آن زمان است که واشنگتن و مزدوران آن‌ها در تل آویو و شیخ نشین‌ها و دولت ترکیه باید اعترافات سختی بکنند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.